Shadia Rask aloittaa Hankenilla työelämäprofessorina
Yrittäjä ja YLEn kolumnisti Shadia Rask on nimitetty työelämäprofessoriksi Kauppakorkeakoulu Hankeniin. Hän työskentelee johtamisen ja organisaation laitoksella 31.7.2028 asti.

Raskilla on tohtorintutkinto kansanterveystieteestä, ja hän on opiskellut yritysvastuuta Hankenilla. Tutkimuksessaan hän on keskittynyt terveyseroihin, työllistymispolkuihin ja työmarkkinoiden syrjimättömyyteen. Rask on aiemmin johtanut tutkimus- ja kehittämishankkeita Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksella (THL) ja on edelleen laitoksen vieraileva tutkija.
Raskin ydinosaamista ovat sosiaalinen kestävyys ja erityisesti monimuotoisuuteen, yhdenvertaisuuteen ja inklusiivisuuteen (DEI) sekä maahanmuuttoon liittyvät kysymykset. Hän on konsultoinut näistä aiheista myös YK:n ihmisoikeusvaltuutetun toimistoa (OHCHR). Hän on myös YK:n tasa-arvojärjestön UN Women Suomen hallituksen jäsen.
- Olen erittäin otettu ja innoissani aloittamassa Hankenilla työelämäprofessorina. Näen nimitykseni rohkaisevana esimerkkinä organisaatioista, jotka vastustavat painetta luopua DEI-työstään ja arvoistaan, ja vahvistavat tietoisesti DEI-osaamistaan – tämä on professuurini keskiössä, Rask sanoo.
Rask osallistuu Hankenin opetukseen pitämällä luentoja DEI-teemoista ja maahanmuuttoon liittyvistä aiheista sekä ohjaamalla opinnäytteitä. Hän on mukana yhteiskunnallisessa vaikuttamistyössä esimerkiksi tapahtumissa, jotka kokoavat yhteen sidosryhmiä käsittelemään uusia DEI-kysymyksiä. Rask osallistuu myös Hankenin sisäiseen DEI-työhön ja tutkimuskonsortioihin.
- Shadia Raskin Hanken-nimitys ajoittuu erinomaisesti, sillä olemme vahvistamassa DEI-työtämme sekä omassa organisaatiossamme että opetus- ja tutkimustyössämme. Shadian asiantuntemus ja verkostot ovat meille ratkaisevan tärkeitä, kun muodostamme vahvoja tutkimushankekonsortioita sekä järjestämme merkityksellisiä DEI-aihepiiriin liittyviä ajankohtaisia tapahtumia, toteaa Hankenin johtamisen ja politiikan professori Martin Fougère.
- Samoin voimme hyödyntää Shadian osaamista opetuksessamme, erityisesti kestävyysaiheisissa maisteriohjelmissa. Olemme iloisia voidessamme toivottaa hänet tervetulleeksi Hankeniin, jossa monien tiedekunnan jäsenten tutkimusintressit ovat samansuuntaisia hänen intressiensä kanssa. Tämä tarjoaa erinomaiset edellytykset yhteistyölle ja uuden tiedon luomiselle, Fougère jatkaa.
Lisätietoja:
Shadia Rask
Työelämäprofessori, Kauppakorkeakoulu Hanken
puh. +358-45 272 5262
s-posti: shadia@shadiarask.com
Tietoja julkaisijasta
Kauppakorkeakoulu Hanken on Suomen vanhin kauppakorkeakoulu, joka toimii
Helsingissä ja Vaasassa. Se on johtava, kansainvälisesti akkreditoitu yliopisto, jolla on yli
sadan vuoden kokemus koulutuksesta ja tutkimuksesta talouden ja kauppatieteiden aloilta. Kaikki Hankenin opetus perustuu sen korkeatasoiseen tutkimukseen. Hankenilla on läheiset suhteet yritysmaailmaan ja yli 16 000 alumnin verkosto yli 70 maassa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Svenska handelshögskolan
Petri Kokko ny executive in residence på Hanken18.9.2025 09:42:14 EEST | Pressmeddelande
Före detta Googledirektören, AI-experten och styrelseproffset Petri Kokko har utsetts till executive in residence vid Svenska handelshögskolan (Hanken) inom institutionen för företagsledning och organisation.
Petri Kokko on nimitetty Kauppakorkeakoulu Hankenin executive in residence -tehtävään18.9.2025 09:42:14 EEST | Tiedote
Entinen Googlen johtaja, tekoälyn asiantuntija ja kokenut hallitusammattilainen Petri Kokko on nimitetty executive in residence -tehtävään Kauppakorkeakoulu Hankenin johtamisen ja organisaatioiden laitokselle.
Petri Kokko appointed executive in residence at Hanken School of Economics18.9.2025 09:42:14 EEST | Press release
Former Google director, AI expert, and experienced board professional Petri Kokko has been appointed executive in residence at Hanken School of Economics, within the Department of Management and Organisation.
Hanken rankas bland de tre främsta handelshögskolorna i Norden8.9.2025 10:28:58 EEST | Pressmeddelande
Svenska handelshögskolans (Hanken) magisterutbildning rankas på plats 60 i årets upplaga av Financial Times Masters in Management-rankning. Hanken får således toppbetyg som en av Nordens tre främsta handelshögskolor. Financial Times rankar årligen de 100 bästa handelshögskolorna i världen som erbjuder magisterutbildning i ekonomi.
Hanken Pohjoismaiden kolmen parhaan kauppakorkeakoulun joukossa8.9.2025 10:28:58 EEST | Tiedote
Kauppakorkeakoulu Hankenin maisteriohjelma on sijalla 60 Financial Timesin tämänvuotisessa Masters in Management -rankingissa. Hanken saa siis huippuarvosanan yhtenä Pohjoismaiden kolmesta parhaasta kauppakorkeakoulusta. Financial Times rankkaa vuosittain maailman 100 parasta kauppakorkeakoulua, jotka tarjoavat maisterikoulutusta taloustieteessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme