Erikoiskaupan liikevaihto kääntyi laskuun – kuluttajien luottamus edelleen heikolla tasolla
Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennustaa erikoiskauppojen liikevaihdon kasvavan loppuvuoden aikana. Toukokuu kääntyi miinukselle usean positiivisen kuukauden jälkeen.

Erikoiskaupan liitto Etu ry:n päivitetyt tilastot kertovat erikoiskaupan liikevaihdon kääntyneen toukokuussa miinukselle, ollen kehitykseltään -1,6 prosenttia verrattuna vuoden 2024 toukokuuhun. Kehitys oli tätä ennen positiivinen neljä kuukautta peräkkäin. Tilastopalvelu ennustaa kuitenkin lievää kasvua koko vuodelle.
"Trendinomainen positiivinen kehitys kääntyi nyt laskuun. On aika selvää, että kun liikutaan kehitykseltään lähellä nollaa, on joukossa sekä positiivisia, että negatiivisia kuukausia. Huhtikuu vastaavasti oli poikkeuksellisen hyvä. Erikoiskaupan tilastopalvelun ennakointityökalu ennustaa kuitenkin edelleen pientä kasvua koko kuluvalle vuodelle", toteaa Erikoiskaupan liiton edunvalvontajohtaja Jukka Ropponen.
Vaikka toukokuu käänsi kokonaiskehityksen laskuun, erikoiskaupan tilanne ei ole yhtenäinen. Osa toimialoista jatkaa yhä kasvussa, kun taas toiset kamppailevat hiljentyneen kysynnän kanssa.
"Vaihtelevat kuukausitason muutokset kertovat myös siitä, että markkinat reagoivat herkästi sekä kuluttajien luottamukseen että talouden yleisiin suhdannevaihteluihin. Vaikka toukokuu toi notkahduksen, erikoiskaupan alkuvuoden kehitys osoittaa, että kasvun edellytyksiä on olemassa", Ropponen kommentoi.
Kuluttajien luottamus edelleen miinuksella – pientä vahvistumista nähtiin kesän aikana
Kuluttajien luottamus omaan ja maan talouteen pysyi matalana myös heinäkuussa 2025. Tilastojen mukaan kuluttajien luottamusindikaattori oli -6,44. Luottamus parani parin aiemman kuukauden tiedosta. Kuukausittaiset erot ovat edelleen melko pieniä.
"Merkkejä ostovoiman ja luottamuksen vahvistumisesta ei isossa kuvassa vielä ole, mutta pienetkin merkit kysynnän paranemisesta luovat uskoa tulevaisuuteen. Työllisyysnäkymät ovat edelleen heikot ja nopeaa parannusta ei ole näkyvissä. Puoliväliriihen päätösten oheen kaivataan vielä uusia kysyntää parantavia keinoja. Rahaa tileillä on ennätysmäärä, nyt sen liikkeellelähtö vaatii uskoa tulevaan”, Ropponen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka RopponenJohtaja, lakiasiat ja edunvalvonta
Puh:+358 400 161 400jukka.ropponen@etu.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Erikoiskaupan liitto Etu auttaa erikoiskaupan toimijoita menestymään niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Vuonna 1920 perustettu Erikoiskaupan liitto edustaa 13 kaupan ja terveyden toimialaa. Liiton jäsenyhdistyksiin kuuluu yli 900 yritystä, jotka työllistävät yli 40 000 työntekijää. www.etu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Erikoiskaupan liitto Etu ry
Erikoiskauppa nousussa – varovainen toiveikkuus palaa pitkän laskun jälkeen26.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Erikoiskaupan kentällä on näkyvillä piristymisen merkkejä pitkään jatkuneen epävarmuuden jälkeen. Vuoden 2025 ensimmäinen neljännes toi kasvulukuja useille erikoiskaupan toimialoille. Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennakoi liikevaihdon kasvua koko vuodelle, joskin nousu jäänee maltilliseksi, vajaaseen prosenttiin.
Erikoiskauppojen liikevaihto jatkaa kasvu-uralla – Hallituksen päätöksillä kaksijakoisia vaikutuksia erikoiskaupalle14.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennustaa erikoiskauppojen liikevaihdon kasvavan koko vuoden 2025 aikana. Hallituksen veropäätökset puoliväliriihessä vahvistavat suomalaisten ostovoimaa, mutta joukossa oli myös kysyntää heikentäviä päätöksiä.
Verkkokauppa kiri alkuvuonna – myynti Yhdysvaltoihin on pudonnut12.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kotimaassa toimiva verkkokauppa kasvoi alkuvuodesta koko vähittäiskaupan myyntiä nopeammin. Koko vuoden odotukset pysyvät silti vielä varovaisina. Suomalaisten suurin kohdemarkkina Amazonin kautta myytäessä on Yhdysvallat, ja sinne suuntautuva myynti putosi lähes 30 prosenttia. Eniten Amazonin kautta Suomesta ulkomaille myydään kosmetiikkaa.
Tuloveron kevennys odotettu piristysruiske talouteen23.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Erikoiskaupan liitto pitää hallituksen päätöstä keventää tuloverotusta tarpeellisena toimena talouskasvun vauhdittamiseen.
Epävarmuuden keskellä tarvitaan rohkeita päätöksiä17.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hallitukselta odotetaan kasvua ja työllisyyttä vahvistavia toimia puoliväliriihessä. Erikoiskaupan liitto painottaa tuloverotuksen kevennyksen merkitystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme