VAS Mepit: Suomen on hyväksyttävä komission ehdotukset Israelin painostamiseksi
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot Li Andersson, Merja Kyllönen ja Jussi Saramo pitävät hyvänä alkuna, että Euroopan komissio on ottamassa edes pieniä konkreettisia askeleita painostaakseen Israelia lopettamaan kansainvälisen ja humanitaarisen oikeuden vastaiset toimet Gazassa. Mepit korostavat, että Suomen on asetuttava tukemaan komission ehdotuksia.

Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen kertoi tänään aamulla EU:n ajankohtaista tilannetta käsittelevässä puheessaan komission esityksistä Israelin suhteen. Komissio tulee ehdottamaan jäsenmaille assosiaatiosopimuksen osittaista jäädyttämistä sekä pakotteiden asettamista niin äärioikeistolaisille siirtokuntalaisille kuin Israelin ministereille.
– Vaikka ehdotukset ovat riittämättömiä, ovat ne oikeansuuntaisia ja osoittavat komission heräävän täysin kestämättömään tilanteeseen Gazassa. Nyt meidän tulee huolehtia, että nämä ehdotukset hyväksytään jäsenmaissa. Suomessa pallo on nyt pääministeri Petteri Orpolla ja ulkoministeri Elina Valtosella, sanoo Andersson.
Vasemmistoliiton mepit vaativat EU:lta vielä vahvempia toimia Israelin painostamiseksi.
– EU on reagoinut voimakkaasti ja johdonmukaisesti Venäjän ja Putinin sotarikoksiin ja laittomaan hyökkäyssotaan Ukrainassa. Emme ole kuitenkaan vielä nähneet samanlaista päättäväisyyttä suhteessa Israelin ja sen johtajien rikoksiin. Meidän tulee olla suoraselkäisiä ja esimerkiksi lopettaa kaikki asekauppa Israelin kanssa, sanoo Kyllönen.
Yksi merkittävä painostuskeino on taloudelliset sanktiot niin kauppasuhteiden kuin Israelin poliittisen johdon suhteen.
– EU on Israelille tärkein kauppakumppani. Assosiaatiosopimus tulee jäädyttää kokonaan ja asettaa taloudellisia pakotteita, jotta pystymme aidosti painostamaan Israelia. Pakotteiden asettaminen ministereille on hyvä alku, mutta myös sotarikoksista etsintäkuulutettu pääministeri Netanjahu tulee asettaa pakotteiden piiriin, sanoo Saramo.
Vasemmistoliiton mepit korostavat, että nyt tarvitaan painetta kansalaisyhteiskunnalta sekä poliittisilta päättäjiltä, jotta komission ehdotukset tulevat hyväksytyiksi jäsenmaissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Li AnderssonEuroparlamentaarikko
Puh:+358 40 508 8697li.andersson@ep.europa.euliandersson.fiMerja KyllönenEuroparlamentaarikko
Puh:+358 50 448 4853merja.kyllonen@ep.europa.eumerjakyllonen.fiJussi SaramoEuroparlamentaarikko
jussi.saramo@ep.europa.eusaramo.netAleksi KarppinenViestinnän erityisavustaja
MEP Li Anderssonin kabinetti
Marika TuominenViestinnän erityisavustaja
MEP Merja Kyllösen kabinetti
Anna LemströmViestinnän erityisavustaja
MEP Jussi Saramon kabinetti
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa
VAS Kyllönen kirjelmöi Orpolle ja Ranteelle: kellojen siirtelystä on luovuttava EU:ssa4.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Merja Kyllönen on lähettänyt pääministeri Petteri Orpolle ja liikenneministeri Lulu Ranteelle kirjeen, jossa hän vaatii Suomea tukemaan EU:n neuvottelujen uudelleenkäynnistämistä kellojen siirtelystä luopumiseksi. Hän kehottaa hallitusta nostamaan asian Eurooppa-neuvoston esityslistalle ja toimimaan aktiivisesti ratkaisun puolesta.
VAS Andersson: Suomi joutui myös EU:n sosiaalisen kehityksen tarkkailuluokalle25.11.2025 17:38:31 EET | Tiedote
Tänään varmistui, että Suomi on joutumassa Euroopan unionin liiallisen alijäämän menettelyyn, eli niin sanotulle talouden tarkkailuluokalle. Tämän lisäksi komissio on asettanut Suomen myös yhteiskunnallisen kehityksen tarkkailuluokalle kasvavan eriarvoisuuden riskin johdosta.
VAS Saramo: “Tarkkailuluokalle” joutuminen odotettua Orpon ja Purran historiallisen surkean talouspolitiikan vuoksi25.11.2025 16:51:10 EET | Tiedote
Euroopan komissio ilmoitti hetki sitten Suomen joutuvan alijäämämenettelyyn. Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Jussi Saramo kritisoi kovasanaisesti nykyistä Petteri Orpon ja Riikka Purran johtamaa hallitusta ja sen talouspolitiikkaa, joka on syössyt Suomen talouden syöksykierteeseen.
VAS Andersson: olemme Euroopan vahvin vastavoima oikeiston ja äärioikeiston uudelle liittolle22.11.2025 13:56:44 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson avasi vasemmistoliiton Vantaalla 21.–23.11. pidettävän puoluekokouksen toisen päivän poliittisella tilannekatsauksella, jossa hän käsitteli niin eurooppalaisen politiikan suuntaviivoja kuin ajankohtaista tilannetta kotimaan politiikassa. Hänen viestinsä oli, että toisenlainen maailma on mahdollinen, mutta se vaatii toimintaa ja eurooppalaisten arvojen puolustamista.
VAS Andersson: Minimipalkkadirektiivin säilyminen on voitto työtä tekeville tavallisille eurooppalaisille11.11.2025 11:59:58 EET | Tiedote
Euroopan unionin tuomioistuin on tänään päättänyt suurelta osin pitää voimassa minimipalkkadirektiivin, jolla turvataan elämiseen riittävä vähimmäispalkka jäsenmaissa lakisääteisellä minimipalkalla tai työehtosopimusjärjestelmän kautta. Direktiivistä kumottiin sitovat kriteerit lakisääteisten minimipalkkojen määräytymisestä sekä kielto minimipalkkojen laskemisesta indeksien perusteella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
