Aurinkovoiman nopea kasvu voi romahduttaa sähkön hinnan kesäisin – tuore tutkimus varoittaa taloudellisista riskeistä
Tutkimuksen mukaan Suomen sähkömarkkinoiden pelisääntöjä pitää päivittää, jotta investoinnit uusiutuvaan energiaan pysyvät houkuttelevina.

Aurinkosähkö on tärkeä osa Suomen ja koko Euroopan vihreää siirtymää. Sen määrän nopea lisääntyminen voi kuitenkin aiheuttaa odottamattomia seurauksia: tuore tutkimus osoittaa, että aurinkovoiman laajamittainen käyttöönotto voi painaa sähkön hinnan kesäisin jopa nollaan – ja horjuttaa näin siihen investoinnin kannattavuutta.
Ilmiötä kutsutaan kannibalisaatioksi: kun suuri määrä paneeleita tuottaa sähköä samaan aikaan, markkinahinta romahtaa näinä tunteina, jolloin myös aurinkosähkön tuottajien tulot putoavat. Kuluttajien kannalta halpa – jopa ilmainen – sähkö voi tuntua yksinomaan positiiviselta seikalta, mutta näin ei tutkijoiden mukaan ole.
“Aurinkosähkö kyllä sopii Suomeen, mutta liika aurinko kerralla voi lopulta olla taloudellinen riski”, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja, väitöskirjatutkija Dilshika Heenatigala Kankanamge Aalto-yliopistosta.
Tutkijat tarkastelivat skenaarioanalyysin avulla, mitä tapahtuisi, jos Suomeen rakennettaisiin useita gigawatteja uutta aurinkosähkökapasiteettia nykyisten vuoden 2030 suunnitelmien lisäksi. Tutkijat havaitsivat, että aurinkosähkön tuottajien tulot voivat pahimmillaan pudota jopa 40 prosenttiin sähkön keskihinnasta.
Tilanne on Suomessa erityisen haastava, sillä meillä yhdistyvät vahva panostus ydinvoimaan, vauhdilla kasvava tuulivoima sekä kunnianhimoiset aurinkosuunnitelmat. Tämä tekee markkinasta poikkeuksellisen herkän hintojen heilahteluille. Liian nopea kehitys voikin vaarantaa aurinkosähköinvestointien kannattavuuden – ellei sähkömarkkinoita uudisteta.
”Markkinoiden ja teknologian on kehityttävä käsi kädessä, jotta aurinkosähkön kasvu pysyy taloudellisesti kestävällä pohjalla. Muuten on vaarana, että investointien tahti hidastuu ja vihreä siirtymä kärsii”, sanoo Heenatigala Kankanamge.
Tutkimuksessa esitetään ratkaisuja muun muassa päättäjille, energiayhtiöille ja myös kuluttajille, jotta aurinkovoima pysyy taloudellisesti kannattavana Suomessakin. Tutkijoiden mukaan esimerkiksi kulutusjousto voi auttaa tasapainottamaan kysyntää ja tarjontaa: sähköautojen älykäs lataus ja kaukolämmön sähköistäminen voisivat parantaa aurinkosähkön kannattavuutta.
Teknologian kehittyessä aurinkopaneeleita ei myöskään kannattaisi jatkossa suunnata etelään. Tutkijat huomauttavat, että uudet kaksipuoliset paneeliratkaisut, jotka asennetaan pystyyn itä–länsisuuntaisesti, soveltuvat erityisen hyvin Suomen olosuhteisiin. Kesäpäivinä aurinko pysyttelee pitkään matalalla horisontin yläpuolella, jolloin pystysuora pinta pystyy hyödyntämään auringon säteilyn aamuisin ja iltaisin, kun sähkön kysyntäkin on korkeampaa.
Tutkimus on juuri julkaistu Renewable Energy Focus -lehdessä ja on luettavissa täällä: Economic viability of large-scale solar PV implementation in the Nordic power market: Case Finland.
Tutkimus tehtiin yhteistyössä Turun yliopiston kanssa osana RealSolar-hanketta, ja sitä on rahoittanut Strategisen tutkimuksen neuvosto STN.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Dilshika Heenatigala Kankanamge
Väitöskirjatutkija, Aalto-yliopisto
dilshika.heenatigalakankanamge@aalto.fi
+358504701752
Sanna Syri
Professori, Aalto-yliopisto
sanna.syri@aalto.fi
+358505993022
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu noin 13 000 opiskelijaa ja yli 4 500 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Kauppakorkeakoulu promovoi yhdeksän kunniatohtoria toukokuun 2026 promootiossa – arvokas juhla järjestetään viiden vuoden välein15.12.2025 13:45:00 EET | Tiedote
Kauppakorkeakoulun ensimmäinen promootio järjestettiin vuonna 1946, joten keväällä 2026 on vuorossa Kauppakorkeakoulun 17. promootio.
Tutkijat kehittivät uuden tavan mitata tartuttavuutta: verenmyrkytystä aiheuttava E. coli -suolistobakteeri voi levitä kuin influenssavirus11.12.2025 07:30:00 EET | Tiedote
Tutkimuksen tulokset osoittavat, että suolistossa asuvat mikrobit voivat käyttäytyä leviämisensä puolesta kuin virukset. Uusi malli tarjoaa keinon vertailla antibioottiresistenttien bakteerikantojen leviämistä populaatiossa.
Älykkäät tekstiilit uudistavat käsityksemme materiaaleista – ja lajienvälisestä viestinnästä10.12.2025 12:45:00 EET | Tiedote
Euroopan tutkimusneuvosto ERC:n rahoituksen saanut PAST-A-BOT-tutkimushanke kehittää pehmeitä, älykkäitä tekstiilejä, jotka voivat tulevaisuudessa toimia pelastusrobotteina, ääntä aistivina maataloustekstiileinä tai avustavina vaatteina – ja samalla uudistavat tavan, jolla ajattelemme materiaalitutkimusta.
Tuloerot kasvaneet lähes puolella maailman väestöstä – aiempaa tarkempi aineisto paljastaa myös alueellisia onnistumisia5.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Uusi tutkimus tarjoaa maailmanlaajuisesti kattavimman kartoituksen siitä, miten maiden sisäiset tuloerot ovat muuttuneet kolmen vuosikymmenen aikana. Tulokset vahvistavat, että yli 3,6 miljardin ihmisen asuinalueilla tuloerot ovat kasvussa – mutta aineisto paljastaa myös paikkoja, joissa kuilua on onnistuttu kaventamaan.
Subnational income inequality revealed: Regional successes may hold key to addressing widening gap globally5.12.2025 12:00:00 EET | Press release
A new study visualises three decades of income inequality data, the most comprehensive worldwide mapping to be done at a subnational level. Confirming worsening income inequality for areas with over 3.6 billion inhabitants, it also reveals hidden ‘bright spots’ where policy may be closing the gap.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme