HSY:n hallituksen päätökset 29.8.2025

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hankkia puitejärjestelyinä suunnittelu- ja asiantuntijapalveluita ajalle 2025–2027 seuraavilta toimijoilta: AFRY Finland Oy, A-Insinöörit Suunnittelu Oy, Despro Teollisuuspalvelut Oy, FCG Rakennettu Ympäristö Oy, FIMPEC Engineering Oy, FINNMAP Intra Oy, Fluidit Oy, GeoPro Consulting Oy, Granlund Oy, Insinööritoimisto Matti Hallasaari Oy, Insinööritoimisto Tauno Nissinen Oy, Kivinen Rusanen Arkkitehdit Oy, Nodeon Finland Oy, Planproof Oy, RAB GmbH, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy, Ramboll CM Oy, Ramboll Finland Oy, Rejlers Finland Oy, Securitas Oy, Sitowise Oy, Sweco Finland Oy, Sweco PM Oy ja WSP Finland Oy.
Hallitus päätti perustaa ferrosulfaatin hankinnan puitejärjestelyn yhdessä muiden hankintarenkaan jäsenten kanssa ja valita puitejärjestelytoimittajiksi Kemira Oyj:n ja Voda Nordic Oy:n.
Hallitus päätti, että HSY liittyy alaa koskevaan energiatehokkuussopimukseen vuosille 2026–2035 ja asettaa sopimuksen mukaisen energiansäästötavoitteen. Päätavoite on säästää 10 % liittymishetken vuotuisesta energiankäytöstä vuoteen 2035 mennessä. Hallitus päätti valita Hiekkaharjun vesitornin ja Peltoniemen paineenkorotusaseman välisen runkovesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi VM Suomalainen Oy:n.
Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti.
Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames.
Ystävällisin terveisin
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala
www.hsy.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY ja Espoon kaupunki palauttavat yhdessä kalojen vaellusreittejä – tärkeää esimerkiksi uhanalaiselle taimenelle4.12.2025 09:46:16 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja Espoon kaupunki ovat yhteisessä hankkeessaan palauttaneet kalojen vaellusreittejä Espoossa. Yhteishanke tukee vesiluonnon monimuotoisuutta ja palauttaa erityisesti uhanalaisen taimenen vaellusreittejä.
Koivukylän Sortti-pienasema suljetaan 15.2.20263.12.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Vantaan Koivukylässä sijaitseva Sortti-pienasema on avoinna viimeisen kerran 15.2.2026, koska Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n vuokrasopimus päättyy maaliskuun lopussa. HSY vie Sortti-pienaseman siirrettävät rakenteet purun jälkeen Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen välivarastoon odottamaan mahdollista jatkokäyttöä.
HSY avasi Jäteoppaan datan - tavoitteena lajittelun lisääminen26.11.2025 08:39:00 EET | Tiedote
HSY avasi Jäteoppaan datan vapaasti kaikkien hyödynnettäväksi. Avoimen datan avulla kuka tahansa voi kehittää uusia ratkaisuja, pelejä ja sovelluksia, jotka kannustavat ihmisiä lajittelemaan jätteitä entistä paremmin. Jäteopas on HSY.fi-sivustolla toimiva lajitteluohjeiden hakupalvelu. Jäteoppaan avoin data löytyy HSY:n verkkosivulta.
Puunpolton päästöjä ja ilmanlaatuhaittoja voidaan vähentää oikeilla puunpolttotavoilla20.11.2025 09:20:57 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun asukkaat hallitsevat vähäpäästöisemmän puunpolton jo melko hyvin, mutta vielä on parantamisen varaa, kertoo HSY:n julkaisema raportti. Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.
HSY:n syksyn Sortti-keräysautokierroksella vastaanotettiin 8 100 kiloa kodin vaarallista jätettä18.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjesti syys-lokakuussa viiden viikon mittaisen Sortti-keräysautokierroksen kodin vaaralliselle jätteelle. Sortti-keräysauto kiersi pääosin Helsingissä ja Espoossa, lisäksi mukana oli muutamia pysähdyspaikkoja Kirkkonummella ja tänä vuonna myös Vantaalla. Asukkaat toivat keräysautoon yhteensä noin 8 100 kiloa vaarallista jätettä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme