Kauppakamarikysely: Yli puolet vientiyrityksistä pitää EU:n tullisopua USA:n kanssa huonona mutta amerikkalaismarkkina pysyy yhä merkittävänä
Yli puolet kauppakamarikyselyyn vastanneista vientiyrityksistä on tyytymättömiä EU:n solmimaan tullisopimukseen Yhdysvaltojen kanssa. Tyytyväisiä on vain kymmenesosa vastanneista. Epävarmuus on jatkunut Yhdysvaltain sovun jälkeen tekemien uusien avausten vuoksi. Kaksi kolmasosaa yrityksistä kertoo tullien ylipäätään vaikuttavan kielteisesti yrityksen toimintaan.

Yhdysvaltojen ja EU:n heinäkuussa solmima tullisopimus ei miellytä suomalaisia vientiyrityksiä. Kauppakamarin kyselyyn vastanneista vientiyrityksistä 52 prosenttia kertoo olevansa tyytymättömiä sopimukseen ja vain 11 prosenttia kokee sen olevan tyydyttävä.
Yhdysvallat ja EU solmivat heinäkuussa puitesopimuksen, jonka mukaan EU:sta Yhdysvaltoihin vietäville tuotteille asetetaan 15 prosentin tulli. Ei-sitovaa sopimusta on sittemmin täydennetty ja neuvottelut EU:n ja Yhdysvaltojen välillä toimeenpanon ja poikkeamien osalta jatkuvat. Yhdysvallat on käynnistänyt myös uusia selvityksiä.
Kyselystä käy ilmi, että 20 prosenttia yrityksistä kertoo tullien vaikuttavan erityisen kielteisesti yrityksen toimintaan ja 42 prosenttia kertoo vaikutuksen olevan kielteinen. Vain vajaa kaksi prosenttia kokee sovun vaikuttavan myönteisesti liiketoimintaan.
”On aivan selvää, että vientiyritykset näkevät kielteisenä EU:n saavuttaman sovun 15 prosentin tulleista Yhdysvaltojen kanssa. EU saavutti kuitenkin matalamman tullitason kuin jossain vaiheessa näytti. Sopu loi parempaa ennakoitavuutta, mikä on tärkeää yrityksille, sillä pahinta on epävarmuus. Selkeys avoimista yksityiskohdista ja toimeenpanosta on kuitenkin tarpeen saavuttaa pian”, sanoo Keskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtaja Päivi Pohjanheimo.
Yhdysvaltain merkitys kyselyyn vastanneille yrityksille on kuitenkin suurimmalla osalla ennallaan ja neljänneksellä jopa kasvava. Vain 13 prosenttia kertoo merkityksen hiipuvan. Kolmannes yrityksistä kertoo puolestaan kasvattavansa liiketoimintaansa EU- ja ETA-maissa Yhdysvaltain tullien takia. 65 prosentilla yrityksistä liiketoiminta EU- ja ETA-maissa pysyy ennallaan.
”Yhdysvaltain ja EU:n neuvotteluyhteys tullikysymyksessä on ollut rakentava, eikä se ole tapahtunut irrallaan muista maailmanjärjestykseen vaikuttavista kansainvälisistä tapahtumista. Vientiyritysten kannalta on merkityksellistä, että Suomella on hyvät kahdenväliset suhteet eurooppalaisilla markkinoilla sekä Yhdysvaltoihin”, sanoo Pohjanheimo.
Suomalaisyritykset sitoutuneita Ukrainan jälleenrakentamiseen
Kyselyssä selvitettiin myös yritysten kiinnostusta osallistua Ukrainan jälleenrakentamiseen. Karkeasti ottaen reilu kolmannes yrityksistä suunnittelee osallistuvansa Ukrainan jälleenrakennukseen, kolmannes ei aio osallistua ja vajaa kolmannes ei osaa vielä sanoa. Yritysten kiinnostus jälleenrakentamiseen on kasvanut pikkuhiljaa koko vuoden 2025 ajan.
”Vientijohtajakyselymme osoittavat, että yritysten sitoutuneisuus tukea Ukrainaa osallistumalla maan jälleenrakentamiseen ei ole horjunut”, sanoo Pohjanheimo.
Kauppakamarien vientijohtajakysely tehtiin 9.-12.9. ja siihen vastasi 106 vientiyritystä ympäri Suomen. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse ja siihen pystyi vastaamaan vain yhden kerran.
Yhteyshenkilöt
Päivi PohjanheimoJohtaja, kansainväliset asiat; maajohtaja, Kansainvälinen kauppakamari
Puh:050 573 8494paivi.pohjanheimo@chamber.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Ylioppilaskokeiden uusimiskertoja tulisi rajata – kaikille mahdollisuus korkeakoulupaikkaan5.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari ehdottaa, että ylioppilaskokeiden rajaton uusiminen on arvioitava uudelleen. Nykyinen järjestelmä kuormittaa opiskelijoita, lisää eriarvoisuutta ja hidastaa siirtymää korkeakouluihin tilanteessa, jossa osaajapula tulee kasvamaan ja työmarkkinat muuttuvat nopeasti.
Keskuskauppakamari: Työnantajan antama rahalahja on veronalainen, ylimääräinen vapaapäivä ei – asiantuntijan vinkit joulumuistamisiin3.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala muistuttaa, että työnantajan jouluna rahana tai siihen verrattavana suorituksena antamaa lahjaa työntekijälle pidetään aina veronalaisena palkkatulona. Sen sijaan esineet, pääsyliput tai palvelut voivat olla verovapaita lahjoja.
Kyberrikolliset eivät pidä lomaa – muista tietoturva myös jouluna2.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Vaikka joulu on rauhoittumisen aikaa, kyberrikolliset eivät lepää. Keskuskauppakamarin tietohallintojohtaja Olli-Pekka Roiha muistuttaa, että tietoturva-asiat kannattaa hoitaa kuntoon jo ennen pyhiä, jotta vältyt ikäviltä yllätyksiltä lomalla.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Odotetun heikkoja kasvulukuja - valonpilkahduksia viennissä ja investoinneissa28.11.2025 09:09:32 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan suhdanne jatkui Tilastokeskuksen vuoden kolmannen neljänneksen bruttokansantuotteen lukujen perusteella vaisuna. “Lieviä myönteisiä merkkejä pystyy sinnikkäällä yrittämisellä löytämään”, sanoo Appelqvist.
Keskuskauppakamari: Maastapoistumisvero ei ratkaisisi Suomen kilpailukyvyn haasteita27.11.2025 11:17:42 EET | Tiedote
SDP:n vaihtoehtobudjetissa esitetty maastapoistumisvero olisi Keskuskauppkamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan väärä lääke väärään tautiin. Verolla ei paranneta Suomen houkuttelevuutta investoinneille eikä vahvisteta yritysten halua pysyä Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme