Vihreiden Virta painostaa hallitusta Palestiina-kysymyksessä: Saathan hallituksesi historian oikealle puolelle pääministeri Orpo?
31.7.2025 17:02:44 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kiittää presidentti Alexander Stubbia suoraselkäisyydestä Palestiina-kysymyksessä ja lisää painetta pääministeri Petteri Orpon suuntaan.

– Presidentti on tänään arvokkaalla ja vastuullisella tavalla osoittanut Suomelle suuntaa tilanteessa, jossa Israel toteuttaa kansanmurhaa Gazassa ja näännyttää siviilejä nälkään. Haluan kiittää tästä tasavallan presidenttiä, Virta toteaa.
– On aivan selvää, että Suomen tulee vihdoin tunnustaa Palestiina ja tehdä kaikki tarvittavat toimet Israelin painostamiseksi. Ranska, Britannia ja Kanada ovat jo näyttäneet esimerkkiä – jota Suomen on aiemmin sanottu odottavan. Hallituksen tekosyyt ovat loppu, Virta painottaa.
– Petteri, pallo on teillä. Luotan, että saat hallituksesi historian oikealle puolelle tunnustamaan Palestiinan. Sellaista johtajuutta Suomi nyt tarvitsee, Virta sanoo jatkaen kevään ja kesän aikana käytyä keskustelua.
Aiemmin heinäkuussa Virta syytti pääministeriä toimettomuudesta hallituskriisin pelossa.
– Ei voi olla niin, että muun maailman toimiessa Suomi jättäytyy historian kirjoissa pelkurina kansanmurhan hiljaa hyväksyvälle puolelle – vain siksi, että kaksi puoluetta niin tahtoo. Kuka tätä hallitusta oikein johtaa? Tietääkseni ei ainakaan pienpuolue Kristillisdemokraatit. Uskon, että te, pääministeri Orpo, tiedätte varsin hyvin, mikä nyt olisi oikein – löydättehän vahvuuden ja rohkeuden johtaa hallituksenne historian oikealle puolelle? Opposition ja presidentin tuki teillä jo on, Virta vetoaa.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Petteri Orpon epäonnistuneen talouspolitiikan hinnan maksavat suomalaiset30.4.2026 09:47:37 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana oppositiopuolueiden tänään jättämässä välikysymyksessä hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallituksen petettyjen lupausten hinnan maksavat suomalaiset.
Vihreiden Holopainen: Suurin uhka planeetalle on se, että ajatellaan, että joku muu pelastaa sen – Orpon hallitus on valitettavasti valinnut sen tien29.4.2026 14:09:24 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen totesi keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa koskeneessa ryhmäpuheessaan hallituksen esittämän toimenpidepaketin jäävän kauas siitä tasosta, joka olisi tarpeen ilmastolain tavoitteiden saavuttamiseksi.
Vihreiden uusi sosiaaliturvaohjelma: yleistuen sanktiot roskakoriin ja perustulon ensi vaihe käyttöön29.4.2026 11:51:24 EEST | Tiedote
Hallituksen uusi yleistuki astuu voimaan ylihuomenna 1.5. ja korvaa Kelan työmarkkinatuen sekä peruspäivärahan yli 230 000 ihmisellä. Vihreiden kansanedustajan Bella Forsgrénin mukaan tukien yhdistäminen yhdeksi yleistueksi on askel oikeaan suuntaan, mutta tekee sen epäinhimillisellä tavalla: tarveharkintaa lisätään ja työttömille suunnatut sanktiot säilytetään. Vihreiden puoluevaltuuston viime sunnuntaina 26.4. hyväksymä uusi sosiaaliturvapoliittinen ohjelma esittää toisenlaista suuntaa. Ohjelma linjaa muun muassa, että yleistukea tulee laajentaa, perustulon ensi vaihe tulee ottaa käyttöön jo ensi vaalikaudella ja Orpon hallituksen tekemät leikkaukset suojaosiin, lapsikorotuksiin ja asumistukeen tulee perua.
Saara Hyrkkö pyytää pääministeri Orpolta: Puuttukaa kielenkäytön lisäksi politiikan sisältöihin ja laittakaa loppu järjestöleikkauksille28.4.2026 16:40:56 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkön mukaan vaikuttaa siltä, että sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilla ei ole käsitystä siitä, millaista ja kuinka tärkeää työtä suomalaiset sosiaali- ja terveyspalvelusektorilla toimivat järjestöt tekevät. Vastauksia hän perää myös pääministeri Petteri Orpolta.
Mari Holopainen: Kätilökoulutuksen tulisi antaa ylempi korkeakoulututkinto28.4.2026 15:31:26 EEST | Tiedote
Hallitus uudistaa ammattikorkeakoululakia kätilökoulutuksen osalta. Ruotsissa, Norjassa ja Islannissa kätilökoulutus antaa ylemmän korkeakoulututkinnon. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen vaatii samankaltaista ratkaisua myös Suomeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme