AINOAn kävijämäärä ja myynti kasvoivat uudistusten aikana
Vuosi 2025 on ollut kauppakeskus AINOAlle uudistusten ja uusien alkujen aikaa. Samalla asiakkaat ovat löytäneet keskuksen entistä paremmin.

Tapiolan sydämessä sijaitseva kauppakeskus AINOAn kävijämäärä kasvoi tammi–kesäkuussa 2 prosenttia ja kokonaismyynti nousi 0,6 prosenttia verrattuna vuoden 2024 vastaavaan ajanjaksoon (Lähde: KTI:n Myynti- ja kävijäindeksit Q2/2025 -tutkimus). Sekä kävijöiden että myynnin kehitys oli samaa tasoa kuin pääkaupunkiseudun keskuksissa keskimäärin.
AINOAssa nähtiin erityisen vahvaa kasvua kauneus- ja terveystuotteissa, joiden myynti nousi vuoden toisella neljänneksellä 12,2 prosenttia verrattuna vuoden 2024 vastaavaan ajanjaksoon. Kasvu ylitti pääkaupunkiseudun keskiarvon ja osoittaa AINOAn kyvyn vastata kuluttajien kasvavaan kiinnostukseen hyvinvointia kohtaan. Myös sisustus- ja kodintarvikekauppa kasvoi 8,3 prosenttia. Päivittäistavaroissa ja tavarataloissa myynti lisääntyi AINOAssa 4,9 prosenttia, kun pääkaupunkiseudulla kasvu oli huhti–kesäkuussa keskimäärin maltillisempaa.
– Kasvu kertoo, että AINOA on paljon muutakin kuin päivittäistavaroiden ostospaikka. Asiakkaamme panostavat yhä enemmän hyvinvointiin, kauneudenhoitoon ja kodin viihtyisyyteen, ja me tarjoamme heille siihen monipuolisen ja laadukkaan valikoiman. Tavoitteenamme on olla arjen sujuvin ostospaikka, jossa kaikki tarvittava löytyy kätevästi yhdellä pysähdyksellä, sanoo kauppakeskusjohtaja Marja-Liisa Finska.
AINOA erottui myös kauneus- ja hyvinvointipalveluissa. Vuoden toisella neljänneksellä ne olivat tärkeä osa kokonaismyyntiä.
– Olemme luoneet ainutlaatuisen kokonaisuuden, jossa terveys, hyvinvointi ja kauneus hoidetaan saman katon alla. Asiakkaalle se merkitsee vaivattomuutta ja monipuolisia vaihtoehtoja, Finska kertoo.
Keskiostos kehittyy myönteisesti
AINOAn keskiostos oli vuoden toisella neljänneksellä 23,24 euroa, mikä on 10 senttiä enemmän kuin vuotta aiemmin. Se ylitti pääkaupunkiseudun keskiarvon 6,35 eurolla ja oli jopa korkeampi kuin hypermarketien vetämissä kauppakeskuksissa, jotka tyypillisesti houkuttelevat suuria asiakasvirtoja.
– Keskiostoksen positiivinen kehitys osoittaa, että asiakkaamme viihtyvät AINOAssa ja asioivat mielellään useammassa liikkeessä saman käynnin aikana. Se on meille vahva viesti siitä, että monipuolinen tarjontamme ja sujuva asiointi vastaavat juuri sitä, mitä asiakkaamme arvostavat, Finska iloitsee.

Uudistukset jatkuvat
Kauppakeskuksen monipuolisuutta vahvistavat myös uudet avaukset. AINOA sai elokuun viimeisellä viikolla lisää makuelämyksiä, kun teppanyaki-ravintola Itsuyaki avasi ovensa 3. kerroksessa. Ravintolassa asiakas valitsee buffetista mieleisensä raaka-aineet, joista kokki kypsentää annoksen teppan-levyllä. Suosittu konsepti on Espoossa vain AINOAssa.
Vuosi 2025 on ollut merkittävien uudistusten aikaa, ja lisää on luvassa. Loppuvuonna AINOA toivottaa tervetulleeksi uusia toimijoita, jotka täydentävät kauppakeskuksen tarjontaa ja antavat entistä enemmän syitä piipahtaa Tapiolassa – olipa kyse sitten ostoksista, hyvinvoinnista tai herkutteluhetkestä. Näistä kerromme lisää pian.
KTI:n Myynti- ja kävijäindeksit Q2/2025 -tutkimus vertaa 54 kauppakeskuksen tuloksia aina edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon. Tutkimuksessa mukana olevista kauppakeskuksista 27 sijaitsee pääkaupunkiseudulla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marja-Liisa FinskaKauppakeskusjohtaja, AINOA
Puh:+358 50 388 3278marja-liisa.finska@lahitapiola.fiKuvat


Linkit
Kauppakeskus AINOA
Kauppakeskus AINOA on kasvanut Tapiolan honkien helmoissa uniikiksi, yli sadan rakkaudella rakennetun erikoisliikkeen, ravintolan ja kahvilan yhdistelmäksi. Vuonna 2024 AINOAssa vieraili ennätykselliset 10,2 miljoonaa kävijää ja myynti kohosi yli 230 miljoonaan euroon. AINOA on sydämeltään suuri kauppakeskus, jonka omistaa kotimainen Lähitapiolan Keskustakiinteistöt Oy.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kauppakeskus AINOA
AINOAlla ennätyksellinen vuosi – myynti ja kävijämäärät kasvoivat pääkaupunkiseudun keskiarvoa vahvemmin10.3.2025 12:15:00 EET | Tiedote
Espoolaisen AINOAn kävijämäärä nousi vuonna 2024 ennätykselliseen 10,2 miljoonaan ja myynti ylitti 230 miljoonaa euroa. Kasvu näkyi erityisesti muodin, hyvinvointipalveluiden ja ravintolamyynnin vahvistumisena.
AINOAn päivittäistavaratarjonta vahvistuu – Lidl avaa uuden myymälän kauppakeskukseen26.2.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Kauppakeskus AINOAn vahva päivittäistavaratarjonta täydentyy entisestään, kun Lidl avaa uuden myymälänsä kauppakeskukseen viimeistään vuonna 2027. Uusi toimija tulee M-kerrokseen neljänneksi päivittäistavarakaupaksi, mikä vahvistaa AINOAn asemaa arjen sujuvana ostospaikkana. – On hienoa toivottaa Lidl tervetulleeksi AINOAan. Asiakkaamme arvostavat ruokakauppojen monipuolista tarjontaa ja sujuvaa asiointia. Lidlin myötä pystymme palvelemaan heitä entistä paremmin, kauppakeskusjohtaja Marja-Liisa Finska iloitsee. M-kerros on vakiintunut päivittäisostamisen alueeksi, jossa toimivat jo K-Supermarket Tapiola, S-market Tapiola, K-Market ja Alko. Uusi, noin 1600 neliömetrin kokoinen Lidl-myymälä täydentää palvelutarjontaa luontevasti ja tuo asiakkaille lisää valinnanvaraa päivittäisiin ostoksiin. – Kaikki toimijamme ovat meille tärkeitä, ja rakennamme kauppakeskusta aidosti asiakkaidemme tarpeita kuunnellen. Olemme tunnistaneet, että suuri osa asiakkaistamme tekee ostoksia meillä päivittäin,
Meidän lapset -taidenäyttely kauppakeskus AINOAssa antaa äänen kiusatuille9.9.2024 08:30:00 EEST | Tiedote
Kauppakeskus AINOAn tiloissa avautuu loppuvuodeksi Meidän lapset -taidenäyttely, joka antaa äänen kiusaamista kokeneille taiteilija Minna Pietarisen teosten kautta.
Hyvän tekemisen taikaa: Kauppakeskus AINOA keräsi joulusukkahaasteellaan lähes 300 villasukkaparia14.12.2023 11:18:00 EET | Tiedote
Kauppakeskus AINOA haastoi osana Joulupuu-keräystä asiakkaansa ja henkilökuntansa neulomaan 100 paria villasukkia vähävaraisille espoolaisille lapsille ja nuorille. Sukkaparien määrä yllätti.
Kauppakeskus AINOAn liikkeet paljastavat yllättäviä joululahjasuosikkeja8.12.2023 15:29:00 EET | Tiedote
Kauppakeskus AINOAn liikkeet keräsivät yhteen joulun pidetyimmät lahjat. Suosikkilahja voi tänä vuonna olla vaikkapa digitaalinen lemmikki tai helmikoru. Joulun arvokkain lahja on yhteinen aika läheisten kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme