Pohjois-Savon ELY-keskusPohjois-Savon ELY-keskus

Järvi-Suomen luonnon monimuotoisuutta tuetaan 2,3 miljoonalla eurolla

Jaa

Järvi-Suomen maaseudun luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen on myönnetty 2,3 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta tänä vuonna ns. JÄSMY-teemahaun kautta.

Sinisiipisten päiväperhojen heimoon kuuluu 17 lajia, joista osa on uhanalaisia. Kuvaaja: Marjut Henttonen.
Sinisiipisten päiväperhojen heimoon kuuluu 17 lajia, joista osa on uhanalaisia. Kuvaaja: Marjut Henttonen.

Rahoituksen on saanut 11 hanketta Järvi-Suomen maaseudun ympäristö- ja ilmasto-ohjelmasta (JÄSMY). Hankkeiden vaikutukset kohdistuvat Etelä-Savoon, Kaakkois-Suomeen, Pohjois-Savoon, Keski-Suomeen ja Pohjois-Karjalaan.

Hankerahoitusta myönnettiin yhdistyksille, järjestöille, oppilaitoksille ja tutkimuslaitoksille. Rahoitetut hankkeet edistävät luomua, kulttuuriympäristön hoitoa sekä vesienhoitoa, tehostavat vieraslajien torjuntaa ja vahvistavat Järvi-Suomen luonnon monimuotoisuutta muilla tavoin.

Lisäksi koko Järvi-Suomen alueella toimiva hanke kokoaa ja jakaa tietoa siitä, kuinka luonnon monimuotoisuus ja ekosysteemipalvelut voivat tuoda lisäarvoa maa- ja puutarhatiloille.

Lahottajasienellä kyytiä viitapihlaja-angervolle?

Monimuotoisuus ja idearikkaus näkyy myös rahoitettujen hankkeiden sisällöissä, jotka ovat keskenään varsin erilaisia.

Esimerkiksi ”Kohti tehokkaampaa vieraslajien hallintaa” -hanke selvittää keinoja, joilla vieraslajikasvien leviämistä voidaan tehostaa perinnebiotoopeilla sekä alueilla, joilla vieraslajit uhkaavat paikallista monimuotoisuutta. Hankkeessa testataan mm. kuumavesikäsittelyä komealupiinin torjuntaan ja Suomessa yleistä lahottajasientä viitapihlaja-angervon torjuntaan.

Hankkeen toteuttavat yhteistyössä Luonnonvarakeskus, Suomen ympäristökeskus, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto sekä Suomen luonnonsuojeluliiton Etelä-Karjalan piiri.

Pellervon taloustutkimus PTT:n ja Pro Luomun yhteinen ”LuMoTu eli Luonnon monimuotoisuustuuppaukset ruokaketjuun Järvi-Suomessa” -hanke kehittää ja toteuttaa luonnon monimuotoisuutta edistäviä tiedonvälityksellisiä tuuppauksia ruokaketjun eri osiin. Maatalousyrittäjille ja ruokapalveluille kohdistettavien tuuppausten tavoitteena on tehdä monimuotoisuutta edistävistä valinnoista ja luomutuotantoon siirtymisestä helpompaa ja houkuttelevampaa.

”Saaristoluonto ja maisema Järvi-Suomessa” -hankkeen toimenpiteet kohdistuvat erityisesti saaristoasetuksen mukaisille alueille, joita Järvi-Suomessa ovat kolme saaristo- ja 12 saaristo-osakuntaa. Kohderyhmänä ovat saaristoalueiden maanomistajat, maatalous-, matkailu- ja maisemanhoitoyrittäjät, kyläyhdistykset ym. järjestöt, asukkaat sekä suuri yleisö. Hankkeen tavoitteena on edistää saaristoluonnon maisemanhoitoa, kulttuuriympäristöä sekä yritystoimintaa niin, että luontoarvot, maisema ja kulttuuriperintö säilyvät sukupolvelta toiselle.

Kaikki rahoitetut hankkeet löytyvät verkosta

Luonnon monimuotoisuutta edistäviin hankkeisiin voi tutustua maaseutuverkosto.fi-sivuston hankerekisterissä, johon alla olevat linkit vievät:

1. Vieraslajit veks! Leader Länsi-Saimaa ry, 250 020,92 euroa, Kaakkois-Suomi/Etelä-Karjala

2. Vehkataipaleen monimuotoisuushanke Saimaan vesiensuojeluyhdistys r.y., 70 838,49 euroa, Kaakkois-Suomi/Taipalsaari

3. lähiLUMO Jyväskylän ammattikorkeakoulu Oy, 137 528,01 euroa, Keski-Suomi

4.Monimuotoisuudesta ja ekosysteemipalveluista lisäarvoa Järvi-Suomen maa- ja puutarhatiloille,Luonnonvarakeskus, 350 571,75 euroa, Etelä-Savo/Keski-Suomi/Kaakkois-Suomi/Pohjois-Savo/Pohjois-Karjala

5. Eväitä luomun esilletuontiin ja lisää liiketoimintaa Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu ry, 82 983,95 euroa, Etelä-Savo

6. Saaristoluonto ja maisema Järvi-Suomessa ProAgria Etelä-Savo ry, 314 125,63 euroa, Etelä-Savo/Pohjois-Karjala/Keski-Suomi

7. Kuriin kutsumattomat - Yhdessä vieraslajeja vastaan Kehittämisyhdistys Mansikka ry, 40 352,26 euroa, Pohjois-Savo/Leppävirta, Rautalampi, Suonenjoki, Tervo, Varkaus ja Vesanto

8. Kohti tehokkaampaa vieraslajien hallintaa Luonnonvarakeskus, 169 984,39 euroa, Kaakkois-Suomi/Pohjois-Savo/Etelä-Savo

9. LuMoTu - Luonnon monimuotoisuustuuppaukset ruokaketjuun Järvi-Suomessa Pellervon taloustutkimus PTT ry, 337 121,15 euroa, Pohjois-Savo/Etelä-Savo/Keski-Suomi/Kaakkois-Suomi 

10. Kirkkaasti monimuotoista (KiMo) Savo-Karjalan vesiensuojeluyhdistys r.y., 185 718,67 euroa, Pohjois-Savo/Pohjois-Karjala

11. Uutta virtaa Järvi-Suomen Luomuun ProAgria Itä-Suomi ry, 354 322,31 euroa, Pohjois-Savo/Pohjois-Karjala/Etelä-Savo

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Marjut Henttonen, koordinaattori, Etelä-Savon ELY-keskus, puh. 0295 027 329, marjut.henttonen@ely-keskus.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Savon ELY-keskus

Yhteysviranomaisen perusteltu päätelmä Kuopion ja Tervon Junnunmäen tuuli- ja aurinkovoimahankkeen YVA-selostuksesta8.9.2025 09:30:30 EEST | Tiedote

Pohjois-Savon ELY-keskus on antanut ympäristönvaikutusten arviointimenettelystä (YVA) annetun lain (252/2017, YVA-lain) mukaisen perustellun päätelmän wpd Suomi Oy:n Junnunmäen tuuli- ja aurinkovoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta. Hankealue sijoittuu Kuopion kaupungin länsiosaan ja Tervon kunnan itäosaan, noin 28 kilometriä Kuopion keskustasta luoteeseen ja noin 18 kilometriä Tervon keskustasta koilliseen. Tuotantoalueen pinta-ala on noin 2380 hehtaaria, josta Kuopion puolelle sijoittuu noin 1900 hehtaaria ja Tervon puolelle noin 480 hehtaaria. Alueelle suunnitellaan enintään 33 tuulivoimalan rakentamista. Lisäksi alueelle suunnitellaan noin 90 hehtaarin aurinkovoima-alueen rakentamista. Hankkeen suunnitellut sähkönsiirron reittivaihtoehdot sijoittuvat Siilinjärven ja Lapinlahden kuntien sekä Kuopion kaupungin alueelle. Perusteltu päätelmä on hankkeessa yhteysviranomaisena toimineen ELY-keskuksen kokoava lausunto, jossa otetaan kantaa tehtyjen arviointien riittävy

Pohjois-Savon vesitilannekatsaus 27.8.2025: Kallaveden vedenpinta poikkeuksellisen alhaalla27.8.2025 13:07:02 EEST | Tiedote

Kallaveden vedenpinta Itkonniemen asteikolla on N2000+ 81,72. Taso on 26 cm alle ajankohdan pitkäaikaiskeskiarvon ja kevään tulvahuipusta laskua on 64 cm. Virallisten vesiväylien kulkusyvyydet ovat rajoittuneet hieman, sillä Kallaveden väylät on mitoitettu tason 81,75 mukaan. Tavalliset huviveneilijät saavat olla tarkkana riittävän kulkusyvyyden kanssa merkitsemättömillä vesillä. Tilastollisesti tarkastellen vedenpinta on varsin alhainen, sillä tämänpäiväistä alempi pinnankorkeus 27.8. on havaittu viimeksi vuonna 2009. Iisalmen reitillä säännöstellyissä Kiuruvedessä, Porovedessä ja Onkivedessä virtaamat ovat olleet pieniä. Näissä järvissä kaikki lähtevä virtaama menee patoluukkujen kautta, joten pinnan taso ei pääse samalla tavalla laskemaan kuin luonnon koskien kautta purkavissa järvissä. Tasot ovat vain 5-10 cm alle ajankohdan keskimääräisen tason. Nilsiän reitin vedenpinnat ovat noin 10 cm keskimääräistä alemmat, Juojärvi on vain 4 cm alle ajankohdan keskiarvon. Näissä järvissä on s

ELY-keskuksen elinkeinokatsaus: Rahoituksen kysynnässä selkeä positiivinen kasvukäänne Pohjois-Savossa26.8.2025 09:12:26 EEST | Tiedote

Kesäkuun loppuun mennessä Pohjois-Savon elinkeinojen kehittämistä on rahoitettu yhteensä yli 42 miljoonalla eurolla. Tiedot ilmenevät Pohjois-Savon ELY-keskuksen elinkeinokatsauksesta ajalta 1.1.-30.6.2025. Yritys- ja kehittämisrahoituksen katsauksessa tarkastellaan ELY-keskuksen myöntämiä kansallisia ja EU-rahoituksia maakunnan elinkeinojen kehittämiseen, yritystoimintaan ja maaseudun kehittämiseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye