EVA: Suomalaiset oikeistolaistuvat – myös liberaali identiteetti vahvistuu
15.7.2025 06:01:00 EEST | Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry | Tiedote
Yhä useampi suomalainen asemoi itsensä poliittisesti oikealle ja kokee itsensä liberaaliksi, käy ilmi EVAn tuoreesta Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Puolet (49 %) suomalaisista sijoittaa itsensä poliittiseen oikeistoon, kun vasemmalle asemoituu kolmasosa (31 %) ja keskustaan enää vain joka viides (19 %). Oikeistolaisten osuus on nyt korkeampi kuin koskaan aiemmin mittaushistoriassa. Poliittinen keskusta (arvo 5) on kutistunut jokaisen mittauksen myötä.
"Suomalaiset eivät enää hae identiteettiään keskeltä, vaan yhä useampi valitsee puolensa – ja tekee sen entistä tiedostavammin. Erityisesti oikeistolainen identiteetti on kasvattanut suosiotaan, mutta myös jyrkentynyt sisäisesti yhä tunnustuksellisemmaksi, toteaa analyysin kirjoittaja, EVAn viestintäpäällikkö Mikko Laakso.
Samaan aikaan enemmistö suomalaisista (53 %) määrittelee itsensä liberaaleiksi. Konservatiivisesti ajattelevia on selvästi vähemmän (24 %). Liberaali identiteetti korostuu erityisesti nuorissa naisissa, opiskelijoissa ja korkeasti koulutetuissa.

Suomalaiset jakautuvat aatteellisesti neljään pääryhmään: vasemmistoliberaalit (24 %), oikeistoliberaalit (22 %), oikeistokonservatiivit (18 %) sekä välityypit (32 %), jotka sijoittavat itsensä ainakin toisella mittareista keskelle. Vasemmistokonservatiiveja on vain viisi prosenttia.

"Vasemmistolaisuus ja liberaali identiteetti näyttäisivät kulkevan käsi kädessä, kun taas poliittinen oikeisto kokoaa alleen kirjavasti sekä liberaaleja että konservatiivisia maailmankatsomuksia, joita yhdistää markkinamyönteisyys ja matalan verotuksen kannattaminen. Toisaalta liberalismi näyttäisi tarkoittavan suomalaisille yhä vahvemmin suvaitsevaisuutta, moniarvoisuutta ja identiteettipoliittista ajattelua, joka on erityisen suosittua vasemmiston sisällä", analysoi Laakso.
Vasemmiston sisällä vihreiden ja vasemmistoliiton kannattajat korostuvat arvoliberaaleina ja selkeästi vasemmistolaisina, kun taas SDP asemoituu lähemmäksi poliittista keskustaa. Perussuomalaisten kannattajat ovat liukuneet entistä jyrkemmin oikealle, ja samalla heidän arvokonservatiivisuutensa on hieman vahvistunut. Puolueen profiili on muuttunut kymmenen vuoden aikana "työväenpuolueesta ilman sosialismia" oikeistokonservatiiviseksi liikkeeksi.
"Vihreiden kannattajat ovat kulkeutuneet poliittisella asteikolla demareista vasemmalle. Arvo- ja asennetutkimusten valossa on perusteltua hahmottaa, että Suomessa on kolme vasemmistolaista eduskuntapuoluetta: vasemmistoliitto, vihreät ja SDP", toteaa Laakso.

Näin kysely tehtiin
Tulokset perustuvat 2 070 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 12.-24.3.2025. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).
Aiheesta kertovan artikkelin saa julkaista saman aamun lehdessä. Julkaisu sekä kuvioliite löytyvät tiedotteen liitteestä alta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko LaaksoViestintäpäällikkö
Puh:+358 50 383 9432mikko.laakso@eva.fiLiitteet
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomen työllisyysongelma uhkaa kehittyä syrjäytymisongelmaksi17.3.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomen työmarkkinoilla vain 23 prosentilla työttömistä on edellytykset työllistyä nopeasti. Ongelma kasautuu erityisesti nuoriin ja lähiöihin. Samalla myös valkokaulustyöttömyys on kasvussa, käy ilmi EVAn tuoreesta työttömyyttä koskevasta tilastoanalyysistä.
EVA: Etätyö lisää työn sujuvuutta, mutta sillä on kielteisiä vaikutuksia yhteistyöhön10.3.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Etätyö koetaan selvästi myönteiseksi työn sujuvuuden, autonomian, keskittymisen ja työn ja muun elämän yhteensovittamisen kannalta, mutta samalla sillä on kielteisiä vaikutuksia työyhteisön yhteishenkeen, sosiaalisiin suhteisiin ja tiimityöhön. Valtaosa suomalaisista työssäkäyvistä voi tehdä ainakin jonkin verran etätöitä, ja 44 prosenttia tekee etätöitä vähintään kerran viikossa, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaisten luottamus Yhdysvaltoihin on romahtanut28.2.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaisten käsitys Yhdysvalloista on kääntynyt lyhyessä ajassa selvästi aiempaa kielteisemmäksi. Enemmistö pitää Yhdysvaltoja nyt epävakaana ja arvaamattomana, ja aiempaa useampi näkee maan laajentumishaluisena suurvaltana sekä epäluotettavana kumppanina, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Venäjän luoma epävarmuus ja riskien välttely jarruttavat suomalaisten mielestä talouskasvua7.2.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaisten mielestä Suomen viime vuosien heikko talouskasvu johtuu ennen kaikkea Venäjän hyökkäyssodan aiheuttamasta epävarmuudesta ja yhteiskunnassa vallitsevasta riskejä välttelevästä ilmapiiristä, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaiset suhtautuvat vastahakoisesti ajatukseen puolustusverosta28.1.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaiset rahoittaisivat puolustusmenojen kasvua mieluummin karsimalla valtion muita menoja kuin kiristämällä verotusta, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme