Elinkeinoelämän keskusliitto EK

KORJAUS / Tutkimus: Nuorten yrittäjyysasenteet ennätysmyönteisiä – puolet harkitsee yrittäjäksi ryhtymistä

5.9.2025 07:27:30 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote

Jaa

Tiedotteeseen on korjattu lause:

Yrittäjyys kiinnostaa nuoria enemmän kuin koskaan: 51 prosenttia ilmoitti voivansa toimia yrittäjänä. Määrä on kasvanut viime vuosina, ja kiinnostuneita on nyt 13 prosenttia => PROSENTTIYKSIKKÖÄ enemmän kuin kolme vuotta sitten (2022: 38 prosenttia vastaajista).

==============================================================

Elinkeinoelämän keskusliitto EK 
Nuorten yrittäjyys ja talous NYT 
Mediatiedote

Tutkimus: Nuorten yrittäjyysasenteet ennätysmyönteisiä – puolet harkitsee yrittäjäksi ryhtymistä

Yrittäjän päivän pääjärjestäjänä 5.9. toimiva Elinkeinoelämän keskusliitto EK kääntää huomion tuleviin yrittäjäsukupolviin. Nuorten yrittäjyysasenteet ovat kehittyneet lupaavaan suuntaan Suomessa. Omistajanvaihdosten kannalta on myönteistä, että nuoria kiinnostaa eritoten mahdollisuus ryhtyä yrittäjäksi olemassa olevaan yritykseen. Uuden yrityksen perustaminen kiinnostaa eniten maahanmuuttajaperheiden nuoria. 

Suomalaisnuorten asenteet yrittäjyyttä kohtaan selviävät NYT Nuorten tulevaisuusraportista, jonka kyselyyn vastasi lähes 4 900 yläkoulussa ja toisella asteella opiskelevaa nuorta. Nuorten yrittäjyys ja talous NYT teetti kyselyn yhteistyössä LähiTapiolan kanssa. Kyselyn toteutti Taloustutkimus.

  •  68 prosenttia nuorista arvioi, että yritystoiminta ja yrittäjyys ovat tärkeitä Suomelle; vain 6 prosenttia on tästä eri mieltä.  
  • Yrittäjyys kiinnostaa nuoria enemmän kuin koskaan: 51 prosenttia ilmoitti voivansa toimia yrittäjänä. Määrä on kasvanut viime vuosina, ja kiinnostuneita on nyt 13 prosenttiyksikköä enemmän kuin kolme vuotta sitten (2022: 38 prosenttia vastaajista).
  • Joka viides yrittäjyydestä kiinnostunut nuori sanoo, että oma liikeidea on jo mielessä. Nuoria houkuttelee yrittäjyyteen ennen kaikkea mahdollisuus tehdä itselleen merkityksellistä ja omien arvojen mukaista työtä.
  • 27 prosenttia nuorista uskoo perustavansa itse oman yrityksen. Peräti 45 prosenttia voisi ryhtyä jatkajaksi jonkun toisen perustamaan olemassa olevaan yritykseen. Lukuja voi pitää korkeina, sillä nykyisin Suomen yrittäjyysaste on hieman yli 10 prosenttia työllisistä. 

Lähes joka toinen toivoisi lisää opetusta yrittäjyydestä

  • Nuorista 21 prosenttia kokee, ettei voisi toimia yrittäjänä. Vuonna 2022 näin vastasi 34 prosenttia. Esteinä omakohtaiselle yrittäjyydelle on esimerkiksi se, että yrittäjyyttä pidetään liian suurena riskinä tai sen ajatellaan vievän liikaa aikaa.
  • 39 prosenttia arvioi, etteivät omat vahvuudet ja osaaminen riitä yrittäjänä toimimiseen. Jopa 40 prosenttia nuorista toivoisi lisää opetusta yrittäjyydestä.


Elinkeinoelämän keskusliitto EK nostaa kyselytulokset keskusteluun, kun se isännöi tämänvuotista Yrittäjän päivän pääjuhlaa. Tuloksiin sisältyy paljon ilonaiheita, arvioi toimitusjohtaja Jyri Häkämies
 
”Nuorten kiinnostus olemassa olevien yritysten jatkamiseen luo toivoa siitä, että pk-sektorin kohtalonkysymykseen - omistajanvaihdoksiin - voitaisiin tulevaisuudessa saada merkittävääkin helpotusta. 14 000 pk-sektorin työnantajayritystä tarvitsee lähivuosina uuden omistajan. Tämä voi tarjota aloittavan yrittäjän uralle lentävän lähdön, kun bisnes ja asiakkaat ovat jo olemassa.” 

Yrittäjyys kiinnostaa maahanmuuttajaperheiden nuoria 

  • Yrittäjyys kiinnostaa erityisesti maahanmuuttajaperheiden nuoria. Heistä 59 prosenttia on kiinnostunut yrittäjyydestä. Nuorista, joiden vanhemmat ovat syntyneet Suomessa, vastaava osuus on 50 prosenttia. Ulkomaalaistaustaisista nuorista oman yrityksen perustamista harkitsee 44 prosenttia (vrt. 24 prosenttia nuorista, joiden vanhemmat ovat syntyneet Suomessa).   
  • Sukupuolten erot piirtyvät tuloksista selkeinä: pojista 62 prosenttia voisi toimia yrittäjänä, kun tyttöjen prosenttiluku on 42. Pojista oman yrityksen perustamista harkitsee yli kaksi kertaa useampi (37 prosenttia) kuin tytöistä (18 prosenttia).  


Tulevaisuusraportin perusteella tulisi kiinnittää erityistä huomiota tyttöjen ja maahanmuuttajanuorten potentiaaliin, arvioi Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toimitusjohtaja Johanna Vesikallio: 

”On löydettävä uudet keinot puhutella tyttöjä: tutkimustulosten mukaan pelkkä ’rahapuhe’ ei vetoa tyttöihin, joiden työelämäarvoissa korostuvat vastuullisuuteen liittyvät teemat. Ilahduttavaa on, kuinka paljon yrittäjyys kiinnostaa maahanmuuttajaperheiden nuoria. Yli puolet heistä toivoo kouluihin myös lisää yrittäjyyskasvatusta.”
 
NYT Nuorten Tulevaisuusraportin kyselyyn vastasi 4 863 nuorta yläkoulusta ja toiselta asteelta keväällä 2025. Vastaajista 64 prosenttia oli yläkoulusta, 19 prosenttia lukiosta ja 17 prosenttia ammatillisesta oppilaitoksesta.  

Tutustu Tulevaisuusraportin tuloksiin infografiikan muodossa (pdf):
https://ek.fi/wp-content/uploads/2025/09/Datakooste-NYT-Tulevaisuusraportti-yrittajyys-2025.pdf

Lisätietoja:
Jari Huovinen, johtava asiantuntija
Elinkeinoelämän keskusliitto
jari.huovinen@ek.fi
040 861 4582

Mari Rakkolainen, asiantuntija, nuorten yrittäjyysosaaminen
Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
mari.rakkolainen@nuortennyt.fi
040 7326 260 

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Mediainfo 2.3. - EK käynnistää Resilience Center Finlandin: huoltovarmuudesta Suomen vientikärki19.2.2026 10:46:51 EET | Kutsu

ma 2.3. klo 14.30–15.30 Teams Hyvä toimittaja / toimitus Suomesta on tullut maailmanlaajuinen puheenaihe kriisivarautumisessa ja huoltovarmuudessa. Kiinnostusta herättää sekä Suomen tapa johtaa kokonaisturvallisuutta että täällä kehitetyt käytännön ratkaisut. Samaan aikaan maailman maat – valtiot ja yritykset – kasvattavat panostuksiaan resilienssin vahvistamiseksi. Nyt on Suomen hetki: kootaan huoltovarmuutta ja kriisinkestävyyttä koskeva kaupallinen osaaminen ja tehdään siitä viennin kasvuala. Tervetuloa tutustumaan toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen johdolla valmisteltuun Resilience Center Finlandiin (RCF), joka aloittaa toimintansa 2.3. Palvelumme kokoaa kriisivarautumista koskevan tarjooman yhteen siten, että kansainväliset yleisöt ja potentiaaliset asiakkaat löytävät eri toimialojen ratkaisut ja kärkiyritykset. Tarjoamme ulkomaisille vierailijaryhmille myös ohjelmasuunnittelua ja vierailuopastusta paikan päällä Suomessa. Hanke toteutetaan tiiviissä yhteistyössä Huoltovarmuuskeskukse

Vihreän siirtymän investointeja valmistui vuonna 2025 yli 8 miljardilla ja uusia hankkeita tuli vireille 24 miljardilla12.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote

Suomessa valmistui viime vuonna yli 8 miljardin euron arvoiset investoinnit vihreään siirtymään, mikä on EK:n dataikkunan seurantahistorian ennätystaso. Hyvä energiajärjestelmä on antanut Suomelle etumatkaa investointiympäristönä, mutta verrokkimaat pyrkivät kuromaan kilpailuetua kiinni omilla mittavilla investointiohjelmillaan. Verokannustimen jatkaminen olisi konkreettinen keino, jolla Suomi vahvistaisi omaa vetovoimaansa. EK:n ylläpitämän dataikkunan mukaan Suomessa on vireillä eri vaiheissa olevia vihreän siirtymän investointihankkeita yli 1250 kappaletta, yhteensä yli 300 miljardin euron arvosta. Luvut kertovat, että hankkeiden eteneminen on ollut vahvaa ja vihreän siirtymän investoinneista on tullut merkittävä talouden ajuri Suomelle, arvioi EK:n johtava asiantuntija Janne Peljo: ”Vuonna 2025 saavutettiin dataikkunan tilastointihistorian ennätystaso, kun yli 8 miljardin euron arvoiset hankkeet valmistuivat. Lukujen taustalta löytyy etenkin maatuulivoima- ja datakeskusinvestointej

KUTSU to 12.2. - EK:n dataikkunan tulosinfo vihreistä investoinneista10.2.2026 14:31:21 EET | Kutsu

MEDIAKUTSU Vihreissä investoinneissa takana ennätysvuosi - kantaako sama tahti vuonna 2026? to 12.2. klo 10–10.45 (Teams) Hyvä toimittaja / toimitus Tervetuloa kuulemaan EK:n dataikkunan vuoden 2025 toteumatietoja sekä arvioita vihreiden investointien jatkonäkymistä. Vuodesta 2025 tuli ennätyksellinen valmistuneiden investointien osalta. Samoin varhaisen vaiheen aihiot kasvoivat hyvin. Sen sijaan puhdasta sähköä käyttävien teollisuushankkeiden osalta katseet uusista investointipäätöksistä siirtyvät vuodelle 2026. Suhdannekuvan parantumisen ja hallituksen tarjoamien investointikannustimien odotetaan edesauttavan sitä, että ison mittakaavan teollisuushankkeista päästäisiin tänä vuonna tekemään sitovampia investointipäätöksiä. Dataikkunan investointilukujen lisäksi julkistamme päivitetyn arvion hankkeiden vaikutuksesta kansantalouden tuotokseen, verotuloihin sekä työllisyyteen. Mediainfossa on äänessä EK:n johtava asiantuntija Janne Peljo ja vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen. Infon mod

EK:n selvitys: Ruotsin ja Tanskan keinot käyttöön Suomen kasvukäänteeseen10.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote

EK:n selvityshanke nostaa esille verrokkimaiden kiinnostavia kasvutoimia, joilla Ruotsi ja Tanska ovat onnistuneet vauhdittamaan yritystensä uudistumista ja talouden menestystä. Niistä on syytä ottaa oppia, kun meillä pohditaan lähivuosien kasvukeinoja ja elinkeinopolitiikkaa. Suomen talous ja elintaso ovat polkeneet paikallaan lähes kaksi vuosikymmentä. Samassa ajassa keskeisimmät verrokkimaat Ruotsi ja Tanska ovat ajaneet kasvussa kauas ohitsemme. Ne ovat läpivieneet rohkeita uudistuksia, jotka ovat vauhdittaneet yritysten kansainvälistä menestystä niin teollisuudessa kuin palveluissa. Ruotsin vahvuuksissa korostuu yksi Euroopan toimivimmista pääomamarkkinoista, joka edistää kasvuyritysrahoituksen saatavuutta. Tanska taas erottuu vahvalla pk-yrityssektorillaan ja kyvyllä kasvattaa yrityksiä kohti isompaa mittelstand-kokoluokkaa. Molemmat panostavat uusien kasvualojen synnyttämiseen, innovaatioiden kaupallistamiseen ja määrätietoisiin vienninedistämistoimiin. Ruotsin kasvukeinoissa ko

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye