Uusi tutkimus: Sukupuolikiintiöt vahvistavat sijoittajien luottamusta naispuolisiin hallitusehdokkaisiin
20.8.2025 09:09:13 EEST | Svenska handelshögskolan | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että osakkeenomistajien tuki naispuolisille hallitusehdokkaille kasvoi sen jälkeen, kun sukupuolikiintiöt otettiin käyttöön Ranskassa. Tämä viittaa laajempaan muutokseen siinä, miten sijoittajat arvioivat naisten pätevyyttä ja johtamispotentiaalia.
Tutkimuksen toteuttivat Kauppakorkeakoulu Hankenin tutkijat yhteistyössä ranskalaisten EDHEC ja Audencia Business Schoolien kanssa. Tulokset on julkaistu tieteellisessä julkaisussa Corporate Governance: An International Review.
– Vaikka kiintiöiden on pelätty heikentävän ehdokkaiden laatua, tutkimus ei löytänyt mitään viitteitä tällaisesta vaikutuksesta. Päinvastoin, osakkeenomistajat osoittivat kasvavaa tukea naispuolisille ehdokkaille ja arvostivat heidän pätevyyttään yhtä korkealle kuin miesehdokkaiden, sanoo Hankenin rahoitustieteen professori Eva Liljeblom.
Tutkimustulosten perusteella sukupuolikiintiöt voivat olla merkittävä muutosvoima myös maissa, joissa naisten edustus hallituksissa on ollut vähäistä.
– Toisin kuin kiintiöiden kriitikot väittävät, tutkimus osoittaa, että päteviä naisia on riittävästi täyttämään kiintiöiden luomat uudet paikat. Tämä viittaa siihen, että aiempi naisten vähäinen edustus hallituksissa ei johtunut osaamisen puutteesta, vaan pikemminkin työmarkkinoiden esteistä, jotka vaikeuttivat naisten valintaa, sanoo Hankenin rahoitustieteen professori Anders Löflund.
Tutkimuksessa analysoitiin yli 2 700 hallitusvaalia Ranskassa vuosina 2007–2020, ja tarkasteltiin osakkeenomistajien käyttäytymistä ennen ja jälkeen vuoden 2011 Copé-Zimmermann-lain. Laki edellytti 40 prosentin naisedustusta hallituksissa vuoteen 2017 mennessä.
Lisätietoja:
Eva Liljeblom, Kauppakorkeakoulu Hanken
Sähköposti: eva.liljeblom@hanken.fi
Anders Löflund, Kauppakorkeakoulu Hanken
Puh: +358 40 352 1351
Sähköposti: anders.loflund@hanken.fi
Tietoja julkaisijasta
Kauppakorkeakoulu Hanken on Suomen vanhin kauppakorkeakoulu, joka toimii
Helsingissä ja Vaasassa. Se on johtava, kansainvälisesti akkreditoitu yliopisto, jolla on yli
sadan vuoden kokemus koulutuksesta ja tutkimuksesta talouden ja kauppatieteiden aloilta. Kaikki Hankenin opetus perustuu sen korkeatasoiseen tutkimukseen. Hankenilla on läheiset
suhteet yritysmaailmaan ja yli 16 000 alumnin verkosto yli 70 maassa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Svenska handelshögskolan
Hanken bäst i Finland och bland de tre främsta i Norden7.9.2026 09:53:19 EEST | Pressmeddelande
Svenska handelshögskolans (Hanken) magisterutbildning stiger till plats 56 i världen i årets upplaga av Financial Times Masters in Management-rankning. Resultatet placerar Hanken i topp i Finland och bland de tre främsta handelshögskolorna i Norden.
Hanken paras Suomessa ja kolmen parhaan joukossa Pohjoismaissa7.9.2026 09:53:19 EEST | Tiedote
Kauppakorkeakoulu Hankenin maisterikoulutus nousee sijalle 56 maailmassa tämän vuoden Financial Times Masters in Management -rankingissa. Tulos nostaa Hankenin Suomen kärkeen ja Pohjoismaiden kolmen parhaan kauppakorkeakoulun joukkoon.
Hanken best in Finland and among the top three in the Nordic region7.9.2026 09:53:19 EEST | Press release
Hanken School of Economics’ master's programme rises to 56th place globally in this year's Financial Times Masters in Management ranking. The result ranks Hanken first in Finland and among the top three business schools in the Nordic region.
Esa Rautalinko ny Executive in Residence vid Svenska handelshögskolan1.9.2026 08:33:01 EEST | Pressmeddelande
Den erfarna företagsledaren Esa Rautalinko har utsetts till Executive in Residence vid Svenska handelshögskolan (Hanken). Han är knuten till ämnet logistik och socialt ansvar.
Esa Rautalinko Kauppakorkeakoulu Hankenin uudeksi Executive in Residence -asiantuntijaksi1.9.2026 08:33:01 EEST | Tiedote
Kokenut yritysjohtaja Esa Rautalinko on nimitetty Kauppakorkeakoulu Hankenin Executive in Residence -asiantuntijaksi. Hän toimii toimitusketjujohtamisen ja yhteiskuntavastuun oppiaineiden yhteydessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme