Kasvutilannetiedote Etelä-Pohjanmaalta
Puinnit alkavat olla Etelä-Pohjanmaalla loppusuoralla. Eniten on puimatta kevätvehnää ja öljykasveja.

Paikoin jopa kymmeniä millejä kerrallaan sisältäneet sadekuurot ovat hankaloittaneet puintien loppuun saattamista ja puinnit ovat olleet keskeytyksissä jo toista viikkoa. Sadetta on saatu 2 viikon aikana maakuntiemme pelloilla jopa 60-100 milliä. Kovat sateet ovat heikentäneet erityisesti viimeisten viljojen laatua ja siten myös määrää. Hehtopainot ovat lähteneet laskuun ja lakoontumista on tapahtunut. Lakopaikat osin itävät, joten niitä ei enää kannata puida paremman viljan sekaan. Onneksi säätiedoissa on nyt pidempi pouta edessä, joten seuraavien kahden viikon aikana puinnit tulevat valmiiksi. Syysviljojen kylvöt loppuivat kuun puoliväliin ja osin kylvösuunnitelmia on jouduttu perumaan. Tänä syksynä tulee vähemmän syysviljaa sateiden vuoksi, mitä on suunniteltu. Viljasta on saatu tyydyttävä sato maakunnassamme. Osalla tiloista päästään hyvään satoon ja se on positiivinen uutinen kahden hyvin hankalan vuoden jälkeen.
Hinnat pohdituttavat
Mielialaa kuitenkin synkistää viljan hintojen lasku ja hinnat eivät vastaa tuotantokustannuksia tällä hetkellä. Moni tila, jotka osasivat kiinnittää hintaa ennen kasvukauden alkua, voi olla tyytyväinen päätökseen, sillä silloin hintanoteeraukset olivat hyvällä tasolla.
Viljasta ylitarjontaa
Ensi vuoden viljelysuunnitelmille alhaiset hinnat tuovat harmaita hiuksia. Viljasta on nyt ylitarjontaa, minkä vuoksi hintoihin ei välttämättä ole odotettavissa nopeaa käännettä parempaan. Öljykasvit kannattaa pitää mielessä ensi vuoden viljelysuunnittelua silmällä pitäen ja lisäksi miettiä, voisiko joitain lohkoja pistää kuntoon. Nurmi toisi hyvää vaihtelua viljelykiertoon, mikä myös parantaisi pellon rakennetta monin paikoin tiivistyneillä pelloilla.
Nurmien kolmossadot valmiina
Nurmien kolmossato on pääosin tehty, kasvustot ovat edelleen kovassa kasvukunnossa ja joillakin tiloilla korjataan myös neljäs sato. Tiloilla, joilla ei ole tarvetta lisäsadoille, kannattaa käydä katsomassa kasvustoja. Ylimääräisen kasvun murskaus on hyvä tapa estää seuraavan kevään kuloa. Muutoinkin on hyvän satovuoden jälkeen tarpeen miettiä, olisiko jotkut lohkot jo uusimistarpeessa. Vahvoilla apilanurmilla ei välttämättä ole enää niittotarvetta, reipaskin kasvusto hajoaa talven mittaan. Jos rehua korjataan, kannattaa ottaa raaka-ainenäytteet, syksyn säilörehut voivat yllättää niin positiivisessa kuin negatiivisessakin suhteessa sulavuuden ja kuidun suhteen.
Perunaa nostetaan nyt
Perunannostot ovat vauhdissa. Perunan kehitys on ollut tämän kesän säiden takia jäljessä monin paikoin noin viikon normaalista. Tämä on siirtänyt nostoja eteenpäin, kun on odotettu kuoren vahvistumista ja tuleentumista. Sateet ovat olleet yleisiä syyskuussa, erityisesti parin viime viikon aikana ja ovat myös keskeyttäneet nostoja. Lämpötilat ovat pysyneet syyskuussa suosiollisina nostojen kannalta.
Lisätietoja: Koko tiedote Juha-Matti Toppari 043 8252 806; Nurmet Sari Vallinhovi 0400 764217; Peruna Saija Ohriluoma 041 731 0507
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miia Lenkkeri-TamminenViestintäpäällikkö
Puh:0400 159 118miia.lenkkeri-tamminen@proagria.fiOlemme maatila- ja maaseutuyrittäjiä koko Suomessa palveleva asiantuntijaorganisaatio ja lisäarvoa luova kumppani. Meitä on 650 Suomen parasta alan asiantuntijaa ja tähtäämme siihen, että asiakkaanamme saat parhaan asiakaskokemuksen liiketoimintasi kehittämiseen. Yrityskokonaisuus ja laadukkaat palvelut tuotantoon, talouteen ja johtamiseen moniosaajatiimiemme kautta saat vain meiltä. Meille tärkeää on mahdollistaa maailman puhtain ja elinvoimaisin maaseutu myös tulevaisuudessa. Sen eteen teemme töitä joka päivä yhteistyökumppaneidemme kanssa.
Meillä toimii kahdeksan alueellista ProAgria-keskusta sekä valtakunnallinen Keskusten Liitto. Keskuksemme tarjoavat asiakkaidemme tarpeiden mukaiset monipuoliset palvelut.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ProAgria
Sateet viivästyttäneet sadonkorjuun loppuunsaattamista25.9.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Syyskuun puolivälissä alkaneet runsaat sateet ovat haitanneet viimeisiä sadonkorjuutöitä, ja puinnit ovat olleet keskeytyneinä noin puolitoista viikkoa. Eniten on puimatta kevätrapsia ja -rypsiä sekä jonkin verran härkäpapua ja kevätvehnää. Muiden kasvien osalta puinnit on saatu tehtyä lähes valmiiksi. Sade on haitannut myös perunan korjuuta ja viivästyttänyt sokerijuurikkaan noston aloittamista. Lisäksi syyskasvien kylvöjä ei ole voitu tehdä suunnitelluissa määrin.
Följ med på ett äventyr: Önni Möö och Potatisen beger sig ut på resa till daghem – rolig inlärning om vardagen på en bondgård19.9.2025 14:25:59 EEST | Tiedote
"Vad behövs maskar till egentligen?" Svaren på barnens nyfikna frågor kommer snart, när masken Önni Möö och hans vän Potatisen ger sig ut på resa till daghem runtom i Finland tillsammans med Kip-besättningen. Ett roligt och lärorikt äventyr på bondgårdar väntar barnen i det glada sällskapet. Önni Möö är förresten den viktigaste arbetaren på gården – den tar hand om jorden. Den är en kraftbank som kryper under marken, alltså en daggmask, och därför huvudpersonen i denna berättelse.
Lähde mukaan seikkailuun: Önni Möö ja Peruna lähtevät päiväkoteihin – hauskaa oppimista maatilan arjesta19.9.2025 09:04:31 EEST | Tiedote
“Mihin matoja muka tarvitaan?” Vastauksia lasten uteliaisiin kysymyksiin on luvassa, kun mato Önni Möö ja hänen ystävänsä Peruna lähtevät yhdessä Kip-miehistön kanssa matkalle Suomen päiväkoteihin. Iloisen joukon seurassa lapsia odottaa hauska ja oppimisentäyteinen seikkailu maatiloilla. Önni Möö on muuten maatilan tärkein työntekijä. Se pitää huolta maasta. Se on maan alla möyrivä voimapankki eli liero ja siksi tämän tarinan päähahmo.
Eurooppalainen maatalousverkosto koolla Etelä-Pohjanmaalla17.9.2025 12:56:39 EEST | Tiedote
Ilmastoratkaisut maataloudessa ovat agendalla kun maatalousverkostoa kokoontuu Etelä-Pohjanmaalle. Tapaaminen on osa eurooppalaista Climate Farm Demo -hanketta, jonka vuosikokous on Seinäjoella 23-25.9.2025.
Ensimmäiset Maaseudun puolesta -kunniamaininnan saajat valittu16.9.2025 09:15:03 EEST | Tiedote
Maaseudun puolesta -kunniamaininnan saivat Tuomo Turjansalo Kouvolasta, Reisjärven Kangaskylän Maaseutuseura ry sekä Hirvilahden Kyläkauppa Oy Kuopiosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme