Päivässä loppuunmyyty Dubai-suklaa tekee paluun Lidleihin
30.7.2025 09:57:16 EEST | Lidl Suomi | Tiedote
Dubai-suklaa on saavuttanut suuren hypen, jolle ei näy loppua. Keväällä Lidleissä myytiin iso erä someilmiöksi noussutta Dubai-suklaata loppuun päivässä. Asiakkaat ovat kovasti kyselleet uuden Dubai-suklaaerän perään, ja nyt sitä taas saa. Torstaina 31.7. odotettu uusi erä Dubai-suklaata löytyy vihdoin kaikkien Lidl-myymälöiden hyllyiltä.

Keväällä Dubai-suklaa villitsi somen ja Lidlin omaa versiota viraalista suklaalevystä odotettiin kuumeisesti. Suklaata otettiin myyntiin tavallista erätuotemäärää suurempi määrä, mutta silti ne hävisivät hyllyistä alta aikayksikön.
– Dubai-suklaan kohdalla voidaan puhua jo poikkeuksellisesta ilmiöstä. Ensimmäinen erä Dubai-suklaata vietiin käsistä ja seuraavana päivänä myymälöissämme oli jäljellä enää satunnaisia yksittäisiä levyjä. Vaikka tiesimme, että tuote on odotettu, niin valtava suosio pääsi kuitenkin myös yllättämään. Päätimme jo silloin, että tätä täytyy saada meille uudelleen myyntiin ja nyt se päivä koittaa, kertoo kampanjapäällikkö Sini Tanskanen.
Torstaina myymälöihin tuleva suklaasatsi on edellistä suurempi ja on myynnissä kaikissa Lidleissä kautta maan. Lidlin oman J. D. Gross -tuotemerkin Dubai-suklaalevy maksaa 4,99 euroa. Suklaassa on vähintään 30 prosenttia kaakaota, 12 prosenttia pistaasia ja 5 prosenttia kataifitakinaa. Kataifi on ohutta taikinanauhaa, jota käytetään paljon Lähi-Idässä. Tuotteesta 45 prosenttia on pistaasikreemiä. Levy painaa 122 grammaa.
Erilaiset Dubai-suklaan innoittamat tuotteet ovat kiinnostaneet asiakkaita ja Lidlissäkin on myyty muun muassa Dubai-suklaatyylistä jäätelöä ja muffinsseja hyvällä menestyksellä. Pistaasi onkin ollut tämän vuoden hittimaku ja esimerkiksi Lidlin paistopisteellä myyty kausituotteeksi suunniteltu pistaasitäytemunkki on ollut niin suosittu, että se otettiin osaksi vakiovalikoimaa.
– Eikä tässä vielä kaikki. Pistaasin ja Dubai-suklaan rakastajien iloksi hyllyillemme ilmestyy vielä aivan uusi Dubai-suklaatyylinen tuote. Uskon, että asiakkaamme tulevat ihastumaan siihen kovin, mutta siitä lisää tuonnempana, Tanskanen vinkkaa.
Lisätietoa:
Lidlin Dubai-suklaa villitsi asiakkaat: myytiin päivässä loppuun | Lidl Suomi
Someviraali Dubai-suklaa nyt ruokakauppoihin ympäri Suomen | Lidl Suomi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiKuvat
Tietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Tehokasta teknologiaa kotiin ja keittiöön: Lidlin Silvercrest ja Andre Agassi yhdistävät huipputekniikan ja inhimillisyyden2.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Lidlin oma keittiö- ja kodinkonemerkki Silvercrest uudistuu. Osana uudistusta Silvercrest julkistaa kumppanuuden tenniksen entisen maailmanlistan ykkösen, kahdeksankertaisen Grand Slam -voittajan ja intohimoisen harrastajakokin Andre Agassin kanssa. Agassi toimii myös brändin ensimmäisen mainoskampanjan kasvoina. ”Make your life easy” -moton mukaisesti Silvercrest tarjoaa monipuolisen tuotevalikoiman helpottamaan jokapäiväistä elämää.
Kana haastaa lampaan pääsiäisen juhlapöydässä – jälkiruokien ikisuosikkina pysyy mämmi30.3.2026 11:28:09 EEST | Tiedote
Pääsiäinen on ruokajuhla, jonka tarjoiluissa perinteiset juhlapyhien proteiinit kala ja lammas pitävät edelleen pintansa.* Näiden rinnalle on noussut myös kana, joka kuuluu kolmasosalle suomalaisista pääsiäisen tarjoiluihin. Myös kasvisruoka kiinnostaa: 14 prosenttia aikoo lisätä kasvisruokaa tämän vuoden pääsiäispöytään. Jälkiruoissa suomalaisille tärkein on oma perinneherkkumme mämmi. Pääsiäisostokset saa tehtyä Lidlistä myös pyhinä, sillä kaikki myymälät ovat auki jokaisena pääsiäispäivänä.
Lidlissä myytiin enemmän palkokasveja ja vähemmän leikkeleitä – terveellisemmän ruuan valitsemisesta tehdään helpompaa monella tavalla27.3.2026 12:31:43 EET | Tiedote
Kiinnostus kasvipohjaista ruokaa kohtaan on viime vuodet ollut kasvussa. Ravitsemussuositukset ja luonnonvarojen rajallisuus saavat yhä useamman pohtimaan omaa ruokavaliotaan. Lidlissä myytiin vuonna 2025 esimerkiksi enemmän palkokasveja (+19 %) ja vähemmän leikkeleitä (–8 %). Lidl on tehnyt paljon töitä helpottaakseen kasvipainotteiseen ruokavalioon siirtymistä. Yksi esimerkki on hinnoittelu: oman merkin kasviproteiinit on hinnoiteltu korkeintaan samaan hintaan kuin vastaava eläinperäinen versio.
Suomalainen valmisruoka nappasi voiton kansainvälisessä kilpailussa – päihitti italialaisen keiton ja tanskalaisen pastan27.3.2026 08:43:13 EET | Tiedote
Lidlin kotimainen valmisruoka on voittanut kansainvälisen kilpailun, jossa etsitään parhaita omien merkkien tuotteita eri kategoriassa. Voitto on merkittävä tunnustus suomalaiselle kaupan oman merkin tuotteelle: tuotekehitys ja valmistus tapahtuu Suomessa ja raaka-aineena on kotimaista kanaa.
Takaisinveto: Ritter Sport Nugat-suklaassa virheelliset pakkausmerkinnät – tuote sisältää hasselpähkinää ja maitoa26.3.2026 15:43:38 EET | Tiedote
Lidl vetää takaisin Ritter Sport -merkin Nugat-suklaata virheellisten pakkausmerkintöjen vuoksi. Nugat-suklaan pakkaukseen on tarroitettu virheellisesti tumman suklaan ainesosaluettelo. Suomen- ja ruotsinkielisestä ainesosaluettelosta puuttuu tieto, että suklaa sisältää maitoa ja hasselpähkinää. Näin ollen tuote voi olla vaaraksi maito- ja pähkinäallegikoille. Muille tuote on turvallinen käyttää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
