Akava: työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennyksen poisto olisi verosanktio
Akava vastustaa ehdotettua työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistoa ja korostaa, että hallituksen esitysluonnos on monin tavoin ristiriidassa hyvän verojärjestelmän periaatteiden kanssa. Akava jätti lausunnon verolakeja koskevaan hallituksen esitysluonnokseen, jonka lausuntoaika päättyi 19. elokuuta.
– Työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poisto, jota hallituksen esitysluonnoksessa vuodelle 2026 on esitetty, asettaisi työmarkkinatoiminnan perusteettomasti epäedulliseen asemaan muuhun tulonhankintaan verrattuna. Tämä on ristiriidassa sen kanssa, että Kansainvälisen työjärjestöjen ILOn jäsenenä olemme sitoutuneet edistämään työmarkkinaosapuolten järjestäytymistä, huomauttaa Akavan työmarkkinajohtaja Ville Kopra.
Järjestäytyneet työmarkkinaosapuolet kantavat vastuuta muun muassa työmarkkinoiden vakauden ja ennustettavuuden ylläpitämiseksi sekä eläketurvajärjestelmän kehittämisessä.
– Työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksut ovat luonnollisia vähennyksiä, sillä ne ovat tulon hankkimisesta ja säilyttämisestä aiheutuvia menoja. Tämä pätee sekä työntekijä- että työnantajajärjestöjenkin jäsenmaksuihin. Järjestöt vaikuttavat jäsentensä ansaintamahdollisuuksiin, ja niiden jäsenmaksut täyttävät luonnollisten vähennysten kriteerit, jotka ovat vakiintunut osa verotuksen normijärjestelmää Suomessa ja kansainvälisesti, Kopra jatkaa.
– Jäsenmaksujen vähennyskelpoisuuden poisto olisi verosanktio, joka poikkeaisi jyrkästi normaalista verokohtelusta. Suomen henkilöverotuksessa ei nykyisin ole vastaavia sanktioita, mikä korostaa esityksen poikkeuksellisuutta. Valtion verotulojen kasvattamisen tavoite eli fiskaaliset syyt eivät riitä oikeuttamaan näin merkittävää poikkeamaa keskeisistä verotuksen periaatteista. Lisäksi muutos toisi rajanveto-ongelmia ja epämääräistä sääntelyä, sillä luonnoksessa ei ole selkeästi ja oikeudenmukaisesti rajattu, mitä järjestöjä se koskisi, Kopra sanoo.
– Mielestämme vähennysoikeuden poistamiselle on järkevämpiä vaihtoehtoja. Ehdotamme valtiontaloutta vahvistavina toimina energiaverotukien vähentämistä, viiden prosentin lähdeveroa yleishyödyllisten yhteisöjen osinkotuloille sekä yritysten edustuskulujen vähennyskelpoisuuden poistamista, Kopra korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville Kopratyömarkkinajohtaja
Puh:+358408261358ville.kopra@akava.fiAkava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Muistutuskutsu: Yritystukien tulevaisuus – Akavan seminaari yritystukien uudistamisesta15.10.2025 13:11:20 EEST | Kutsu
Järjestämme 21.10 seminaarin yritystukien tulevaisuudesta. Seminaarissa julkaistaan taloustieteen professori Timo Kuosmasen Akava Worksille laatima raportti Yritystuet ja yritystukijärjestelmän uudistaminen.
Kutsu medialle: Yritystukien tulevaisuus – Akavan seminaari yritystukien uudistamisesta9.10.2025 10:32:07 EEST | Kutsu
Järjestämme 21.10 seminaarin yritystukien tulevaisuudesta. Seminaarissa julkaistaan taloustieteen professori Timo Kuosmasen Akava Worksille laatima raportti Yritystuet ja yritystukijärjestelmän uudistaminen.
Akava: Hyvinvointialueiden työntekijöiden työolosuhteita pitää parantaa8.10.2025 10:00:06 EEST | Tiedote
Tuore Akava Works -selvitys kertoo muutoksista hyvinvointialueiden henkilöstön työkyvyssä ja työolosuhteissa. Koettu työkyky on tuoreiden tietojen mukaan palautunut hyvinvointialueiden perustamista edeltäneelle tasolle. Työolosuhteet ovat heikentyneet, epävarmuus työsuhteesta ja sen jatkumisesta on kasvanut ja työpaikkakiusaaminen lisääntynyt. Organisaation päätöksenteko koetaan yhä useammin epäoikeudenmukaiseksi. Työterveyslaitoksen Akava Worksille tekemä tutkimus on seurantaosa joulukuussa 2024 julkaistulle tutkimukselle.
Akavalle uusi organisaatio3.10.2025 14:00:22 EEST | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestö Akava uudistaa organisaatiotaan ja toimintaansa uuden strategiansa pohjalta. Jatkossa toiminta on jaettu neljään kokonaisuuteen: kasvu ja työllisyys, työelämä ja työmarkkinat, viestintä ja tiedontuotanto (Akava Works) sekä kehittäminen, hallinto ja talous.
Akava ja Arene: Ammattikorkeakoulujen asemaa pitää vahvistaa osana korkeakoulujärjestelmää24.9.2025 09:01:05 EEST | Tiedote
Suomessa valmistellaan uutta visiota korkeakoulutukselle ja tutkimukselle. Akava ja Arene muistuttavat ammattikorkeakoulujen tärkeydestä yhteiskunnalle, korkeakoulutuksen kehittämiselle, maan elinvoimaisuudelle, talous- ja tuottavuuskasvulle sekä koulutuksen tasa-arvolle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme