Tulli tehostaa elintarvikkeiden valvontaa Helsingin satamissa
11.8.2025 11:33:31 EEST | Tulli | Tiedote
Tulli tehostaa elintarvikevalvontaa afrikkalaisen sikaruton vuoksi Helsingin satamissa 12.8.–30.9. Valvonta kohdistuu etenkin Virosta tulevaan matkustajaliikenteeseen.

Afrikkalainen sikarutto on sikoja tappava tauti. Kesän aikana afrikkalaisen sikaruton tautitilanne Baltian maissa on heikentynyt ja Virossa on todettu uusia tautitapauksia. Afrikkalainen sikarutto voi levitä muun muassa matkailijoiden kuljettamien lihatuotteiden mukana.
Tulli tehostaa Virosta Suomeen saapuvan liikenteen valvontaa Helsingin satamissa estääkseen afrikkalaisen sikaruton leviämistä Suomeen. Valvonta kohdistuu lihatuotteisiin. Tehostettuun valvontaan osallistuu tullitarkastajien lisäksi myös Tullin ruokakoira.
Afrikkalaisen sikaruton leviämisen vuoksi useissa EU-maissa on rajoitusalueita, joilta sianlihaa ja villisianlihaa sekä niitä sisältäviä tuotteita saa tuoda Suomeen vain hyvin rajoitetusti. Esimerkiksi Baltian maat ovat kokonaisuudessaan rajoitusaluetta. Tällä hetkellä Ruokavirasto suosittelee, että ulkomailta ei tuotaisi lihaa, makkaroita tai muita eläinperäisiä tuotteita.
Tullin yksi monista tehtävistä on torjua eläintautien leviämistä EU:n sisä- ja ulkorajoilla: maarajoilla, lentokentillä ja satamissa. Valvonta on osa tullitarkastajien päivittäistä työtä ja sitä voidaan tehostaa tarpeen mukaan.
Lisätietoja
Tulli torjuu afrikkalaisen sikaruton leviämistä Suomeen – uusi ruokakoira turvaa työn tulevaisuudessakin(mediatiedote 7.8.2025)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Kuvat

Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Puutteet kuljetusten sinetöinnissä lisäävät väärinkäytösten riskiä16.9.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Tulli on kevään aikana seurannut tehostetusti passituskuljetusten sinetöintiä ja havainnut siinä puutteita. Osa passitettavista kuljetuksista on jäänyt sinetöimättä, vaikka sinetöinti on keskeinen keino varmistaa tavaraliikenteen turvallisuus. Sinetöimättä jättäminen voi muun muassa lisätä salakuljetusriskiä ja hidastaa toimitusketjua.
Esitutkinta käynnissä epäillystä törkeästä säännöstelyrikoksesta – Venäjälle viety tavaraa miljoonien eurojen arvosta15.9.2026 08:25:00 EEST | Tiedote
Tulli epäilee, että Venäjälle on viety pakotteiden vastaisesti tavaraa liki kuuden miljoonan euron arvosta vuosina 2022 ja 2023. Rikostapausta on tutkittu törkeänä säännöstelyrikoksena.
Tulliselvitysjärjestelmien suuruudistus valmistui aikataulussa11.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Yli kymmenvuotinen suurhanke Tullissa on yhdistänyt lukuisat tulliselvitysjärjestelmät yhteen järjestelmään. Tullin historian suurimman ICT-hankkeen toteuttaminen oli välttämätöntä EU:n tullilainsäädännön muutosten takia. Uudistuksella on tähdätty täysin sähköiseen, automatisoituun ja yhdenmukaiseen tulli-ilmoittamiseen EU-maissa.
Tavaravienti vahva heinäkuussakin – jopa 240 % kasvu farmaseuttisten tuotteiden viennissä9.9.2026 09:06:21 EEST | Tiedote
Suomen tavaravienti jatkui vahvana heinäkuussa 2026, kun tavaraviennin arvo oli Tullin ennakkotilaston mukaan 6,5 miljardia euroa. Tammi–heinäkuun yhteenlaskettu vienti nousi 10,3 prosenttia.
Satamaympäristössä toimivat yritykset pitävät satamaturvallisuuden parantamista tärkeänä8.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Järjestäytyneen rikollisuuden torjuminen ja turvallisuuden parantaminen Suomen satamissa on välttämätöntä kansallisen turvallisuuden takaamiseksi. Samalla on huolehdittava siitä, että kiristyvät turvallisuustoimet eivät heikennä yritysten kilpailukykyä. Tulli kartoitti satamaympäristössä toimivien yritysten näkemyksiä turvallisuusvaatimusten vähimmäistasosta. Kyselyn perusteella fyysisen satamaturvallisuuden parantaminen nähdään perustana kokonaisturvallisuuden vahvistamiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme