Vaasan kaupunki - Vasa stad

Lärare får ny hjälp med vardagens utmaningar i klassrummet

Dela

Två konsultativa sjukhuslärare började jobba för Vasa stad i augusti. Hanna Rusk och Mikaela Stens har i uppgift att stöda lärare när det gäller bekymmer med en enskild elev eller en elevgrupp.

Mikaela Stens och Hanna Rusk är båda tvåspråkiga och specialklasslärare till yrket. Hanna har jobbat bland annat fem år i Norge och Mikaela inom sjukhusundervisningen i Vasa.
Mikaela Stens och Hanna Rusk är båda tvåspråkiga och specialklasslärare till yrket. Hanna har jobbat bland annat fem år i Norge och Mikaela inom sjukhusundervisningen i Vasa. Bild: Vasa stad / Susanna Saari

Befattningarna som konsultativa sjukhuslärare är nya. Bakgrunden är en nationell reform av stödet för lärande, som även medförde ändringar i sjukhusundervisningen.

- Vi jobbar förebyggande och hjälper läraren hjälpa eleven. Tyngre åtgärder, såsom en sjukhusperiod, kan undvikas om vi kan hjälpa läraren att i ett tidigt skede ingripa i problem i klassen eller hos eleven, berättar Rusk och Stens.

Help desk med pedagogisk support

Hjälp kan ges både i litet och större format, till exempel genom att underlätta lärarens vardag i det egna klassrummet.

–Vi kan erbjuda verktyg och idéer till exempel för att få eleverna att sätta sig och lugna ner sig efter en rast eller att få en grupp att gå till matsalen utan att någon rymmer iväg från gruppen. Vi handleder lärare också när det gäller allvarligare fall.

Det är inte meningen att verktygen ska orsaka lärarna ännu mer arbete, utan öppna möjligheter att arbeta på olika sätt och effektivare.

Mest belastar utmanande beteende, frånvaro och ångest

Tveka inte att kontakta Rusk och Stens.

–Vi lovar att snabbt svara! Vårt arbete sker till 90 procent ute på fältet, det vill säga vi åker ut till en skola eller en klass och observerar, vid behov flera gånger.

Lärarna i skolorna belastas mest av utmanande beteende, frånvaro och ångest.

–Vår uppgift är att hjälpa till med att skapa en tryggare skoldag för alla.

Hanna Rusk och Mikaela Stens har ett viktigt budskap till alla lärare:

- Ta hellre kontakt lite för tidigt och med låg tröskel än för sent. Då hinner läget inte eskalera. Du behöver inte klara det ensam.

Nyckelord

Bilder

Mikaela Stens och Hanna Rusk är båda tvåspråkiga och specialklasslärare till yrket. Hanna har jobbat bland annat fem år i Norge och Mikaela inom sjukhusundervisningen i Vasa.
Mikaela Stens och Hanna Rusk är båda tvåspråkiga och specialklasslärare till yrket. Hanna har jobbat bland annat fem år i Norge och Mikaela inom sjukhusundervisningen i Vasa.
Bild: Vasa stad / Susanna Saari
Ladda ned bild

Länkar

I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.

Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye