Dubai-suklaavillitys saa jatkoa – trendimaku saapuu nyt croissantin muodossa Lidlin paistopisteille
4.9.2025 11:35:00 EEST | Lidl Suomi | Tiedote
Dubai-suklaan ystävät saavat iloisia uutisia, kun Lidl tuo paistopisteelle pistaasitäytteisen, kataifilla ja suklaalla kuorrutetun Dubai-croissantin. Trendimaun ilmiömäinen suosio on saanut Lidlin asiakkaat innostumaan muistakin Dubai-makumaailman tuotteista, kuten Dubai-suklaatyylisestä jäätelöstä. Uutuuscroissantit saapuvat Lidleihin torstaina 4. syyskuuta.

Dubai-suklaan makumaailma on valloittanut jo pidempään Lidlin hyllyjä. Someilmiöksi noussut Dubai-suklaa myytiin keväällä loppuun, samoin kuin Dubai-suklaatyylinen jäätelö. Nyt vuoden suosikkimaku yhdistyy paistopisteen vakiosuosikin kanssa.
– Pistaasi on ollut tämän vuoden ehdoton hittimaku, ja Dubai-suklaa on ollut mieletön ilmiö. Asiakkaat ovat rakastaneet aiempia Dubai-suklaatyylisiä tuotteitamme, joten haluamme tuoda nyt jotain uutta. Croissant on yksi asiakkaidemme vakiosuosikeista paistopisteellämme, joten päätimme yhdistää sen Dubai-suklaan makuihin, kertoo Lidlin paistopistetuotteiden valikoimapäällikkö Vilma Vornanen.
Torstaina 4.9. paistopisteelle tulevaa croissanttia myydään rajoitettuna eränä kaikkissa Lidleissä kautta maan. Dubai-croissantissa yhdistyvät täyteläinen pistaasitäyte ja suklaakuorrute. Se on koristeltu paahdetulla kataifi-taikinalla ja pistaasipähkinärouheella, mikä tuo croissantin makuun ja suutuntumaan hauskaa kerroksellisuutta. Yksi Dubai-croissant maksaa 2,29 euroa, mutta Lidl Plus -sovelluksella saa kaksi croissanttia neljällä eurolla.
Pistaasin makumaailma on viimeaikoina valloittanut etenkin Lidlin kruunujalokiven, laajan paistopisteen. Tänä vuonna paistopisteellä on myyty erä suklaista Dubai-muffinssia sekä kesän sesonkituotteena pistaasitäytteistä munkkia. Pistaasitäytemunkin suosio kuitenkin yllätti, ja se päätettiin ottaa kesän jälkeen osaksi vakiovalikoimaa.
– Olemme laajasta paistopistevalikoimastamme todella ylpeitä. Se onkin monelle asiakkaalle syy tulla juuri Lidliin, sillä sieltä on helppo napata mukaan tuoreita eväitä ja herkkuja. Kun huomasimme, kuinka suosittuja pistaasin makuiset tuotteet ovat, oli luonnollista tuoda uusi Dubai-herkku juuri paistopisteelle, Vornanen jatkaa.
Dubai-croissant
- Hinta yksittäin 2,29 euroa ja Lidl Plus -jäsenille 2 kappaletta yhteishintaan 4 euroa.
- Myynnissä erätuotteena kaikkien Lidl-myymälöiden paistopisteellä torstaista 4.9.2025 alkaen niin kauan kuin tuotteita riittää.
- Pistaasitäytteinen croissant, jossa suklainen kuorrute. Koristeltu paahdetulla kataifi-taikinalla ja pistaasipähkinärouheella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiTietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5750 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Jokioisten Leipä nousee suurtuhosta vauhdilla – Lidl seisoo kumppaninsa rinnalla16.9.2026 08:31:00 EEST | Tiedote
Helmikuussa Jokioisten Leipä -perheyritys koki kauhunhetkiä, kun vuosi oli alkanut ennätystuloksella, mutta sitten leipomon tehdashalli paloi lähes maan tasalle. Tilanteesta teki erityisen raskaan se, että kyseessä oli jo toinen suurpalo yrityksen historiassa – edellinen teollisuushalli tuhoutui tulipalossa vuonna 2013. Nyt uusi halli on noussut ennätysvauhtia pystyyn, ja tunnelin päässä näkyy jo valoa. Lidl tukee tärkeää yhteistyökumppaniaan kaikin tavoin.
Lidlin uutuus mullistaa pikakahvin – Jääkahvijauhe liukenee suoraan kylmään veteen11.9.2026 08:18:24 EEST | Tiedote
Pikakahvin suosio kasvaa kohisten sekä Suomessa että maailmalla. Lidl vastaa trendiin tuomalla myyntiin täysin uudenlaisen Bellarom Iced Coffee -jääkahvijauheen. Toisin kuin perinteiset pikakahvit, uutuustuote sekoittuu suoraan kylmään veteen, mikä tekee raikkaan jääkahvin valmistuksesta helpompaa kuin koskaan.
Proteiinibuumi jatkaa kasvuaan – Näin se näkyy kauppojen hyllyillä10.9.2026 10:05:34 EEST | Tiedote
Suomalaiset kuluttavat yhä enemmän erilaisia proteiinituotteita. Kiinnostus proteiiniin kasvaa koko ajan, mikä näkyy myös kauppojen hyllyillä monin tavoin. Lidl-myymälöissä proteiinibuumi näkyy yhä enemmän laajenevan valikoiman lisäksi myös tuotteiden sijoittelussa, sillä asiakkaille on tarjolla erilaisia proteiinihyllyjä eri tuotekategorioissa. Kasviproteiinien myynti on kasvanut Lidlissä yli 10 prosenttia vuoden 2026 alusta lähtien.
Parempaa kahvia ilman lisähintaa – Lidlin oman merkin kahvit 100 % sertifioitua7.9.2026 10:30:39 EEST | Tiedote
Suomalaiset ovat tunnetusti maailman kärkeä kahvinkulutuksessa, mutta kahvin tuotantoon liittyy haasteita niin ympäristön kuin ihmistenkin näkökulmasta. Lidl vastaa näihin haasteisiin 100-prosenttisesti sertifioiduilla kahveilla. Lidlin oman merkin kahvit ovat Rainforest Alliance-, Reilu kauppa- tai luomusertifioitua.
Näitä tuotteita Lidl vie Eurooppaan – kotimaisia makuja jo 24 maahan3.9.2026 08:37:00 EEST | Tiedote
Kotimaisten elintarvikkeiden vienti Lidlin kautta maailmalle on hyvässä vauhdissa, ja muihin maihin viedään noin 140 eri tuotetta. Esimerkiksi suomalaisten suosimat, Järvenpäässä valmistetut täysjyväruispalat ja kaurasydämet tekevät kauppansa myös Puolassa ja Tsekissä, joihin niitä viedään noin 25 miljoonaa vuosittain.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme