Laki lakkosakoista iski armotta ensi kertaa: ”Hallitus haluaa laittaa työntekijät kuriin ja nuhteeseen jättimaksujen uhalla”
Työtuomioistuin määräsi perjantaina 19. syyskuuta Ilmailualan unioni IAU:lle suursakot ulosmarssista, joka oli tuomioistuimen mukaan laiton. Kyseessä on ensimmäinen sakkotuomio sen jälkeen, kun hallituksen lakiuudistus nosti lakkosakkoja hurjasti.

Ilmailualan unioni IAU ja sen kolme ammattiosastoa tuomittiin perjantaina 19. syyskuuta työtuomioistuimessa liki 67 000 euron sakkoihin tapauksesta, jossa ne olivat järjestäneet ulosmarssin Helsinki-Vantaan lentoasemalla.
Työrauhalainsäädäntöä muutettiin viime keväänä niin, että lakkosakot nousivat rajusti. Suomen hallitus pyrkii sakkojen uhalla laittamaan oikeuksiaan puolustavat työntekijät ja ammattiliitot varpailleen, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström sanoo.
– Lakimuutoksen todellinen tavoite on estää työtaisteluita. Hallitus haluaa laittaa työntekijät kuriin ja nuhteeseen jättimaksujen uhalla. Me emme kuitenkaan aio luovuttaa, vaan puolustamme jatkossakin jäsentemme työehtoja kaikilla tarpeellisilla keinoilla, Ekström korostaa.
IAU järjesti joulukuussa 2024 ulosmarssin, koska Finnair harkitsi kahden luottamusmiehen irtisanomista. Yhtiö perusteli aikeita sillä, että työntekijät olisivat toimittaneet eteenpäin muun muassa liikesalaisuuksia. IAU:n mukaan asiakirjat liittyvät vireillä olevaan kiistaan työehdoista.
Työtuomioistuimen ratkaisu ei ollut yksimielinen vaan syntyi äänestyksellä. Osa oikeuden jäsenistä olisi määrännyt tapauksesta huomattavasti pienemmät hyvityssakot.
Työehdoista riitely ei ole kenenkään edun mukaista, Ekström muistuttaa. Hän myös korostaa sitä, että ammattiliittojen on pidettävä hyvää huolta luottamusmiesten ja luottamusedustajien asemasta.
– Luottamusmiehillä pitää olla mahdollisuus toimia, jos syntyy epäilys, että työehtoja ei noudateta. Ammattiliitto JHL ei jätä jäseniään yksin, vaikka lainsäädäntö onkin rukattu työnantajien toivomaan suuntaan. Taistelu työehtojen puolesta jatkuu tänäänkin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Håkan EkströmJHL:n puheenjohtaja
Puh:040 828 2865hakan.ekstrom@jhl.fiTietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 165 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL’s survey: One third of the trade union’s members have experienced discrimination at workplace25.11.2025 09:30:00 EET | Press release
EMBARGOED UNTIL TUE 25 NOVEMBER 9:30 AM EET Most often the person whose actions are perceived as discrimination is a supervisor or manager. Women face discrimination more often than men. There are no significant differences between age groups in how often people experience discrimination.
JHL:s enkät: en tredjedel av förbundets medlemmar utsatts för diskriminering på arbetsplatsen25.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Oftast är det chefen som diskriminerar, och kvinnor upplever mer diskriminering än män. Det fanns inga stora skillnader i hur ofta olika åldersgrupper råkade ut för diskriminering.
EMBARGO TI 25.11. kello 9.30: JHL:n kysely: kolmasosaa liiton jäsenistä syrjitty työpaikalla25.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Yleisimmän syrjintään syylliseksi koetaan esihenkilö, naiset kohtaavat syrjintää enemmän kuin miehet. Ikäryhmien välillä ei ole merkittäviä eroja siinä, miten usein syrjintää koetaan.
JHL: Sotealojen veto- ja pitovoima uhattuna – Koulutuskorvauksen poisto heikentää osaamista ja palveluiden laatua20.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n mukaan Suomen väestökehitys vaikeuttaa entisestään työvoiman saatavuutta sote- sekä kasvatus- ja ohjausaloilla. Juuri nyt olisi ratkaisevan tärkeää huolehtia siitä, että olemassa oleva henkilöstö on osaavaa ja että he saavat tarvittavan tuen ammattitaitonsa kehittämiseen.
JHL: Velkajarrusta ei saa muodostua kasvujarrua18.11.2025 14:00:00 EET | Tiedote
EU:n taloussäännöt ovat uudistuneet vuonna 2024 ja ne pitää Suomessakin viedä kansalliseen lainsäädäntöön. Tähän hallitus esittää ns. velkajarrulakia, joka sai lausuntokierroksella ammattiliitto JHL:n mielestä hyvin perusteltua kritiikkiä. Lokakuussa eduskuntapuolueet tiedottivat saavuttaneensa parlamentaarisen sovun, jolla alkuperäistä lakiesitystä tasapainotettiin monilta osin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme