Helsingin yliopiston sijoitustuotto 2,6 prosenttia miinuksella alkuvuonna 2025
Aiemmat sijoitustuotot mahdollistavat jopa 10 miljoonan euron lisäpanostukset spinout- ja startup-yrityksiin.

Helsingin yliopiston arvopaperisijoitusten tuotto oli -2,6 prosenttia tammikuusta kesäkuuhun 2025. Sijoitukset ovat tuottaneet yhteensä 99 prosenttia, noin 370 miljoonaa euroa, vuoden 2019 alusta, jolloin yliopisto siirtyi nykyiseen strategiaan. Vuosittainen keskituotto on ollut 11,2 prosenttia vuoden 2019 alusta, mikä on kaksi prosenttiyksikköä enemmän kuin vertailuindeksillä.
Helsingin yliopiston dollarimääräinen viiden vuoden keskituotto oli 11,4 prosenttia kesäkuussa 2025 ja on verrannollinen yhdysvaltalaisten yliopistosijoittajien tuottoihin. Kesäkuussa 2024 viiden vuoden dollarimääräinen tuotto ylsi parhaimpaan kymmenykseen 599 sijoittajan vertailussa. Kesäkuun 2025 vertailu julkaistaan, kun kaikki yliopistosijoittajat ovat tiedottaneet tuotoistaan, luultavasti vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä.
Vuoden 2024 lopussa kertyneet tuotot olivat nostaneet osakkeiden painon 77 prosenttiin. Paino laskettiin takaisin noin 70 prosenttiin myymällä osakerahastoja vuoden 2025 ensimmäisen neljänneksen aikana. Myynneillä varmistettiin käteisvarat käynnissä olevan vuosien 2025–2029 sijoitussuunnitelman aikaisiin tuotonjakotarpeisiin. Lisäksi myynneillä ylläpidettiin sopivaa riskitasoa.
− Saamme tuotto-odotuksen vastikkeeksi riskistä, mistä pääomamarkkinoiden voimakkaat liikkeet alkuvuonna olivat erinomainen muistutus. Sijoitusjakauman taktinen muuttaminen liikkeiden pehmentämiseksi tai hyödyntämiseksi on tieteellisesti todettu niin haastavaksi, että kaltaisemme sijoittajan tulee mieluummin keskittyä strategiseen hajauttamiseen, kustannuksiin sekä riskitasoon, pohtii sijoitusjohtaja Anders Ekholm.
Helsingin yliopiston sijoitustoiminta rakentuu tieteen pohjalle. Sen kulmakivet ovat laaja hajauttaminen, alhaiset kustannukset, johdonmukainen riskitaso, sekä ilmastonmuutoksen torjunta. Sijoitusvaroista vähintään 90 prosenttia hajautetaan maailmanlaajuisesti listattuihin osakkeisiin ja velkakirjoihin. Lisäksi enintään 10 prosenttia sijoitusvaroista keskitetään ensisijaisesti yliopiston yhteydessä perustettuihin yrityksiin. Käynnissä olevan viisivuotisen sijoitussuunnitelman aikana yliopisto haluaa panostaa jopa 10 miljoonaa euroa lisää yliopiston yhteydessä perustettuihin spinout- ja startup-yrityksiin, nykyisen reilun viiden miljoonan euron lisäksi.
− Vakavaraisena ja vastuullisena sijoittajana meillä on kyky rahoittaa tiedepohjaisten innovaatioiden kaupallistamista pitkäjänteisesti, pääomamarkkinoiden lyhyen aikavälin liikkeistä riippumatta. Panostamme siksi jopa 10 miljoonaa euroa lisää yliopistolähtöisiin yrityksiin sisäisen pääomasijoitusrahastomme kautta, mihin keräämme myös nykyiset spinout- ja startup-sijoituksemme. Siemensijoitusten osuus tulee jatkossa olemaan noin kolmannes ja jatkosijoitusten loput, toteaa sijoituspäällikkö Marko Berg.
Yhteyshenkilöt
Sijoitusjohtaja Anders Ekholm, anders.g.ekholm@helsinki.fi, +358 50 526 4253
Sijoituspäällikkö Marko Berg, marko.berg@helsinki.fi, +358 41 534 9893
Helsingin yliopiston mediapalvelu
Puh:02941 22622mediapalvelu@helsinki.fiTietoja julkaisijasta
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Se sijoittuu kansainvälisissä yliopistovertailuissa maailman sadan parhaan yliopiston joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Kissojen valtimosairauden perinnöllinen syy selvitettiin – voi auttaa myös ihmisten hoitojen kehittämisessä8.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston ja Folkhälsanin tutkimuskeskuksen tutkijat löysivät perinnöllisen syyn kissoilla esiintyvään valtimosairauteen. Löytö auttaa ehkäisemään sairauden leviämistä kissoissa ja luo mahdollisesti myös pohjaa uusille ihmisten hoitolinjoille.
Rehtori Sari Lindblom: “Satojen miljoonien yliopistoleikkauksilla Suomi uppoaisi vain syvemmälle suohon”7.8.2025 13:11:25 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi julkaistiin keskiviikkona 6. elokuuta. Esitys sisältää mittavia, satojen miljoonien leikkauksia yliopistojen, tutkimuksen ja innovaatioiden rahoitukseen. Lisäksi parlamentaarisesta T&K-sovusta luovuttaisiin. Helsingin yliopisto vastustaa jyrkästi esitettyjä leikkauksia.
Suomelle mitaleita ja kunniamaininta kemiaolympialaisissa – koko joukkue pääsi palkinnoille25.7.2025 10:10:30 EEST | Tiedote
Nuoret kemian taitajat kilpailivat niin teoriaosaamisessa kuin käytännön laboratoriotöissä Pohjoismaisissa kemiakisoissa Göteborgissa ja kansainvälisissä olympialaisissa Dubaissa.
Happikato jää järven ekologiseen muistiin24.7.2025 14:14:04 EEST | Tiedote
Vaikka jääpeitteinen aika on lyhentynyt ilmaston lämmetessä, ei kaikkien järvien happitilanne ole parantunut.
Vanhempien rokote-epäröinti voi heikentää rokotekattavuutta23.7.2025 08:56:30 EEST | Tiedote
Vanhempien luottamus asiantuntijoihin ja virallisiin tietolähteisiin vaikuttaa merkittävästi siihen, miten he rokotuttavat lapsensa. Myös terveydenhoitajilla on keskeinen rooli kansallisen rokotusohjelman toteuttamisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme