Ihmiskauppaa torjutaan yhteistyöllä
Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmän alkuvuoden tilastoissa pakkoavioliitto ja pakkotyö ovat yleisimmät ihmiskaupan uhrien hyväksikäyttömuodot. Ihmiskaupan torjumiseen tarvitaan kansallista ja kansainvälistä yhteistyötä.
Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmän alkuvuoden tilastojen mukaan kuluvan vuoden ensimmäisen puoliskon aikana auttamisjärjestelmään kirjattiin 185 uutta hakemusta, mikä on 19 prosenttia enemmän kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana. Määrä on kuitenkin keskimääräisellä tasolla. Auttamisjärjestelmän asiakkaaksi otettiin 88 uutta ihmiskaupan uhria. Pakkoavioliitto (34 %), pakkotyö (31 %) ja seksuaalinen hyväksikäyttö (27 %) olivat yleisimmät hyväksikäytön muodot.
”Pakkoavioliittojen osuuden kasvu kertoo ilmiön tunnistamisesta ja alan toimijoiden tarkkaavaisuudesta, kun ihmiskauppaa tunnistetaan valtakunnallisesti aiempaa enemmän. Lakisääteisenä tehtävänämme on ohjata, neuvoa ja kouluttaa ihmiskauppaa kohtaavia tahoja. Keväällä järjestimme viidellä paikkakunnalla alueellisia työpajoja, joiden avulla opittiin tunnistamaan ilmiötä ja auttamaan uhreja paremmin. Kansallinen yhteistyö tuottaa tuloksia”, kertoo apulaisjohtaja Katri Lyijynen ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmästä.
Uusista asiakkaista 42 henkilöä oli joutunut Suomessa ihmiskaupan uhriksi. Heistä noin puolet oli pakkotyön uhreja. Pakkoavioliiton ja seksuaalisen hyväksikäytön osuudet olivat kumpikin noin viidenneksen. Suomessa uhreiksi joutuneet henkilöt edustivat 24 kansalaisuutta ja seitsemän heistä oli Suomen kansalaisia. Suomessa uhriksi joutuneista naisia oli peräti 71 prosenttia.
”Ihmiskauppa on usein rajat ylittävää rikollisuutta, joten kansainvälinen yhteistyö on hyödyllistä. Osallistumme aktiivisesti kansainvälisiin verkostoihin, joiden tavoitteena on jakaa tietoa ja edistää esimerkiksi lapsiuhrien tunnistamista ja avunsaantia. Ihmiskauppaa torjutaan parhaiten yhteistyöllä”, kertoo ylitarkastaja Terhi Tafari auttamisjärjestelmästä.
Kesäkuun lopussa auttamisjärjestelmässä oli yhteensä 1 588 henkilöä, joista tunnistettuja uhreja oli 1 323 ja heidän alaikäisiä lapsiaan 265. Alaikäisiä uhrien joukossa oli 21. Noin kaksi kolmasosaa ihmiskaupan uhreista oli naisia.
Vuodesta 2006 toiminut ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmä on ihmiskaupan vastaisen työn kansallinen osaamiskeskus ja asiantuntijaviranomainen. Sen toiminnasta vastaa Joutsenon vastaanottokeskus, joka on osa Maahanmuuttovirastoa. Auttamisjärjestelmän tehtävä on auttaa ihmiskaupan uhriksi joutuneita henkilöitä ja heidän alaikäisiä lapsiaan sekä ihmiskaupparikoksen tutkinnassa avustavia henkilöitä. Se auttaa yhdenvertaisesti sekä suomalaisia että ulkomaalaisia ihmiskaupan uhreja. Auttamisjärjestelmä ylläpitää valtakunnallista ihmiskauppa.fi-sivustoa sekä 24/7 päivystävää infopuhelinta numerossa 0295 463 177.
Lisätiedot:
31.7.:
Veikko Mäkelä
Ylitarkastaja
Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmä
0295 463 242
veikko.makela@migri.fi
4.8. alkaen:
Terhi Tafari
Ylitarkastaja, tiiminvetäjä
Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmä
0295 463 240
terhi.tafari@migri.fi
Minna Lehtipuu
Tiedotussuunnittelija
Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmä
0295 434 240
minna.lehtipuu@migri.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto
Finnish Immigration Service has updated its application volume forecasts24.11.2025 11:01:01 EET | Press release
The foresight network of the Finnish Immigration Service has updated its application volume projections for the end of 2025 and for the year 2026. The foresight network consists of experts who meet three times a year to make quantitative and qualitative forecasts about migration to Finland and about asylum seekers arriving in Finland.
Migrationsverket har uppdaterat sin prognos om antalet ansökningar24.11.2025 11:00:46 EET | Pressmeddelande
Migrationsverkets framsynsnätverk har uppdaterat sin prognos om antalet ansökningar i slutet av 2025 och år 2026. Framsynsnätverket består av experter som samlas tre gånger per år för att utarbeta kvantitativa och kvalitativa prognoser om migrationen till Finland och om asylsökande som anländer till Finland.
Maahanmuuttovirasto on päivittänyt arvionsa tulevaisuuden hakemusmääristä24.11.2025 11:00:16 EET | Tiedote
Maahanmuuttoviraston ennakointiverkosto on päivittänyt arvionsa loppuvuoden 2025 ja vuoden 2026 hakemusmääristä. Ennakointiverkosto on kolme kertaa vuodessa kokoontuva asiantuntijaryhmä, joka muodostaa määrällisiä ja laadullisia arvioita Suomeen kohdistuvasta muuttoliikkeestä ja pakolaisuudesta.
Kansainvälisten opiskelijoiden hakemusmäärän kasvu pysähtyi – Turvapaikanhakijoiden määrä laskenut edelleen28.10.2025 10:00:19 EET | Tiedote
Kuluneen vuoden aikana opiskelijoiden hakemusmäärän viime vuosien nopea kasvu on pysähtynyt. Opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä kiinnostus Suomea kohtaan on kuitenkin edelleen historiallisesti korkealla tasolla. Samaan aikaan Suomeen hakeutuvien työntekijöiden ja turvapaikanhakijoiden määrät ovat vähentyneet.
Determination of citizenship status and definition of national travel document for residence permit applications reviewed by Finnish Immigration Service3.10.2025 16:05:09 EEST | Press release
The Finnish Immigration Service has reviewed the definition of a national travel document which is required for issuing a residence permit. Determination of citizenship status has also been examined in this context.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
