Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Castrén: Vahvempaa tukea maahanmuuttajalasten kielten oppimiseen

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja Maaret Castrén on tyytyväinen hallituksen päätökseen selvittää, voisivatko neuvolat arvioida 3–4-vuotiaiden maahanmuuttajataustaisten lasten kielen kehitystä. Hänen mukaansa on tärkeää huomioida jokaisen lapsen tilanne erikseen ja varmistaa, että lapsi ja perhe saavat tarvittaessa oikeaa apua.

Kansanedustaja Maaret Castrén. Kuvaaja: Henri Korpi.
Kansanedustaja Maaret Castrén. Kuvaaja: Henri Korpi.

”Mitä aikaisemmin lapsi oppii suomea tai ruotsia, sitä helpompaa hänellä on koulussa ja myöhemmin opinnoissa. Siksi kielitaidon tukeminen on todella tärkeää”, Castrén sanoo.

Hallitus päätti budjettiriihessä selvittää olisiko neuvoloilla mahdollisuuksia arvioida 3- tai 4-vuotiaiden maahanmuuttajataustaisten lasten suomen/ruotsin kielen kehitystä osana tavallisia neuvolakäyntejä. Jos neuvolan tarkastuksessa huomataan, että lapsi tarvitsee tukea, hänet voitaisiin myös ohjata esimerkiksi varhaiskasvatukseen tai muihin tarvittaviin palveluihin.

Castrén painottaa, että kielen oppimisen tukeminen kannattaa aloittaa mahdollisimman varhain. Siksi tavoitteena on jo varhaisessa vaiheessa vahvistaa toisen kotimaisen kielen oppimisen edellytyksiä.

”Neuvolassa seurataan muutenkin lapsen kasvua ja kehitystä sekä perheen hyvinvointia, joten siellä on luontevaa kartoittaa mahdollinen tuen tai palveluiden tarve myös kielen oppimisen kantilta”, Castrén sanoo.

”Kaikki maahanmuuttajaperheiden lapset eivät ole mukana varhaiskasvatuksessa, jossa kielitaidon kehitystä voidaan seurata päivittäin. Neuvola onkin viimekädessä se taho, joka tarvittaessa ohjaa lapsia ja perheitä tarvitsemiensa palveluiden, kuten varhaiskasvatuksen tai tarvittavan tuen piiriin” Castrén toteaa.

Castrénin mukaan kotona lapsia hoitavien maahanmuuttajataustaisten vanhempien ja heidän lastensa tukeminen neuvolassa on oleellista.

”Neuvola tavoittaa jokaisen lapsen ja perheen. Siksi sillä on iso rooli siinä, että kaikki lapset saavat mahdollisuuden oppia suomea tai ruotsia jo varhaisessa vaiheessa”, Castrén toteaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: Hallituksen työllisyyspaketti purkaa esteitä - jatkossa työttömät voivat opiskella joustavammin6.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote

Hallitus päätti osana työllisyyspakettiaan helpottaa työttömien työnhakijoiden mahdollisuutta täydentää osaamistaan työttömyysjakson aikana. Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Karoliina Partanen on tyytyväinen muutoksiin. ”Työttömyysjakson aikaista ja oman osaamisen täydentämistä on helpotettava nykyisestään. Sellaisen suomalaisen, joka haluaa täydentää osaamistaan ja parantaa näin työllistymismahdollisuuksiaan, opiskelumahdollisuuksien ei pidä kaatua byrokratian koukeroihin”.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye