S-Pankin tutkimus: Nuoret haluavat ensiasunnoksi loppuelämän kodin – “Ensiasunnon ostajien lainat ovat jälleen nousussa”
S-Pankin tutkimuksen mukaan nuorten asuntotoiveena on loppuelämän koti, tavallisimpana unelmana omakotitalo. Toisaalta oma talous ja työtilanne huolettavat. Kuilu odotusten ja realististen mahdollisuuksien välillä onkin monen kohdalla suuri. S-Pankissa ensiasunnon ostajille myönnettyjen lainojen määrä on palautunut varainsiirtoverouudistusta edeltävän ajan lukemiin.

Puolet 18–25-vuotiaista ensiasunnon ostajista haaveilee omakotitalosta ja vain harva nuori ajattelee ensiasuntoa väliaikaisena vaihtoehtona, jonka avulla pääsee kiinni omistamiseen ja omaan asuntoon, selviää S-Pankin Kodin ja asumisen ilmiöt 2025 -tutkimuksesta. Myös rivi- tai paritaloasunnot kiinnostavat nuoria ensiasunnonostajia selvästi enemmän kuin kerrostaloasunnot. Ensiasunto on unelmana sellainen, jota ei haluta rakentaa kompromissien varaan. Oma koti luo nuorille kaivattua vapauden ja turvallisuuden tunnetta.
”Ristiriita nuorten ensiasunnonostajien todellisten taloudellisten mahdollisuuksien ja toiveiden välillä on huomattava. Asunnon tulisi ennen kaikkea palvella sen hetkistä elämäntilannetta. Tulevia tarpeita tai sitä, millaiseksi vaikkapa mahdollinen perhe tulevaisuudessa muodostuu, on vaikea kovin pitkälle ennustaa”, S-Pankin lainapalveluiden kehityspäällikkö Annemari Airaksinen muistuttaa.
“Vaikka nuorten asuntounelmat ovat suuria, liikkeelle kannattaa lähteä vähän pienemmällä ja omaan taloudelliseen tilanteeseen sopivalla omistusasunnolla. Asuntolainan lyhentäminen kuitenkin kerryttää varallisuutta ja oikean kokoinen laina mahdollistaa myös taloudellisen puskurin kerryttämisen, mikä auttaa yllättäviin tilanteisiin varautumista ja tulevaisuuden unelmien toteuttamista”, Airaksinen jatkaa.
Epävarmuus jarruttaa myös nuorten ostoaikeita
Nuorten työttömyys ja epävarmat työurat heijastuvat suoraan asuntomarkkinoille, ja näkyvät myös kyselyn tuloksissa. Joka toinen 18–25-vuotias ensiasunnon ostaja ja 26–35-vuotiaista yli 60 prosenttia kertoo, että epävarmuus työ-, talous- tai muusta elämäntilanteesta vaikeuttaa tai jopa kokonaan estää ensiasunnon hankinnan. Elämän- ja työtilanteen pysyvyys vastaavasti vahvistaisivat ensiasunnonostoaikeita.
“Alle 25-vuotiaiden työttömyys on kasvanut voimakkaasti. On ymmärrettävää, että tällaisessa tilanteessa nuorten on todella vaikea sitoutua ensiasunnon hankinnan kaltaisiin isoihin talouspäätöksiin”, Airaksinen sanoo.
S-Pankki tarjoaa tukea ja neuvontaa erilaisiin lainatarpeisiin. Lainamäärä ja takaisinmaksusuunnitelma tehdään aina asiakkaan maksukyvyn mukaan.
“On todella tärkeää, että otetun lainan kanssa pystyy myös elämään ja tämän haluamme varmistaa jo lainaneuvotteluissa. Asuntolaina kuitenkin joustaa elämäntilanteiden muuttuessa ja tarjoaa myös tasapainoa yllättäviin hetkiin, mitä vuokra-asuminen ei tarjoa. Onhan oma koti myös hyvä keino kasvattaa varallisuutta ja tulevaisuuden taloudellista turvaa”, Airaksinen muistuttaa.
Ensiasunnon ostajille myönnettyjen lainojen määrä piristynyt
Ensiasunnon ostajille myönnettyjen lainojen määrä on noussut S-Pankissa vuoden 2025 aikana. Nyt lainamäärät ovat jälleen samalla tasolla kuin ennen vuoden 2024 alussa tehtyä varainsiirtoveron uudistusta, jossa ensiasunnon ostajilta poistettiin varainsiirtoverovapaus.
“Näimme vuoden 2023 lopussa piikin ensiasunnon ostajille myönnetyissä lainoissa, kun moni aktivoitui ostamaan ensiasuntoa ennen veromuutoksen voimaantuloa. Tämän jälkeen ensiasunnon ostajien määrä on ollut laskussa, mutta tänä vuonna kysyntä on jälleen piristynyt”, Airaksinen kuvaa.
“Heinä- ja elokuussa olimme ensiasunnon ostajille myönnettyjen lainojen määrissä jo samoissa lukemissa, kuin ennen varainsiirtoveron uudistusta. Suomalaiset ovat selvästi jo tottuneet muutokseen, eikä tarve omalle kodille ole kadonnut mihinkään”, Airaksinen sanoo.
Nuorilla vaikeuksia hahmottaa korkojen vaikutusta
Nuorten tilannetta asuntomarkkinoilla hankaloittavat myös talousosaamiseen liittyvät asiat. Yli kaksi kolmasosaa nuorista (18–25 v) ensiasunnonostajista vastasi, etteivät tunne ensiasunnon ostamiseen liittyviä käytäntöjä ja tukia kovin hyvin tai lainkaan.
Myös korkojen vaikutus asunnon ostamiseen on monelle nuorelle epäselvä. Kaikista 18–25-vuotiaista vastaajista, ei ainoastaan ensiasunnonostajista, yli kolmasosa kertoo, etteivät ymmärrä korkojen vaikutusta asunnon ostamiseen. Osuus on selvästi muuta väestöä korkeampi.
”Nuorten mielikuvat korkotasosta ovat usein epätarkkoja ja tekevät nuorista varovaisia, vaikka todellisuudessa voisi olla hyvä hetki aloittaa oman kodin etsintä. Asunnon hankinta on palapeli, jossa on korkojen lisäksi monta muuttujaa, kuten asuntojen vallitseva hintataso ja odotettavissa olevat tulot ja työnäkymät pidemmällä aikavälillä. Emme saa jättää nuoria yksin sitä ratkomaan. Sekä meidän alan toimijoiden että muiden yhteiskunnan toimijoiden on varmistettava, että nuorilla on riittävä talousosaaminen elämän yhden suurimman taloudellisen päätöksen tekemiseen”, Airaksinen sanoo.
Lue lisää S-Pankin Kodin ja asumisen ilmiöt 2025 -tutkimuksen tuloksista (PDF, 1.2 Mt)
Tietoa tutkimuksesta
Kodin ja asumisen ilmiöt 2025 -tutkimuksen toteutti S-Pankin toimeksiannosta Kantar. Tutkimuksen tiedonkeruu toteutettiin 18.7. – 1.8.2025 välisenä aikana. Tutkimukseen osallistui 2001 suomalaista, jotka edustavat 18–79-vuotiasta väestöä iän, sukupuolen ja maantieteellisen sijainnin suhteen. Tutkimukseen osallistuneet edustavat eri ammattiasemia ja tuloluokkia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
S-Pankin viestintä
Puh:+358 10 767 9300viestinta@s-pankki.fiwww.s-pankki.fiAnnemari Airaksinenlainojen kehityspäällikkö, rahoittamisen palvelutchef för utveckling av S-Bankens lånetjänster
Puh:010 767 9287annemari.airaksinen@s-pankki.fiKuvat
Liitteet
Linkit
S-Pankki
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Banken lanserar en ny Private Markets -fond som är lämplig för privata investerare24.9.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
S-Banken lanserar en ny S-Banken Private Markets Specialplaceringsfond. Fonden investerar på onoterade marknader, och minimiteckningen i fonden är 10 000 euro. Fonden ger på så sätt möjlighet att sprida investeringar till onoterade marknader med en avsevärt mindre minimiteckning än vad som är vanligt. Bakom den nya fonden ligger ett ökat intresse för att investera på onoterade marknader.
S-Pankki tuo markkinoille uuden yksityissijoittajille sopivan Private Markets -rahaston24.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankki lanseeraa uuden S-Pankki Private Markets Erikoissijoitusrahaston. Rahasto sijoittaa listaamattomille markkinoille, ja minimimerkintä rahastoon on 10 000 euroa. Rahasto tarjoaakin mahdollisuuden hajauttaa sijoituksia listaamattomille markkinoille totuttua huomattavasti pienemmällä minimimerkinnällä. Uuden rahaston taustalla on lisääntynyt kiinnostus listaamattomille markkinoille sijoittamiseen.
S-Bankens ekonomiska prognos: Finlands ekonomi kommer tillbaka till tillväxtspåret23.9.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Janne Ronkanen, ekonom på S-Banken, anser att Finlands ekonomi är redo för ett nytt uppsving. Trots att den ekonomiska utvecklingen i år än så länge varit en besvikelse, finns det redan förutsättningar för en vändning. Investeringar har ökat, inflationen avtagit och räntorna på bostadslån sjunkit. Samtidigt har konsumenternas köpkraft ökat, vilket redan avspeglas genom att hushållens ekonomi förbättrats. Ett krav för att konsumtionen ska börja öka är dock även att konsumenternas förtroende återställs.
S-Pankin talousennuste: Suomen talous palaa kasvu-uralle23.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen näkee Suomen talouden olevan valmiina uuteen nousuun. Vaikka talouskehitys on tänä vuonna ollut toistaiseksi pettymys, edellytyksiä käänteelle on jo ilmassa. Investoinnit ovat elpyneet, inflaatio hidastunut ja asuntolainojen korot laskeneet. Samalla kuluttajien ostovoima on noussut ja se näkyy jo kotitalouksien rahatilanteen kohentumisena. Kulutuksen saaminen liikkeelle vaatii kuitenkin myös kuluttajien luottamuksen palautumista.
EPSI Rating: S-Pankilla alan tyytyväisimmät asiakkaat15.9.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
EPSI Ratingin toteuttamasta Pankki ja rahoitus -tutkimuksesta selviää, että S-Pankki on noussut alan ykköseksi asiakastyytyväisyydessä mitattuna. Vuoden 2025 tuloksissa S-Pankki on ainoa pankki, joka on parantanut tulostaan edellisvuoteen verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme