”Paras hetki investoida oli eilen” – Finnveran Heinilä kannustaa yrityksiä investointeihin nyt, kun kysyntä on kasvussa ja työvoiman saatavuus korkealla
Suomen talous kasvaa jo, ja lähimarkkinat kasvavat voimakkaasti. Yritysten kannattaa hyödyntää tilaisuus ja tehdä kasvuinvestoinnit nyt, kun työvoimaa on hyvin saatavilla ja investointikustannukset saattavat olla alempana kuin kovimmassa noususuhdanteessa. Ukrainan jälleenrakennus tulee kiihdyttämään kilpailua markkinoista, raaka-aineista ja työvoimasta koko Euroopassa. ”Yritysten kannattaa tarttua tilaisuuteen viimeistään nyt, sillä talouskasvu on kääntynyt ja me tiedämme, että kysynnän kasvu on tosiasia. Kaikkein paras hetki investoida oli eilen, mutta tänäänkin on erittäin hyvä päivä”, Finnveran toimitusjohtaja Juuso Heinilä painotti Team Finland -päivän paneelikeskustelussa.

Heinilän mukaan alkuvuoden taloudellinen vire oli odotusten mukaisesti edellisvuotta parempi, ja Finnveran rahoitus pk- ja midcap-yrityksille sekä vientihankkeisiin kasvoi. Finnvera myönsi tammi–kesäkuussa kotimaan lainoja ja takauksia 0,6 miljardia euroa ja vientitakuita ja -takauksia sekä erityistakauksia 3,7 miljardia euroa, joista jälkimmäinen yli kaksinkertaistui vuodentakaisesta.
– Näkymä tällä hetkellä on selvästi positiivisempi kuin vuosi sitten. Suuryrityksillä on valmistelussa edellisvuotta enemmän vientikauppoja eri toimialoilla. Sama näkyy pk- ja midcap-sektorissa, eli yritykset ovat käynnistäneet investointeja ja on merkittäviä kasvuhankkeita. Tämä näkyy meidän rahoituksessamme merkittävänä nousuna nimenomaan kasvun rahoitukseen liittyen, toimitusjohtaja Juuso Heinilä sanoo.
Vaikka geopolitiikan ja kauppasodan luoma epävarmuus on lisääntynyt, on kuitenkin monia tekijöitä, jotka puoltavat investointien toteuttamista ja uusille vientimarkkinoille lähtemistä juuri nyt.
– Korkotaso on tullut voimakkaasti alas, ja se on juuri Suomen taloudelle ja yrityksille hyvin myönteinen asia. Ennen kaikkea osaavaa työvoimaa on nyt erittäin hyvin saatavilla. Tämä ei ole pysyvä tila, kun Ukrainan jälleenrakennus käynnistyy täysimääräisesti ja kilpailu työvoimasta koko Euroopan tasolla kiihtyy. Ukrainan jälleenrakennus on valtava mahdollisuus myös suomalaisille yrityksille. Markkinoita jaetaan nyt uudelleen, ja etupainotteisesti toimivat yritykset saavat parhaan kilpailuaseman, Heinilä sanoo.
Finnvera ja muut Team Finland -ydintoimijat kokosivat yritykset, julkiset rahoittajat ja kasvun ja kansainvälistymisen verkostot yhteen vuosittaiseen Team Finland -päivään 28.8.2025.
Yhteistyön tavoitteena on madaltaa suomalaisten yritysten kynnystä kasvaa ja kansainvälistyä. Tilaisuuden avauspuheen piti tasavallan presidentti Alexander Stubb. Viennin merkityksestä puhui myös ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio.
– On upeaa nähdä, että valtiojohto on sitoutunut viennin edistämiseen. Pienelle maalle tämä avaa tärkeitä ovia maailmalla. Yritysten täytyy uskaltaa mennä uusille markkinoille. Finnvera voi suojata vientiä ja mahdollistaa kauppoja sinne, mihin se muuten ei olisi mahdollista, Heinilä sanoo.
Lähimarkkinoilla kasvu käynnissä, mahdollisuuksia nyt poikkeuksellisen paljon
Vientipotentiaalia on paitsi kaukomarkkinoilla, myös lähellä. Eurooppa on heräämässä, ja tiivistyvä yhteistyö Ruotsin kanssa näkyy yrityksille myönteisesti. Puolustussektorin valtavat panostukset ovat Heinilän sanoin tavallaan surullinen asia, mutta se on valtava kasvumahdollisuus yrityksille, joilla on kaksikäyttötuotteita tai kykyä tuoda teknologiaa ja ratkaisuja sille sektorille.
– Näihin tilaisuuksiin tarttuminen tarkoittaa myös sitä, että yrityksillä on oltava riittävät resurssit ja kyvykkyydet osallistua tarjouskilpailuihin. Pieniä yrityksiä tämä kannustaa kasvamaan suuremmiksi ja keskikokoisia tai suuria yrityksiä kirkastamaan kasvutavoitteitaan, Heinilä sanoo.
Heinilän mukaan on tärkeää puhua myös pitkän aikavälin kasvusta ja talouden myönteisistä shokeista, että Suomessa uskallettaisiin tarttua mahdollisuuksiin, joita on nyt poikkeuksellisen paljon.
– Me suomalaiset emme välttämättä ole historiassa olleet parhaita tarttumaan mahdollisuuksiin. Olemme tottuneet reagoimaan jarruttamalla, ja nyt on sellainen aika, että näin ei saisi toimia.
Lisätietoa:
Team Finland -päivä järjestettiin Helsingin Messukeskuksessa 28.8.2025. Paikalla oli 650 edustajaa suomalaisista kasvuyrityksistä ja Team Finland -verkostosta.Tietoa Team Finland -päivästä.
Yhteyshenkilöt
Juuso Heinilä, toimitusjohtaja, Finnvera, puh. 029 460 2576
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj
Jäänmurtajatilaus voi toimia talouskasvun hyvän kierteen käynnistäjänä – Suomalainen laivanrakennus- ja jäänmurtajateknologia historiallisella tavalla maailman huomioon10.10.2025 12:21:20 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain ja Suomen välinen jäänmurtajasopimus voi osaltaan käynnistää kasvun positiivisen kierteen Suomen talouteen. Tilausten saama kansainvälinen näkyvyys, investoinnit ja työllisyysvaikutukset kotimaassa nostattavat positiivisia odotuksia tulevaisuuteen ja aktivoivat yrityksiä, mikä toimii positiivisena ulkoisena shokkina Suomen taloudelle. Kasvupotentiaalin kannalta on olennaista, että meriteollisuus ja laivanrakennus ovat korkean teknologian aloja, joiden tuottama kotimainen arvonlisä on erittäin korkea ja joka tuo kasvua laajan alihankkijaverkoston kautta. Moni palanen Suomen taloudessa puoltaa tällä hetkellä investointien käynnistämistä.
Icon 5 -risteilyalustilaus vahvistaa meriteollisuuden näkymiä – Finnveran Juuso Heinilä: ”Meillä on elementit rakentaa myös rahoitus kestävästi”23.9.2025 15:59:40 EEST | Tiedote
Uutinen Icon 5 -risteilyaluksen tilauksesta ja optiot seuraavista aluksista vahvistavat laivanrakennusteollisuuden positiivisia näkymiä Suomessa ja tuovat toimialalle toivottua jatkuvuutta. Royal Caribbean Group ja Meyer Turku julkistivat tulevia aluksia koskevan aiesopimuksen, joka yltää pitkälle 2030-luvulle. Kokonaisuuteen liittyvät rahoitusratkaisut neuvotellaan erikseen. Finnveran tavoitteena on taloudellisesti kestävä ratkaisu, jossa kokonaisriski on hallittu, sanoo Finnveran toimitusjohtaja Juuso Heinilä.
Omistajanvaihdoskatsaus 1–6/2025: Omistajanvaihdosten rahoituksessa pohjakosketus nähty – Lähivuosina haasteena myyjien ja ostajien määrän epäsuhta18.9.2025 08:33:07 EEST | Tiedote
Omistajanvaihdosmarkkinassa on nähtävissä positiivista virettä. Alkuvuonna Finnveran rahoittamien yrityskauppojen määrä kasvoi niin euroissa kuin kappaleissa. Myös rahoitettujen yrityskauppojen keskikoko nousi. Toimialoista erottuivat liike-elämän palveluiden yrityskaupat, ja suurin suhteellinen kasvu nähtiin kansainvälistyvissä yrityksissä. Yrityskauppoja rahoitettiin eniten Uudellamaalla, mutta myönteistä kehitystä näkyi myös useissa muissa maakunnissa. Omistusjärjestelyjen taso on edelleen alempi kuin vuosikymmenen alussa ja sitä ennen. Lähivuosina omistajanvaihdos tulee kuitenkin ajankohtaiseksi tuhansille yrityksille.
Etelä-Suomen aluekatsaus 1–6/2025: Finnveran rahoittamat investoinnit kasvoivat Uudellamaalla, Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa – myös omistajanvaihdokset vilkastumassa16.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Finnveran yhteenlaskettu rahoitus Uudenmaan, Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson yrityksille kasvoi alkuvuonna 2025 selvästi vuodentakaisesta, ja rahoitusta myönnettiin tammi–kesäkuussa yhteensä 235 miljoonaa euroa (183). Finnveran osarahoittamien investointien määrä kasvoi kaikissa alueen maakunnissa. Teolliset yritykset investoivat erityisesti Uudellamaalla ja Etelä-Karjalassa. Rahoitus nousi myös IT-alan ja puolustusteknologian rahoituksessa. Omistajanvaihdosten rahoitus nousi Uudellamaalla ja Etelä-Karjalassa edellisvuoden notkahduksen jälkeen. Kymenlaaksossa omistajanvaihdosten rahoitus laski hieman. Investoinnit ja omistajanvaihdokset ovat tärkeitä alueen taloudelle – dynaamiset vaikutukset ulottuvat alihankkijoihin ja kuluttajiin saakka.
Finnveran Juha Ketola Pk-yritysbarometrin tuloksista: ”Puskurien vahvistamisen sijaan investointeja - Yhä suurempi joukko yrityksistä on velattomia"11.9.2025 09:09:25 EEST | Tiedote
Pk-yritysten suhdannepohja lienee takanapäin, mutta yritysten rahoituksen saatavuudessa on edelleen haasteita. Syksyn Pk-yritysbarometrissa 43 prosenttia rahoitusta tarvinneista yrityksistä ilmoitti, ettei ole saanut tai hakenut rahoitusta tarpeesta huolimatta. Toisaalta syksyn barometri osoittaa, että yrityksillä on tilaisuus käynnistää investointeja. Yritysten taloudellinen tilanne ei ole enää heikentynyt ja käyttöpääoman tarve on jopa alentunut. Koko vastaajajoukossa rahoituksen saatavuushaasteita on vain 15 prosentilla, huomauttaa Finnveran pk- ja midcap-yritysten liiketoimintajohtaja Juha Ketola.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme