Kokoomuksen Kauma: Yhdistelmävakuutus tuo turvaa moderniin työelämään
Orpon hallitus valmistelee parhaillaan yhdistelmävakuutusta, joka parantaisi erityisesti osa-aikaisten yrittäjien työttömyysturvaa. ”Mahdollisuus kerryttää ansiosidonnaista työttömyysturvaa sekä palkkatyöstä että yrittämisestä vähentäisi riskejä monen aloittelevan yrittäjän polulta”, sanoo kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma.

”Tänä päivänä on yhä yleisempää, että ihmiset hankkivat toimeentulonsa eri lähteistä. Moni tekee palkkatyön ohessa töitä myös yrittäjänä tai siirtyy uran varrella roolista toiseen. Tällä hetkellä esimerkiksi sivutoimista yrittäjyyttä ei voi vakuuttaa työttömyyden varalle, jos on samanaikaisesti palkkatyössä”, Kauma toteaa.
Monesti on myös epäselvyyttä siitä, kumpana henkilön kannattaa vakuuttaa itsensä: palkansaajana vai yrittäjänä. Molempia ei nykyjärjestelmässä voi tehdä yhtä aikaa.
”Modernissa työelämässä tarvitaan modernia työttömyysturvaa. Nykyjärjestelmässä esimerkiksi monet freelancerit ja luovien alojen työntekijät jäävät väliinputoajiksi, kun tulot koostuvat esimerkiksi erilaisista yrittäjätuloista, palkasta ja apurahoista”, Kauma sanoo.
Kauman mukaan työttömyysturvajärjestelmän on oltava selkeä, ymmärrettävä ja oikeudenmukainen. Hallituksen esitys yhdistelmävakuutuksesta on parhaillaan valmistelussa sosiaali- ja terveysministeriössä, ja esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle vuonna 2026.
”Tällä hetkellä moni joutuu arvailemaan, mihin kategoriaan kuuluu ja pelkää tekevänsä väärän valinnan. Yhdistelmävakuutus loisi tarpeellisen kolmannen vaihtoehdon niille, jotka eivät mahdu perinteiseen palkansaajan tai yrittäjän muottiin. Se tuo ennustettavuutta elämään tilanteissa, joissa työ ja toimeentulo eivät ole yksiviivaisia. Vanhentunut työttömyysturvajärjestelmä ei saa olla este sille, jolla halu tehdä työtä on vahva”, Kauma päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Gazan humanitaarinen tilanne on hirveä25.7.2025 14:38:24 EEST | Tiedote
Gazan humanitaarisen tilanteen on raportoitu heikentyneen merkittävästi viime päivien aikana. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää siviilien hätää kohtuuttomana ja kestämättömänä.
Kokoomuksen Sirén: Hallitus turvaa kestävää kehitystä pitkällä aikavälillä23.7.2025 13:52:32 EEST | Tiedote
”Orpon hallitus edistää kestävää kehitystä vauhdittamalla puhdasta siirtymää ja rakentamalla kestävää taloutta, joka turvaa hyvinvointiyhteiskunnan myös tulevaisuudessa”, kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén kommentoi vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelän kritiikkiä hallituksen toimiin.
Kokoomuksen Päivärinta: Perintövero mittaa kuolinpäivää, ei maksukykyä23.7.2025 09:23:28 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen puoliväliriihessä kohtuullistettiin ansiotulo- ja yhteisöveron lisäksi perintö- ja lahjaveroa. Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta on iloinen päätöksistä, ja pitää tärkeänä, että perintöverosta luopumista jatketaan asteittain.
Kokoomuksen Kaunisto: Suomi on kestävän kehityksen suunnannäyttäjä22.7.2025 14:33:44 EEST | Tiedote
Suomi johtaa maailmanlaajuisesti kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamisessa jo viidettä vuotta peräkkäin. ”Vaikka monella osa-alueella Suomella on vielä parannettavaa, globaalisti katsoen olemme kestävän kehityksen mallimaa”, sanoo kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kaunisto.
Kokoomuksen Valtola: Hallitus panostaa tutkimukseen – “Haluamme olla eturivin tiedeyhteiskunta”21.7.2025 10:09:36 EEST | Tiedote
Orpon hallitus on ottanut vahvan roolin talouskasvun ja kansallisen kilpailukyvyn edistämisessä panostamalla tutkimukseen, kehitykseen ja innovaatioihin (TKI). Tavoitteena on nostaa TKI-menot neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2030 mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme