Lidl Suomi

Dubai-suklaavillitys saa jatkoa – trendimaku saapuu nyt croissantin muodossa Lidlin paistopisteille

Jaa

Dubai-suklaan ystävät saavat iloisia uutisia, kun Lidl tuo paistopisteelle pistaasitäytteisen, kataifilla ja suklaalla kuorrutetun Dubai-croissantin. Trendimaun ilmiömäinen suosio on saanut Lidlin asiakkaat innostumaan muistakin Dubai-makumaailman tuotteista, kuten Dubai-suklaatyylisestä jäätelöstä. Uutuuscroissantit saapuvat Lidleihin torstaina 4. syyskuuta.

Dubai-suklaan makumaailma on valloittanut jo pidempään Lidlin hyllyjä. Someilmiöksi noussut Dubai-suklaa myytiin keväällä loppuun, samoin kuin Dubai-suklaatyylinen jäätelö. Nyt vuoden suosikkimaku yhdistyy paistopisteen vakiosuosikin kanssa.

– Pistaasi on ollut tämän vuoden ehdoton hittimaku, ja Dubai-suklaa on ollut mieletön ilmiö. Asiakkaat ovat rakastaneet aiempia Dubai-suklaatyylisiä tuotteitamme, joten haluamme tuoda nyt jotain uutta. Croissant on yksi asiakkaidemme vakiosuosikeista paistopisteellämme, joten päätimme yhdistää sen Dubai-suklaan makuihin, kertoo Lidlin paistopistetuotteiden valikoimapäällikkö Vilma Vornanen.

Torstaina 4.9. paistopisteelle tulevaa croissanttia myydään rajoitettuna eränä kaikkissa Lidleissä kautta maan. Dubai-croissantissa yhdistyvät täyteläinen pistaasitäyte ja suklaakuorrute. Se on koristeltu paahdetulla kataifi-taikinalla ja pistaasipähkinärouheella, mikä tuo croissantin makuun ja suutuntumaan hauskaa kerroksellisuutta. Yksi Dubai-croissant maksaa 2,29 euroa, mutta Lidl Plus -sovelluksella saa kaksi croissanttia neljällä eurolla.

Pistaasin makumaailma on viimeaikoina valloittanut etenkin Lidlin kruunujalokiven, laajan paistopisteen. Tänä vuonna paistopisteellä on myyty erä suklaista Dubai-muffinssia sekä kesän sesonkituotteena pistaasitäytteistä munkkia. Pistaasitäytemunkin suosio kuitenkin yllätti, ja se päätettiin ottaa kesän jälkeen osaksi vakiovalikoimaa.

– Olemme laajasta paistopistevalikoimastamme todella ylpeitä. Se onkin monelle asiakkaalle syy tulla juuri Lidliin, sillä sieltä on helppo napata mukaan tuoreita eväitä ja herkkuja. Kun huomasimme, kuinka suosittuja pistaasin makuiset tuotteet ovat, oli luonnollista tuoda uusi Dubai-herkku juuri paistopisteelle, Vornanen jatkaa.

Dubai-croissant

  • Hinta yksittäin 2,29 euroa ja Lidl Plus -jäsenille 2 kappaletta yhteishintaan 4 euroa.
  • Myynnissä erätuotteena kaikkien Lidl-myymälöiden paistopisteellä torstaista 4.9.2025 alkaen niin kauan kuin tuotteita riittää.
  • Pistaasitäytteinen croissant, jossa suklainen kuorrute. Koristeltu paahdetulla kataifi-taikinalla ja pistaasipähkinärouheella.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoa julkaisijasta

Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5750 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi

Takaisinveto: Dafgårdsin pakasteaterioissa pakkausmerkintävirhe4.9.2025 13:15:58 EEST | Tiedote

Lidl vetää myynnistä erät ruotsalaisen Dafgårdsin valmistamia Wallenbergin pihvejä sekä janssoninkiusausta. Kyseessä on pakasteena myytävät valmisateriat. Takaisinveto tehdään, koska näiden kahden tuotteen tuotepakkauksiin on tarroitettu suomenkieliset ainesosaluettelot virheellisesti ristiin. Näin ollen suomenkieliset tiedot ainesosista ja allergeeneista eivät pidä paikkansa ja tuotteet voivat olla haitaksi allergikoille. Muille tuotteet ovat turvallisia käyttää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye