Aviador Kustannus

Esa Keskitalon esikoisromaani Emil tarkastelee sukusalaisuuden taakkaa

Jaa
Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki

Esa Keskitalon romaani Emil on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Hollolalainen talollinen sairastuu skitsofreniaan ja tappaa naisen. Emil joutuu viettämään loppuelämänsä ensin vankimielisairaalassa Kakolanmäellä ja sitten mielisairaalassa, jossa ei sodan aikana riitä ruokaa.

Vaiettua sukusalaisuutta sisällään kantava kertoja ryhtyy selvittämään isosedän elämänvaiheita. Eläytyessään Emilin sisäiseen maailmaan hän löytää tämän persoonassa yhtäläisyyksiä omaansa ja alkaa pelätä. Entä jos hänenkin mielenterveytensä järkkyy?

Esa Keskitalon esikoisromaanissa äänensä saavat kuuluviin Emilin ja häntä kuvaavan kertojan
lisäksi isoisä Juho Albert, Emil-veljen tavoin traagisen kohtalon kokeva isosisko Alma sekä neiti Ojala, mielisairaanhoitaja ja Emilin rakkauden kohde.

Esa Keskitalo (s. 1958) on työskennellyt toimittajana yli 30 vuoden ajan. Hän on kirjoittanut työnsä ohessa runsaasti myös kaunokirjallisuutta. Emil on hänen esikoisteoksensa.

KESKITALO, ESA : Emil
240 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789523813762
Ilmestymisaika: Elokuu 2025

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää Jarkko Malille osoitteeseen jarkko@aviador.fi . Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki
Lataa
Esa Keskitalon kuva © Ari Haimi
Esa Keskitalon kuva © Ari Haimi
Lataa

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Uutuuselämäkertateos Stevie Ray Vaughanista paljastaa, miksi muusikko jättäytyi pois David Bowien kiertueelta15.8.2025 15:17:33 EEST | Tiedote

Alan Paulin ja Andy Aledortin muusikkoelämäkerta Texas Flood – Stevie Ray Vaughanin tarina on julkaistu Aviadorin kustantamana. Texas Flood – Stevie Ray Vaughanin tarina on Stevien bändikaverin Tommy Shannonin mukaan paras Steviestä kirjoitettu kirja. Kirja kertoo paitsi Stevien urasta muusikkona, myös hänestä ihmisenä. Kirjan on kirjoittanut amerikkalainen musiikkijournalisti Alan Paul, jolta on aiemmin suomennettu suosittu kirja Päättymätön tie – Allman Brothers Bandin tarina. Toisena kirjoittajana on amerikkalainen kitaristi Andy Aledort, joka on soittanut muun muassa Allman Brothersien kitaristin Dickey Bettsin yhtyeessä. Kirja pohjautuu runsaaseen ainutlaatuiseen haastattelumateriaaliin, ja siinä kerrotaan ensimmäistä kertaa syyt sille, miksi Stevie Ray Vaughan jättäytyi viime hetkellä pois David Bowien kiertueelta. PAUL, ALAN & ALEDORT, ANDY : Texas Flood – Stevie Ray Vaughanin tarina 333 sivua Sidottu, kovakantinen ISBN 9789523813328 Ilmestymisaika: Elokuu 2025 Arvostelukappalee

Vilvoittavat vedet – Päivi Konttisen valokuvia ja runoja Kulttuurikulmassa 11.–29.8.202515.8.2025 14:53:27 EEST | Tiedote

VILVOITTAVAT VEDET – REFRESHING WATERS Päivi Konttisen runoja ja valokuvia Aviadorin Kulttuurikulmassa 11.8. – 29.8. 2025 "Vesi on minulle mieluisa elementti ja se on usein läsnä myös valokuvissani. Vesi rauhoittaa ja rentouttaa niin kehoa kuin mieltäkin. Kaikki näyttelyn kuvat on otettu lähivesiltä, Varkaudesta kotirannan laiturilta tai yleiseltä avantosaunalta sekä mökkimaisemista Heinäveden Kermajärveltä. Kuvaan, kun silmieni eteen ilmestyy jotain poikkeuksellisen kaunista tai erikoista, näin tapahtuu usein uimareissuilla varhaisina aamuina tai myöhäisinä iltoina, ympäri vuoden. Kameran linssin läpi laajasta maisemasta on helppo rajata parhaat palat. Tämä työskentelytapa on opettanut minua näkemään kauneutta ja hyvää yleensäkin elämässä, rajaamaan sen tärkeiksi ruuduiksi ja muistoiksi. Kuvaaminen on myös opettanut pysähtymään hetkiin, erityisesti niihin parhaimpiin ja kauneimpiin. Kirjoittaminen on minulle tapa selkeyttää ajatuksiani ja tiivistää mietteet muutamiin sanoihin. Kirjoit

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye