Keski-Suomen hyvinvointialue hakee hankerahoitusta lastensuojelun kokemustiedon hyödyntämiseen ja yhteisvanhemmuuden tuen kehittämiseen
Hyvinvointialueen ja Jyväskylän ammattikorkeakoulun yhteishankkeen tavoitteena on luoda pysyviä toimintatapoja vahvistamaan lasten ja nuorten sekä heidän vanhempiensa turvallisuutta, hyvinvointia ja yhdenvertaisuutta koko Keski-Suomen alueella.

Keski-Suomen hyvinvointialue ja Jyväskylän ammattikorkeakoulu hakevat ESR+ Turvaverkkoja nuorten tulevaisuuteen -kehittämishankehaussa rahoitusta hankkeeseen, jonka tavoitteena on kokemustiedon hyödyntämisen lisääminen ja yhteisvanhemmuuden tuen kehittäminen lastensuojelun sijaishuollossa. Rahoittava viranomainen on Keski-Suomen ELY-keskus. Hankkeen aikana on tavoitteena luoda pysyviä toimintatapoja, jotka vahvistavat lasten ja nuorten sekä heidän vanhempiensa turvallisuutta, hyvinvointia ja yhdenvertaisuutta koko Keski-Suomen alueella.
Hanketta hallinnoi Keski-Suomen hyvinvointialue ja rahoitusta haetaan vuosille 2026–2028 yhteensä 515 176 euroa. Rahoituslähteestä avustettavilla hankkeilla tuetaan lastensuojelun piirissä olevien sekä etenkin sijoitettujen lasten ja nuorten elämäntilannetta ja pärjäämistä. Tavoitteena on kehittää lasten ja nuorten tarpeista lähteviä, helposti saavutettavia tukitoimia ja palveluita, joita tuotetaan paikallisesti lapsia ja nuoria kuunnellen.
Avustuksella mahdollistetaan uudenlaisten mallien kehittäminen, pilotointi ja juurrutus sijoitettujen lasten ja heidän ympärillään olevien aikuisten tukemiseen huomioiden sekä lastensuojelun laitoshoito että perhehoito. Hankkeessa kehitetään esimerkiksi työskentelymalli, jossa lastensuojelusta kokemustietoa omaava henkilö työskentelee ammattilaisen rinnalla perheiden tukena sekä yhteisvanhemmuusvalmennuksen malli perhehoitajille ja ammattilaisille.
– Tavoitteena on nopeuttaa sijoituksessa olevien lasten kotiutumista, lyhentää huostassapidon kestoa, ehkäistä sijaishuollon muutoksia perhehoidosta laitoshoitoon sekä lisätä huostaanoton purkuja eli tukea perheiden jälleenyhdistämistä. Keski-Suomessa on noussut myös esille tarve parantaa lapsen vanhempien ja lapsesta sijoituksesta aikana huolehtivien aikuisten yhteisvanhemmuutta, mitä hankkeen aikana vahvistetaan, toteaa sijais- ja jälkihuollon palvelupäällikkö Piritta Huttunen Keski-Suomen hyvinvointialueelta.
Hanke toteutetaan tiiviissä yhteistyössä kokemustoimijoiden kanssa eli asiakkaiden ääni on vahvasti mukana hankkeessa alusta loppuun.
– Hankkeen suunnitellut lastensuojelun kehittämistoimet ovat sekä lastensuojelun asiakkaiden kokemuksiin että ajankohtaiseen tutkittuun tietoon pohjaavia ja jatkavat Jyväskylän ammattikorkeakoulun ja Keski-Suomen hyvinvointialueen tiivistä yhteistyötä lasten ja perheiden palveluiden kehittämisessä, lisää johtava tutkija Kaisa Malinen Jyväskylän ammattikorkeakoulusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piritta Huttunen, palvelupäällikkö, Lastensuojelun sijais- ja jälkihuolto, Keski-Suomen hyvinvointialue, p. 050 552 4883, piritta.j.huttunen@hyvaks.fi
Kaisa Malinen, johtava tutkija, dosentti (perhepsykologia), Jyväskylän ammattikorkeakoulu, p. 050 360 2104, kaisa.malinen@jamk.fi
Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea.
Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.
Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi.
Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.
Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue
#hyvaks #hyväarkikaikille
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Hyvinvointialueen kotiin toimitettavissa aterioissa muutoksia Joutsan ja Luhangan alueella loppuvuodesta 202525.9.2025 13:24:28 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen kotiin toimitettavissa aterioissa tapahtuu muutoksia Joutsan ja Luhangan alueella loppuvuodesta 2025, kun Joutsan tuotantokeittiön toiminta päättyy. Muutoksen aikataulu tarkentuu syksyn aikana.
Seniorin hyvinvointineuvola palkittiin kansallisen Kestävän kasvun ohjelman parhaimpana toimintamallina25.9.2025 12:55:27 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen seniorin hyvinvointineuvolan toimintamalli sai tunnustusta keskiviikkona pidetyssä Suomen Kestävän kasvun ohjelman lopputilaisuudessa. Tilaisuudessa palkittiin paras Kestävän kasvun ohjelmassa kehitetty toimintamalli yhteensä 67 toimintamallin joukosta. Seniorin hyvinvointineuvola pääsi jaetulle ykkössijalle yhdessä Helsingin kaupungin maahanmuuttajataustaisten nuorten ja perheiden monialaisen toimintamallin kanssa.
Omaishoidon tuen myöntäminen käynnistyy uudelleen Keski-Suomen hyvinvointialueella25.9.2025 10:23:59 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue ryhtyy jälleen myöntämään omaishoidon tukea 1.10.2025 alkaen. Aluevaltuusto päätti lisätä omaishoidon määrärahaa kuluvalle vuodelle 9.9.2025 kokouksessaan. Hyvinvointialue keskeytti omaishoidon uusien tukien myöntämisen 1.5.2025 alkaen, koska omaishoidon tuki on määrärahasidonnainen ja kuluvan vuoden määrärahat oli sidottu myönnettyihin tukiin.
Keski-Suomen hyvinvointialueen turvallisuuslautakunnan päätöksiä 24.09.2025 kokouksesta24.9.2025 17:02:14 EEST | Tiedote
Turvallisuuslautakunta piti kokouksensa 24.09.2025. Lautakunta hyväksyi kokouksessaan 24.9.2025 asiat esityslistan mukaisesti.
Kaksi Keski-Suomen hyvinvointialueen työntekijää katsellut asiakastietoja perusteetta24.9.2025 11:04:31 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueella on käynyt ilmi kaksi tapausta, joissa hyvinvointialueen työntekijä on katsonut sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietoja aiheetta. Kyseisten työntekijöiden työsuhteet ovat päättyneet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme