Kangasalan kaupunki

Aleksi Matikainen: “MAALAUKSIA” Taidetila Terrassa 16.10.–19.11.2025

Jaa

Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 16. lokakuuta kuvataiteilija Aleksi Matikaisen näyttely “MAALAUKSIA”. Näyttelyssä nähdään suurikokoisia öljy- ja akvarellimaalauksia, jotka käsittelevät outouden ja toiseuden kokemuksia.

Aleksi Matikainen, Kaupungin valot, 180x130cm, öljy kankaalle, 2024
Aleksi Matikainen, Kaupungin valot, 180x130cm, öljy kankaalle, 2024 Aleksi Matikainen

Aleksi Matikainen (s. 1984) on Seinäjoelta kotoisin oleva ja Tampereella asuva kuvataiteilija, jonka teoksissa toistuvat usein outouden ja unohduksen teemat. Hän on opiskellut Limingan taidekoulussa sekä Vapaassa taidekoulussa. Matikaisen työskentelyä voi luonnehtia nuorallakävelyksi, jossa huojuminen on tärkeämpää kuin päätepiste.

Taidetila Terrassa esillä olevat teokset ovat viime vuosina syntyneitä maalauksia. Figuratiiviset teokset kuvaavat erilaisia ihmishahmoja omissa todellisuuksissaan, ja niiden koko vaihtelee noin metristä kahteen metriin.

Matikainen on vuodesta 2009 lähtien tarkastellut maalauksissaan toiseuden kokemusta, yksilön suhdetta itseensä ja muihin. Hänen ilmaisunsa liikkuu hiilipiirrosten, vesiväri- ja mustemaalausten sekä öljyvärimaalausten välillä. Viime aikoina hän on laajentanut työskentelyään fyysisesti suurempiin teoksiin, joissa korostuvat materiaalin ja mittakaavan tuomat ilmaisulliset mahdollisuudet.

Näyttelyn kaikille avoimet avajaiset ovat torstaina 16.10.2025 kello 17.30–19 – tervetuloa!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Aleksi Matikainen, aleksimatik@gmail.com, Instagram: aleksi_matikainen


Eljas Suvanto, taide- ja kulttuuriasiantuntija, hyvinvointi- ja vapaa-aikapalvelut +358 40 121 6803, eljas.suvanto@kangasala.fi

Kuvat

Aleksi Matikainen, Kaupungin valot, 180x130cm, öljy kankaalle, 2024
Aleksi Matikainen, Kaupungin valot, 180x130cm, öljy kankaalle, 2024
Aleksi Matikainen
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki

Saarenmaan osayleiskaavan ehdotus uudelleen nähtäville4.12.2025 08:47:03 EET | Tiedote

Saarenmaan uuden työpaikka- ja asunalueen osayleiskaavan laatiminen on loppusuoralla. Kaavaehdotus on elinympäristölautakunnan kokouksen 9.12.2025 esityslistalla. Elinympäristölautakunnan käsittelyn jälkeen kaavaehdotuksen on tarkoitus mennä kaupunginhallituksen käsittelyn kautta julkisesti nähtäville tammikuun 2026 alussa. Tavoitteena on, että kaava saadaan hyväksyttyä keväällä 2026. Kaavaehdotus on ollut nähtävillä syksyllä 2025. Nähtävilläoloaikana on saatu lausuntoja ja muistutuksia, jotka on koottu raportiksi, jossa on myös palautteeseen laaditut vastaukset. Kaavasta on pidetty myös viranomaisneuvottelu. Kaavaan on tehty muutoksia viranomaisneuvottelun ja ehdotuksesta saadun palautteen perusteella. Muutokset on katsottu olennaisiksi, joten kaavaehdotus on asetettava uudelleen nähtäville. Merkittävimmät muutokset kaavaan ovat asuntoalueen merkinnän poistaminen Kaukajärven rannalta sekä asumisen alueiden tehokkuuksien muutokset ja elinkeinojen ja asumisen alueiden yhdistäminen. Lisä

Kangasala palkittiin Tärkeissä töissä -kampanjan innostavimpana kuntana2.12.2025 10:45:36 EET | Tiedote

Kangasalan kaupunki sai innostavimman kunnan palkinnon KT Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien ja pääsopijajärjestöjen Tärkeissä töissä-kampanjassa. Palkinto luovutetaan kaupungin edustajille 2.12.2025 Helsingin kulttuurikasarmilla Tärkeissä töissä-gaalassa. Kangasalan kaupungilta Tekojen torille on tänä vuonna ilmoitettu yhteensä 26 kehittämistekoa. Kaupunkikonsernista kehittämistekoja on ilmoitettu yhteensä 29, sillä myös konserniyhtiöt Business Kangasala Oy ja Kangasala-talo Oy osallistuivat kampanjaan. - Kannustamme henkilöstöämme työn ja toimintatapojen aktiiviseen kehittämiseen kaupunkistrategiamme mukaisesti, toteaa kaupunginjohtaja Oskari Auvinen. Tärkeissä töissä -kampanjassa palkitaan myös yksittäisiä kehittämistekoja. Kangasalta palkinnon sai neljä kehittämistekoa. Kangasalan lukio palkittiin oppimisen tuen ja hyvinvoinnin vahvistamisesta. Syksyllä 2024 alkaneen hankeen tavoitteena on ollut vahvistaa opiskelijoiden oppimista ja hyvinvointia kokonaisvaltaisesti. Lukiolla hal

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye