Stara

Viisi vinkkiä syksyn metsäretkille – näin katsot Helsingin lähimetsiä uusin silmin

Jaa

Syksyisin Helsingin metsät kutsuvat samoilemaan, sienestämään ja marjastamaan. Elokuun viimeisellä viikolla 25.–31.8. vietetään myös vuotuista puunhalausviikkoa, jonka aikana nostetaan esiin lähiympäristömme puiden monia merkityksiä. Staran metsäpalvelupäällikkö antaa viisi vinkkiä syysmetsistä nauttimiseen.

Metsäpolku Vasikkasaaressa
Metsäpolku Vasikkasaaressa. Vaikka Helsingin metsissä saa kulkea vapaasti, Staran metsäpalvelupäällikkö Mikko Vuohelainen suosittelee olemassa olevien polkujen käyttämistä. Jos polkuja alkaa tulla metsäpohjaan paljon ja maaperä kuluu, arimmat kasvit voivat kadota paikalta. Teemu Saloriutta

Helsingin rajojen sisällä on 4 600 hehtaaria metsäalueita, jotka ovat tuttuakin tutumpia Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Staran metsäpalvelupäällikkö Mikko Vuohelaiselle. Hän on työskennellyt niiden parissa lähes 40 vuotta.

– Kiinnostavinta työssäni on nähdä hitaat muutokset, joita metsissä tapahtuu. Jos asuu metsän vieressä, muutos on niin verkkaista, ettei sitä välttämättä huomaa. Jos taas käy samassa paikassa viiden tai kymmenen vuoden välein, maisemassa tapahtuneet muutokset näkyvät, Vuohelainen sanoo.

Nyt Mikko Vuohelainen vinkkaa syysmetsissä ulkoileville, mihin metsäretkillä kannattaa kiinnittää huomiota.

1. Näe muuttuva metsä uudessa valossa

Välillä kaupunkilaiset antavat palautetta epäsiisteistä metsistä. Hoitamattomalta vaikuttava metsä on kuitenkin usein monimuotoista metsäluontoa, josta löytyy paljon erilaisia elinympäristöjä kasveille ja eläimille.

– On mielenkiintoista katsoa, millaisessa maastossa liikkuu. Itse pidän siitä, että metsässä on vaihtelevia maisemia. On järeää ja vanhaa sekä nuorta ja elinvoimaista puustoa, sekä tiheiköitä ja väljempiä, harvennettuja alueita, Staran metsäpalvelupäällikkö Mikko Vuohelainen sanoo.

Helsingin tyypillisiä metsämaastoja ovat rehevät metsät ja kallioiset männiköt. Reheviä metsiä löytyy esimerkiksi Vantaanjokilaakson ympäristöstä sekä metsävyöhykkeeltä, joka yhdistää Hallainvuoren Herttoniemen Saunalahdenrantaan. Karuja metsiä taas ovat esimerkiksi Kallahdenharju, Laajasalon Tahvonlahdenniemi ja Kivikon metsäalueen kallioinen maasto.

Mikko Vuohelainen kehottaa tarkastelemaan, onko metsissä eri-ikäisiä puita. Siellä näkyy luonnon kiertokulku: pienistä taimista tulee vuosien kuluessa isoja jyhkeitä puita, joista puolestaan tulee hitaasti lahoavia maapuita.

2. Löydä hiljaisuus

Jos metsässä liikkuja kaipaa etäisyyttä liikenteen ääniin, Mikko Vuohelainen suosittelee piipahtamaan isommilla metsäalueilla tai syksyisessä Vartiosaaressa.

– Vartiosaaressa ei ole autoliikennettä, joten ympäristö on poikkeuksellisen hiljainen ja rauhaisa. Nautin itse saaressa käyskentelystä, Vuohelainen toteaa.

Hiljaisuuteen voi hakeutua myös esimerkiksi Vuosaaren koillispuolella sijaitsevalla Talosaaren ulkoilualueella tai Nuuksiossa Helsingin omistamilla laajoilla ulkoilumetsäalueilla.

3. Ihmettele lahopuiden elämää

Helsinki jättää metsiinsä paljon lahopuuta, joka on luonnon monimuotoisuuden kannalta arvokas raaka-aine. Esimerkiksi Keskuspuistossa lahopuuta on lähes joka paikassa.

– Keskuspuistossa lahopuuna on sekä kaadettua että kaatunutta puustoa. Rungot on jätetty hieman kauemmas kulkureiteistä, Mikko Vuohelainen sanoo.

Lahopuista hyötyvät sekä hyönteiset, sienet että kasvit. Lahopuuta ravintonaan käyttävä lajisto vaihtelee muun muassa sen mukaan, missä lahoamisasteessa mikäkin runko on ja mikä puulaji on kyseessä.

4. Anna luonnon asukkaiden ja antimien yllättää

Helsingin metsissä asuu muun muassa peuroja, kauriita, kettuja ja mäyriä. Eläimet karttavat ihmisiä, mutta hyvällä onnella retkeilijä voi nähdä niistä vilauksen.

– Helsingissä tavataan satunnaisesti myös ilveksiä. Niitä on nähty esimerkiksi Hallainvuoressa, Mikko Vuohelainen kertoo.

Puolukkaa löytää syksyisin etenkin väljiltä metsäalueilta, joissa puusto on harvassa. Näillä alueilla maapohjan varvusto saa valoa ja pölyttäjät viihtyvät. Hyvänä sienivuonna sieniä löytää metsästä kuin metsästä. Mikko Vuohelainen vinkkaa sienestäjiä suuntaamaan esimerkiksi Talosaaren ulkoilualueelle tai Östersundomiin.

5. Näe kuoriaisten viestit

Viime vuosina Helsinginkin metsissä on torjuttu haitallisia kaarnakuoriaisia, kuten kirjanpainajia. Kirjanpainajat voivat aiheuttaa merkittäviä tuhoja varsinkin vanhoissa kuusikoissa. Stara kaataa kuuset, joihin kuoriaiset ovat iskeytyneet, sekä kuljettaa rungot pois metsästä.

Jos kirjanpainajia ei huomata heti tuoreeltaan, kuolleita puita ei enää myöhemmin kannata viedä pois. Vuoden kuluttua ne toimivat elinpaikkana muille hyönteisille, jotka käyttävät kirjanpainajia ravintonaan.

Jos kaarnakuoriaisten kuusenrunkoihin tekemät kuvioinnit kiinnostavat luontoharrastajaa, niitä voi nähdä Keskuspuistossa kävelemällä hieman sivuun pääreiteiltä.

– Kuorettomista, kuolleista kuusista voi etsiä kaarnakuoriaisten syöntikuvioita. Yhdessä puussa on yleensä useamman eri kaarnakuoriaisen syöntikuvioita. Yleisimpiä kaarnakuoriaisia ovat kirjanpainaja, kuusentähtikirjaaja, aitomonikirjaaja ja kuusijäärä, Mikko Vuohelainen kertoo.

Lisätietoja:
Staran metsäpalvelupäällikkö Mikko Vuohelainen, p. 09 310 23478, mikko.vuohelainen@hel.fi

Avainsanat

Kuvat

Metsäpolku Vasikkasaaressa
Metsäpolku Vasikkasaaressa. Vaikka Helsingin metsissä saa kulkea vapaasti, Staran metsäpalvelupäällikkö Mikko Vuohelainen suosittelee olemassa olevien polkujen käyttämistä. Jos polkuja alkaa tulla metsäpohjaan paljon ja maaperä kuluu, arimmat kasvit voivat kadota paikalta.
Teemu Saloriutta
Lataa
Lahopuu Keskuspuistossa
Lahopuilla on metsissä tärkeä paikka monimuotoisuuden edistäjinä. Esimerkiksi Keskuspuistossa lahopuuta on lähes joka paikassa.
Veikko Somerpuro
Lataa
Metsää Vartiosaaressa
Vartiosaaren metsät ovat hieno vierailukohde hiljaisuutta etsiville, Staran metsäpalvelupäällikkö Mikko Vuohelainen vinkkaa.
Maarit Hohteri
Lataa
Mikko Vuohelainen
Staran metsäpalvelupäällikkö Mikko Vuohelainen on työskennellyt Stadin metsien parissa lähes 40 vuotta.
Anna-Leena Pyykönen
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Stara on Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos – rakentamisen, ympäristönhoidon ja logistiikan moniosaaja. Se huolehtii Helsingin siisteydestä, toimivuudesta ja vehreydestä. Staran hoidossa on 47 prosenttia Helsingin kaduista ja puistoista. Liikelaitoksessa on lähes 1 300 työntekijää ja sen liikevaihto on noin 238 miljoonaa euroa vuodessa. stara.hel.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Stara

Stara istuttaa 85 000 kesäkukkaa – Stadin kesäkukkien suunnittelija vaihtuu yli 30 vuoden jälkeen6.6.2025 12:20:13 EEST | Tiedote

Helsingin kesä on jälleen täynnä kukkaloistoa. Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara on kasvattanut Kaupunginpuutarhalla 155 000 kausikasvia, joista 94 000 on kesäkukkia. Kaupunkikuvasta tutuiksi tulleita erilaisia suuria kukka-astioita on noin 900, ja ne sijoitetaan ympäri Helsinkiä. Kaiken kaikkiaan Helsingissä kesäkukkia istutetaan yli 180 kohteeseen. Stara vastaa 85 000 kesäkukan istuttamisesta. Istutuksia tehdään Staran hoitamille alueille kukkaryhmiin ja -astioihin.

Helsingin katukivet kiertävät kohteesta toiseen – kivien uusiokäyttö säästää ympäristöä7.5.2025 15:08:16 EEST | Tiedote

Helsingin kaupunki hyödyntää katu- ja viherrakentamisessa entistä enemmän kierrätettyjä luonnonkiviä. Helsingin kaupunkiympäristön toimiala sekä rakentamispalveluliikelaitos Stara ovat luoneet katukivien kierrätykseen parannetun prosessin, joka tehostaa katukivien uusiokäyttöä. Tavoitteena on taloudellisen ja ympäristön kannalta kestävän kaupunkirakentamisen edistäminen.

Järviruoko on kunnille ilmastotehokas kiertotalouden mahdollisuus – talviniitoista saatu ruokomassa soveltuu moneen28.2.2025 10:16:12 EET | Tiedote

Viime vuosikymmeninä voimakkaasti levinnyt järviruoko on koettu monissa kunnissa ongelmaksi. Järviruo’on talviniitto on tehokas keino hallita ruovikoiden leviämistä. Samalla talviniitto on mahdollisuus edistää kunnan kiertotaloutta. Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara koordinoi järviruo’on talviniittoa Helsingin alueella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye