Kaksi sutta raateli kokeneen metsästyskoiran hengiltä Asikkalassa
Kokenut metsästyskoira päätyi susien raatelemaksi Päijät-Hämeen Asikkalassa.

Koiranomistaja ei esiinny tässä uutisessa omalla nimellään, mutta toimituksella on hänen henkilöllisyytensä tiedossa.
8,5-vuotiaan jämtlanninpystykorvan omistaja oli palaamassa Asikkalassa torstaina 21.8.2025 ennen puoltapäivää koiransa kanssa metsäpalstalta kotiin, kun hän huomasi kotitieltä metsään johtavat tuoreet hirvenjäljet.
Omistaja kertoo laskeneensa koiran hetkeksi irti tutuilla kulmilla tuoreiden jälkien perään.
– Koira lähti seuraamaan hirvenjälkiä noin 150 metrin matkan läheisen sorakuopan toiselle puolelle. Metsässä se alkoi kuitenkin haukkua hieman erikoisesti, ennen kuin äkisti lopetti kokonaan.
Kuunneltuaan tilannetta hetken omistaja kertoo lähteneensä hölkäten ääntä kohti – tiheän kuusikon läpi sorakuopan toiselle puolelle.
– Olin tapahtumapaikalla alle kymmenessä minuutissa. Koira oli kokenut karmean kohtalon kahden suden hampaissa. Näin vielä toisen susista koirani kimpussa noin kahdenkymmenen metrin päässä, kun koira veti viimeisiä henkäyksiään. Susi lähti paikalta vasta huutoni saattelemana.
Tutkan mukaan taistelu kesti 13 minuuttia. Verijälkiä ja karvoja oli laajalla alueella taistelun jäljiltä.
Paikan päällä tilanteen kävivät toteamassa myös riistaneuvoja ja maaseutuviranomainen, jotka kuvasivat jäljet ja raadellun koiran.
"Ihmisuhrit vain ajan kysymys"
Koiran omistajan talo sijaitsee noin 500 metrin päässä tapahtumapaikalta, jota ympäröivät pellot. Myöhemmin samana iltana alueella tehtiin toinen näköhavainto kahdesta sudesta metsäpalstan takana. Lähistöllä on tehty aiemminkin susihavaintoja.
Koiran menetyksen jälkeen omistaja epäröi viedä nuorta, kasvamassa olevaa koiraansa metsälle.
– Kyllä se pelottaa, vaikka hirvikoiran paikka ei ole pelkästään tarhassa.
Suurimpana uhkana omistaja pitää koirasusia, joita lasketaan luontoon. Ne eivät pelkää ihmistä.
– On valitettavasti vain ajan kysymys, milloin susi tai karhu käy kohtalokkain seurauksin ihmisen kimppuun.
Viime jahtikaudella (2024-2025) Metsästäjäliitto raportoi susien metsästyskoiriin tekemistä hyökkäyksistä uutisoiden 40 metsästyskoiran menetyksestä. Alkaneella jahtikaudella on menetetty toistaiseksi yksi metsästyskoira.
Metsästyskoirien menetys johtaa niiden käytön vähenemiseen. Metsästys yleensä ja myös suurpetojen metsästys vaikeutuu. Viranomaistyönä tehtävään suurriistavirka-avun antamiseen on yhä vähäisemmät mahdollisuudet ilman osaavia koiria.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko SilpolaToiminnanjohtajaMetsästäjäliitto
Puh:050 406 4836jaakko.silpola@metsastajaliitto.fiKuvat


Suomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luontoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Ikäihmiset hyötyvät muistelusta – Metsästysmuseo tallentaa 1970-luvun erätarinat22.8.2025 11:01:20 EEST | Uutinen
Takaisin erätulille -tapahtuma käynnistää 1970-luvun metsästysmuistojen keräyksen perjantaina 29.8.2025.
Ruotsissa 170 suden suojelutaso, Metsästäjäliitto vaatii Suomeen vastaavaa linjausta22.8.2025 10:44:52 EEST | Uutinen
Ruotsissa susien suojelutasoksi on asetettu 170 sutta. Metsästäjäliiton puheenjohtaja Lampinen vaatii Suomeen tätä alhaisempaa susikantaa.
Kysely: Nuoret metsästäjät huolissaan suurpetotilanteesta – koiraharrastus vaarassa20.8.2025 08:59:50 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton heinäkuussa 2025 toteuttamaan kyselyyn vastasi 433 liiton alle 30-vuotiasta jäsentä. Vastaajista noin puolet oli 15–20-vuotiaita. Kyselyn tavoite oli selvittää nuorten näkemyksiä nykyisestä suurpetotilanteesta ja sen vaikutuksista metsästysharrastukseen. Kyselyssä tutkittiin myös nuorten tuntoja metsästysharrastuksen arvostusta koskien.
Metsästäjäliitto ja BirdLife Suomi: kohtuullisuus ja vastuullisuus muistettava vesilintujen metsästyksessä18.8.2025 12:31:19 EEST | Uutinen
Vesilintujen metsästyskauden alkaessa BirdLife Suomi ja Metsästäjäliitto kannustavat metsästäjiä noudattamaan vastuullisen metsästyksen periaatteita ja huomioimaan vesilintukantojen pitkäaikainen väheneminen.
Suurpetolaki on vieläkin riittämätön14.8.2025 14:57:03 EEST | Uutinen
Itä-Suomen hallinto-oikeus on asettanut täytäntöönpanokieltoon kaikki 13 karhun metsästyksen poikkeuslupaa 129 karhun pyyntiin. Metsästäjäliitto katsoo, että keväällä toteutettu lainmuutos oli riittämätön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme