ENNAKKOTIEDOTE: Japanilainen, keskustelumuotoon kirjoitettu menestyskirja nyrjäyttää ajatukset uuteen asentoon – Kaikkien ei tarvitse pitää sinusta (Gummerus) ilmestyy 11.8.
Traumat eivät ole todellisia. Viha on itse aiheutettu tunne. Kaikki ongelmat ovat sosiaalisten suhteiden ongelmia. Elämä ei ole kilpailua. Lukijan ajattelumaailman mylläävä, japanilaiskirjailijoiden Ichiro Kishimin ja Fumitake Kogan valtavaksi myyntimenestykseksi noussut Kaikkien ei tarvitse pitää sinusta – Vapaudu muiden odotuksista ja uskalla olla oma itsesi ilmestyy suomeksi 11.8.

Kenen tahansa on mahdollista muuttaa elämänsä suuntaa ja tulla onnelliseksi. Se vaatii vain rohkeutta vapautua muiden odotuksista ja menneisyyden taakoista. Psykologian suurnimen Alfred Adlerin teorioihin pohjautuva Ichiro Kishimin ja Fumitake Kogan hittikirja opastaa, miten hyväksyä itsensä, löytää mielenrauha ja elää itsenäistä elämää sopusoinnussa muiden kanssa.
Kirja koostuu filosofin ja nuoren miehen välisistä keskusteluista. Sen dialogimuoto haastaa lukijan ajattelua.
FILOSOFI: Lyhyesti sanottuna vapaus merkitsee sitä, ettei kaikkien tarvitse pitää sinusta.
NUORI MIES: Mitä ihmettä?
FILOSOFI: Jos joku ei pidä sinusta, se todistaa, että olet käyttänyt vapauttasi ja elät vapaasti, merkki siitä, että noudatat omia periaatteitasi.
Ichiro Kishimi (s. 1956) on arvostettu japanilaisfilosofi, joka on erikoistunut adlerilaiseen psykologiaan. Fumitake Koga (s. 1973) on palkittu japanilainen tietokirjailija. Heidän helppotajuinen mutta syvällinen teoksensa on paisunut valtavaksi ilmiöksi, ja sitä on myyty 45 kielialueella yli 10 miljoonaa kappaletta.
”Tämä kirja haastaa sinut näkemään itsesi, toiset ihmiset ja omat tunteesi uudessa valossa.” - Frank Martela
Ichiro Kishimi ja Fumitake Koga: Kaikkien ei tarvitse pitää sinusta – Vapaudu muiden odotuksista ja uskalla olla oma itsesi (Gummerus)
alkuteos Kirawareru Yuki
suomentanut Saana Rusi englanninnoksesta The Courage to Be Disliked
282 sivua
Ilmestyy 11.8. painettuna, e- ja äänikirjana, lukija: Ilkka Villi
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Mikä on ”naisten töiden” arvo? – tanskalaisfeministi taustoittaa hoivatyön aliarvostusta viitaten valistusajan filosofeihin ja Britney Spearsiin7.8.2025 15:24:59 EEST | Tiedote
Tanskalaisen Emma Holtenin Kuluerä on terävä ja ajankohtainen teos jo valistuksen ajoilta periytyneestä ”naisten töiden” aliarvostuksesta. Miten olemme päätyneet tilanteeseen, jossa taloustieteilijät määrittävät asioiden arvon ja hoivan arvo on nolla? Holtenin esikoisteos nousi heti ilmestyttyään myyntihitiksi Tanskassa, ja sen käännösoikeudet on myyty jo 12 maahan. Kuluerä (Gummerus) ilmestyy suomeksi 27.8.
ENNAKKOTIEDOTE: ”20.4.2023 kuolin ensimmäisen kerran” – Näyttelijä Eeva Soivion omakohtainen esikoisromaani sydämen pysähtymisestä lavalla6.8.2025 09:17:15 EEST | Tiedote
Miltä tuntuu, kun sydän pysähtyy kesken esityksen teatterin lavalla? Millaista on jatkaa elämää tällaisen kokemuksen jälkeen? Miten elämän rajallisuuden ymmärtäminen vaikuttaa läheisiin ihmissuhteisiin? Näyttelijä Eeva Soivion esikoisromaani pohjaa tositapahtumiin. Kohtituleva ja elämänmakuinen teos saa pohtimaan olemisen arvaamattomuutta ja oikullisuutta. Kertaalleen kuollut (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 3.9.
ENNAKKOTIEDOTE: Millaisia mahdollisuuksia 1600-luvun naisella oli luovaan työhön ja uraan?5.8.2025 08:36:18 EEST | Tiedote
Paula Havasteen, rakastetun historiallisen romaanin taiturin teos Lauha (Gummerus) kertoo laulamisen lahjan omaavasta naisesta, joka haluaa valita oman elämänsä nuotit itse. Luovuudesta ja naisena olemisen reunaehdoista kertova historiallinen romaani kuvaa tarkasti 1600-luvun elämää, mutta sisältää yhtymäkohtia omaan aikaamme ja kysyy: Mikä on naiselle sopiva osa? Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 18.8.
Lappilaisen juristi-kirjailija Anu Ojalan dekkareiden käännösoikeudet myyty Hollantiin ja Saksaan4.8.2025 09:19:53 EEST | Tiedote
Anu Ojalan neljäs Ronja Jentzsch -kirja Tarkka-ampuja (Gummerus) on hyytävä dekkari sotien ja huumeiden traumatisoimista ihmisistä. Ojalan tiheätunnelmaiset, yhteiskunnalliset dekkarit kiinnostavat myös kansainvälisesti: Ronja Jentzsch -sarjan kolmen ensimmäisen romaanin kustannusoikeudet on myyty Hollantiin ja Saksaan.
KUTSU: Tule tapaamaan Gummeruksen dekkaristeja lauantaina 6.9. klo 1330.7.2025 13:41:02 EEST | Tiedote
Oletko aina pohtinut, mistä dekkaristit ammentavat jännittävät aiheensa? Entä miltä näyttää kotimaisten ja käännettyjen dekkareiden kustannusprosessi? Lauantaina 6.9. klo 13 järjestettävässä Gummeruksen Dekkaritapahtumassa kirjailijamme kertovat piinaavien juonikuvioiden rakentamisesta, monisyisten hahmojen luomisesta ja siitä, miten yhteiskunnalliset aiheet päätyvät dekkareiden aiheiksi. Tapahtumassa vieraina ovat Pauli Jokinen, Samuli Laiho, Nilla Kjellsdotter, Eppu Nuotio, Petja Lähde, Anu Ojala sekä etäyhteyksin seuraan liittyvä Aamos Honka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme