Helsinki Biennaalista tuttu Keiken-kollektiivin teos saa pysyvän kodin Kalasatamasta
8.9.2025 10:00:00 EEST | HAM Helsingin taidemuseo | Tiedote
Vuoden 2023 Helsinki Biennaalissa Vallisaaressa esillä ollut Keiken-taiteilijakollektiivin teos Ángel Yōkai Atā, (Enkelten ja henkien talo), on saanut pysyvän paikkansa Kalasatamanpuiston nurmikentältä. HAM Helsingin taidemuseon kuratoima ja tuottama Helsinki Biennaali jättää aina myös pysyviä jälkiä kaupunkiin julkisen taiteen muodossa.

HAMin tehtävänä on taiteen läsnäolon maksimointi Helsingissä, ja biennaali toimii tärkeänä väylänä tuoda kansainvälistä nykytaidetta osaksi kaupunkitilaa. Kalasatamassa sijaitsevat jo vuoden 2021 biennaalista tutut teokset Alicja Kwadelta.
Vuoden 2023 Helsinki Biennaalissa ihastuttanut Keiken-kollektiivin teos Ángel Yōkai Atā julkistetaan kaikille avoimessa tilaisuudessa Kalasatamanpuiston eteläosassa perjantaina 12.9. klo 13–14. Teoksen julkistaa kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestari Paavo Arhinmäki. Taiteilija Hana Omori on läsnä tilaisuudessa.
Enkelten ja henkien talo on portaali toiseen todellisuuteen
Enkelten ja henkien talo on temppelimäinen rakennelma, jonka suojissa soi lempeä äänimaailma. Talon ikkunoista näkyy hauraita 3D-printattuja olentoja, jotka muistuttavat henkiä, pelien avatareja tai temppelin uhrilahjoja. Taiteilijoiden mukaan teos toimii portaalina eli eräänlaisena sisäänkäyntinä toiseen todellisuuteen, kuvitteelliseen enkelien ja henkien maailmaan.
Ángel Yōkai Atā -teos on inspiroitunut thaimaalaisten tienvarsitemppeleiden ja kotialttareiden kaltaisista hengellisistä paikoista mutta myös internetissä tapahtuvasta uudenlaisesta identiteettien rakentumisesta. Teoksen nimessä yhdistyvät espanja, englanti, japani ja meksikon alkuperäiskansa huasteekkien puhuma teenekin kieli: ángel/angel tarkoittaa enkeliä, japanin yōkai henkeä, ja teenekin atā taloa.
Keiken kannustaa yleisöä kohtaamaan teoksen avoimin mielin ja vain olemaan, kuuntelemaan kehoaan ja halutessaan toistamaan tätä mantraa: Henki ei ole vain spirituaalinen olento, se on kaikki, ja näkymättömän tutkiminen on pyyteettömän myötätunnon harjoittamista, omoiyari.
Keiken on Tanya Cruzin, Hana Omorin ja Isabel Ramosin vuonna 2015 perustama, Lontoossa ja Berliinissä toimiva taiteilijakollektiivi. Kollektiivin nimi merkitsee japaniksi kokemusta. Keiken luo kuvitteellisia maailmoja elokuvan, pelien, installaatioiden, laajennetun todellisuuden (XR), lohkoketjuteknologian ja performanssien avulla. Erilaisten ilmaisukeinojen kautta kollektiivi tutkii tietoisuuden luonnetta ja sitä, kuinka yhteiskunnan arvojen omaksuminen ohjaa tapaamme tuntea, ajatella ja havaita.
Ángel Yōkai Atā on Helsinki Biennaalin ja KANAL – Centre Pompidoun yhteiskomissio ja se toteutettiin biennaaliin Saastamoisen säätiön tuella. Vuoden 2023 biennaalin pääkuraattori oli Joasia Krysa.
Kalasatama on lukuisten taideteosten koti
Teoksen hankkimisen pysyvästi kaupunkiin on mahdollistanut Helsingin noudattama taiteen prosenttiperiaate, jota noudatetaan myös Kalasataman alueen rakentamisessa. Kalasataman ympäristötaidehankkeessa toteutetaan pysyvää ja väliaikaista taidetta sekä tapahtumia Helsingin kaupunginkanslian, kaupunkiympäristön toimialan, kulttuurin ja vapaa-ajan toimialan sekä HAM Helsingin taidemuseon yhteistyönä. Ympäristötaidehanke rahoitetaan alueen rakennuttajilta perittävällä kerrosneliökohtaisella maksulla. HAM toimii julkisten taideteosten kuraattorina Helsingin taidekokoelmaan liitettävissä julkisissa taideteoksissa.
Myös Helsinki Biennaali 2025 jättää pysyvän jäljen Helsinkiin
Kalasatamaan tullaan myöhemmin sijoittamaan vuoden 2025 Helsinki Biennaalin teoksista Gunzi Holmströmin Pimeydestä kauas suureen siniseen. Myös Sara Bjarlandin Rantautuminen saa pysyvän paikkansa Helsingistä. Teosten sijoittumisesta uusiin paikkoihinsa tiedotetaan myöhemmin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
kuraattori Riikka Toivonen, HAM, puh. 050 467 8048. riikka.toivonen@hamhelsinki.fi
julkisen taiteen päällikkö Taru Tappola, HAM, puh. 050 526 1496. taru.tappola@hamhelsinki.fi
Kuvat
Linkit
HAM Helsingin taidemuseo hoitaa, kartuttaa ja kuratoi helsinkiläisten omasta taidekokoelmaa, johon kuuluu yli 10 000 teosta, mukaan lukien kaupungin julkiset taideteokset. Tennispalatsiin keskittyvissä kotimaisissa ja kansainvälisissä näyttelyissään HAM tuo esille modernia taidetta ja nykytaidetta. HAM vastaa myös nykytaidetapahtuma Helsinki Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta. Vuoden 2023 alusta HAM on toiminut Helsingin kaupunkikonserniin kuuluvana säätiönä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo
Helsingforsbiennalen 2027 bjuder in publiken att utforska De okända25.8.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingforsbiennalen 2027, kuraterad av Mami Kataoka och Arja Miller, samlar visionära konstnärer från Finland och hela världen. Biennalens tema är De okända. En första grupp av 12 deltagande konstnärer har nu offentliggjorts.
Helsinki Biennaali 2027 kutsuu tutkimaan Tuntemattomuuksia25.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Mami Kataokan ja Arja Millerin kuratoima Helsinki Biennaali 2027 kokoaa yhteen visionäärisiä taiteilijoita Suomesta ja ympäri maailmaa. Biennaalin teema on Tuntemattomuudet, ja sen ensimmäinen 12 taiteilijan joukko on nyt julkistettu.
Helsinki Biennial 2027 invites audiences to explore the Unknowns25.8.2026 10:00:00 EEST | Press release
Curated by Mami Kataoka and Arja Miller, Helsinki Biennial 2027 brings together visionary artists from Finland and around the world in an edition shaped around Unknowns as its conceptual framework. A first group of 12 participating artists has now been announced.
Lek, lärande och stadens natur syns i nya offentliga konstverk vid Helsingfors läroanstalter17.6.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
HAM Helsingfors konstmuseum har kuraterat de nya konstverken som placerats i ett daghem och en skola där de på ett konkret sätt möter sin publik mitt i vardagen. Konstverken handlar om barndom, lek och stadsnaturens mångfald. De inbjuder till observationer och gemensamt lärande samt ger fantasin spelrum.
Leikki, oppiminen ja kaupunkiluonto näkyvät uusissa julkisissa teoksissa Helsingin oppilaitoksissa17.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
HAM Helsingin taidemuseon kuratoimat uudet teokset sijoittuvat päiväkotiin ja kouluun, joissa ne kohtaavat yleisönsä suoraan arjen keskellä. Teokset käsittelevät lapsuutta, leikkiä ja kaupunkiluonnon monimuotoisuutta sekä avaavat tilaa havainnoinnille, mielikuvitukselle ja yhdessä oppimiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


