Kulttuurikeskus Caisassa kuullaan tahattomasti lapsettomien tarinoita monitaiteisena runoesityksenä

Tiedote 15.9.2025
Julkaisuvapaa heti
Olen niitty, odotan
Runoteokseen pohjautuva monitaiteinen esitys tahattomasti
lapsettomien tarinoista
1.10.2025 klo 19
60 min. + alustus n. 20 min. + loppukeskustelu, ei väliaikaa
Kulttuurikeskus Caisa, Kaikukatu 4, Helsinki
Kulttuurikeskus Caisassa saa ensi-iltansa keskiviikkona 1.10.2025 klo 19 monitaiteinen
runoesitys Olen niitty, odotan. Teos pohjaa Outi-Illuusia Parviaisen samannimiseen
runoteokseen (Aviador, 2025) ja tuo näyttämölle tahattoman lapsettomuuden kokemukset.
Esitys yhdistää lavarunouden, Mikko Innasen sävellykset, äänimaisemat ja visuaaliset
elementit immersiiviseksi kokonaisuudeksi.
Jopa viidesosa hedelmällisessä iässä olevista suomalaisista kohtaa tahattoman
lapsettomuuden (lähde: Simpukka ry). Lapsettomuuteen liittyy myös kuolema, ja esimerkiksi
keskenmenot ovat yleisiä. Esityksessä tuodaan esiin tahattoman lapsettomuuden yksilöllisiä
kokemuksia, ja häpeä ja näkymättömäksi jäävä suru tuodaan näyttämölle erilaisia
kokemuksia kunnioittaen.
Esityksen jälkeen järjestetään yleisökeskustelu, joka syventää teoksen teemoja ja tarjoaa
mahdollisuuden yhteiseen jakamiseen.
Esitys on osa Caisan Äänien ja sanojen virta -konseptia. Esityksissä musiikki, runous ja
tarinankerronta yhdistyvät inspiroivaksi kokonaisuudeksi. Iltojen teemoina ovat elämän eri
ulottuvuudet, ilo, suru, rakkaus ja kaipuu sekä niiden virran yhteys kuulijaan. Illat juontaa ja
avaa esiintyen audiovisuaalinen taiteilija ja laulaja Oona Räyhäntausta.
Työryhmä:
Ohjaus ja käsikirjoitus: Outi-Illuusia Parviainen
Äänisuunnittelu, lavastus ja valosuunnittelu: Outi-Illuusia Parviainen ja Tea Ellala
Sävellys: Mikko Innanen
Esiintyjät: Outi-Illuusia Parviainen, Tea Ellala, Mikko Sarjanen, Elina Pulli, Jarmo Saari (kitara),
Silver Sepp (perkussiot), Mikko Innanen (saksofonit)
Ohjaaja Outi-Illuusia Parviainen (s. 1979) on runoilija, esitystaiteilija, kuvittaja ja johtaja,
jonka monipuolinen ura kurkottaa niin taiteen, designin kuin liike-elämänkin alueille.
Monialaisuus auttaa häntä näkemään ilmiöiden useat puolet. Olen niitty, odotan (Aviador,
2025) on hänen neljäs runoteoksensa ja Caisassa nähtävä samanniminen esitys on hänen
ensimmäinen pitkä ohjauksensa.
Liput: 15 € / 7 €, Lippu.fi
Lisätietoa tapahtumasta:
https://www.caisa.fi/fi/tapahtumat/event/B0F03974F62A869E1144D0551A560B5F/Olen_niitty__odotan_
Yhteyshenkilöt medialle:
Kitari Mayele, tuottaja, Kulttuurikeskus Caisa
kitari.mayele@hel.fi
0504120481
Outi-Illuusia Parviainen, ohjaaja
outi.illuusia@gmail.com
0504024014
Aviador Kustannus, Vesa Tompuri
info@aviador.fi
050 591 6059
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat

Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI
http://www.aviador.fi
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Rautalampilaissyntyisen Anne Hännisen uusin runokokoelma on eleginen puolustuspuhe luomakunnan ihmeellisyyden puolesta18.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Anne Hännisen seitsemännessätoista runokokoelmassa pääosassa on suru eläinten, kasvien ja luonnon puolesta, joita ihminen tuhoaa sotien myös omaa lajiaan vastaan. Vain hetkessä häviää pitkinä aikakausina rakennettua.
Anu Löyttyniemen Kynäkuntoilua-oppaasta virikkeitä terapeuttiseen kirjoitusharrastukseen17.9.2025 15:06:49 EEST | Tiedote
Anu Löyttyniemen tietokirja Kynäkuntoilua – opas omaehtoiseen kirjoittamiseen on julkaistu Aviadorin kustantamana. Perinteinen käsin kirjoittaminen tekee tutkitusti aivoillemme ja mielenterveydellemme hyvää. Kun totut kirjoittamaan käsin, käsi tottuu ja käsiala sujuvoituu. Kynä kirjoittaa juuri sen verran kuin mieli kantaa. Kirjoittaminen ja lukeminen voivat olla mieltä tyynnyttäviä ja lohduttavia työkaluja tuulisessa ajassamme selviytymiseen. Kynäkuntoilua-oppaan ytimessä on kirjoittamisen ja lukemisen terapeuttinen rooli. Kirjoittaminen auttaa selviytymään elämän kriiseissä, mutta se voi myös ennaltaehkäistä tilanteita, joissa elämänhallinta on uhattuna. Kirjoittaen ja lukien saamme lohtua ja hoivaa, ja kun pysähdymme tekstien äärelle, löydämme sanojen takaa uusia ajatuksia. Itseään pääsee tutkiskelemaan kuin varkain ja Kynäkuntoilua ohjeineen toimii tässä omana, yksityisenä viikkopäiväkirjan pohjana. Anu Löyttyniemi on kokenut opettaja, kouluttaja, kirjallisuusterapiaohjaaja ja tiet
Vesa Kaleva Lehtisen pohdiskelevat esseet tiivistävät musiikin ja musisoinnin perimmäisen olemuksen17.9.2025 13:45:25 EEST | Tiedote
Vesa Kaleva Lehtisen tietokirja Musiikki meissä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Mikä on musiikin perimmäinen tarkoitus? Miten musisoinnin yhteinen kokemus syntyy? Mitä tapahtuu musisoivan ihmisen mielessä ja kehossa? Mitä musiikki ja musiikin tekeminen ihmiselle opettaa? Mitä voisi olla yhteismusisoinnin etiikka? Millaista on musiikki ja musisointi tulevaisuudessa? Entä mitä tapahtuu, kun tekoäly tuodaan konserttisaleihin? Filosofian tohtori Vesa Kaleva Lehtinen pohtii esseekokoelmassaan musiikin ja musisoinnin perusluonnetta. Aiemmassa tutkimustyössään hän on perehtynyt erityisesti sinfoniaorkesterin itseohjautuvuuteen. Hän toimii myös aktiivimuusikkona, pasunistina Sinfonia Lahdessa. LEHTINEN, VESA KALEVA : Musiikki meissä 224 sivua Nidottu, pehmeäkantinen ISBN 9789523813649 Ilmestymisaika: Syyskuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää Jar
Sanni Mätön valokuvia Kulttuurikulmassa 15.–30.9.202517.9.2025 12:49:47 EEST | Tiedote
Katseet – Muotokuvia eletystä elämästä Aviadorin Kulttuurikulma, Liisankatu 19, 00170 Helsinki Sanni Mätön valokuvanäyttely kutsuu katsojan viipymään siinä, mikä on ohikiitävää ja usein huomaamatonta. Näyttely on esillä 15.–30.9.2025 ja siihen pääsee tutustumaan vapaasti Kulttuurikulman aukioloaikoina: ma–pe klo 11–18 la klo 10–15 Tervetuloa!
Tommi Takkusen toinen novellikokoelma pitää lukijansa tiukasti otteessaan12.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Isänpäivä ja muita kertomuksia on täynnä tarkkanäköistä henkilökuvausta ja tunteita, joita jokainen ihminen saattaa paikoin kokea. Novellien maailmaan on kivutonta sukeltaa, mutta ulos ei tahdo päästä. On vain ihmeteltävä, kysyttävä, koettava.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme