Kangasalla torjuttiin yli 53 600 neliömetriä vieraslajeja mobiilipelillä
Kesän 2025 vieraslajitorjunta on saatu päätökseen Kangasalla – ja tulokset puhuvat puolestaan. Crowdsorsa-pelaajat kitkivät kesän aikana yhteensä yli 53 600 neliömetriä haitallisia lupiineja ja jättipalsameja. Tehokkain vieraslajiraivaaja tienasi lähes 730 euroa.

Kangasala aktivoi kansalaiset mukaan torjuntatalkoisiin mobiilipelillä, jossa yhdistyvät luonnonsuojelu ja palkitsevuus. Crowdsorsa-sovelluksen avulla 138 osallistujaa merkitsi, torjui ja dokumentoi vieraslajiesiintymiä ympäri kaupungin karttaa ja sai työstä myös rahallisen palkkion.
– Erityisen positiivista oli huomata, kuinka aktiivisesti nuoriso lähti mukaan vieraslajitorjuntaan. Kangasalla teini-ikäisten osuus kaikista käyttäjistä oli 44 prosenttia, kertoo Crowdsorsan toimitusjohtaja Toni Paju.
Palkkioita pelaajille oli jaossa yhteensä 5000 euroa. Tästä potista Kangasalan aktiivisin osallistuja onnistui ansaitsemaan kesän aikana lähes 730 euroa.
Näin vieraslajitorjunta pelissä toimii
Tehtävän suorittamiseksi pelaaja kuvasi vieraslajiesiintymästä videon ennen ja jälkeen torjunnan. Sitten videot ladattiin sovelluksessa laadunhallinnan hyväksyttäviksi.
Jokainen hyväksytty esiintymä ilmestyi reaaliajassa sovelluksen paikalliselle pelikartalle. Samoja kohteita sai torjua uudelleen, kun vähintään kaksi viikkoa edellisestä torjunnasta oli kulunut. Näin varmistettiin, että esiintymien hävittäminen olisi mahdollisimman tehokasta ja pitkävaikutteista.
Osa laajempaa torjuntarintamaa
Kangasalan torjuntakesä oli osa laajempaa kansainvälistä kampanjaa, jossa vieraslajeja torjuttiin Crowdsorsan avulla yli 70 kunnassa ja kaupungissa Suomessa, Ruotsissa ja Kanadassa.
– Crowdsorsa-peli toimi meillä pilottihankkeena, ja oli hienoa huomata, kuinka aktiivisesti sen käyttö lähti Kangasalla käyntiin. Videoissa näkyy, kuinka monessa kohteessa esimerkiksi koko perhe on mukana vieraslajitorjunnassa. Peli lisää samalla myös ympäristötietoisuutta. Kangasalan kaupunki haluaakin lämpimästi kiittää kaikkia aktiivisesti mukaan lähtijöitä. Aiomme jatkossakin hyödyntää tätä menettelytapaa yhteisessä asiassamme vieraslajien hillitsemiseksi, sanoo kaupunginpuutarhuri Samuli Lehti.
Raivattuja neliömetrejä on kertynyt tämän kesän aikana yhteensä yli 2,5 miljoonaa, ja kaikille osallistujille on maksettu palkkioina yli 170 000 euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kangasalan kaupunki
Samuli Lehti, kaupunginpuutarhuri
p. 050 550 9079, samuli.lehti@kangasala.fi
Crowdsorsa
Toni Paju, toimitusjohtaja,
p. 040 661 0072, toni.paju@crowdsorsa.com
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Taidetila Terran ja Sahalahden museomakasiinin vuoden 2026 näyttelyt julkaistu31.10.2025 10:57:51 EET | Tiedote
Vuonna 2026 Kangasalan Taidetila Terrassa ja Sahalahden museomakasiinissa nähdään monipuolinen kattaus nykytaidetta ja oppilastöitä. Näyttelyt vaihtelevat identiteetin ja ihmiskuvan pohdinnoista arjen havainnointiin ja materiaalien merkityksiin, tarjoten tilaa sekä perinteisille tekniikoille että kokeileville ilmaisutavoille.
Kangasalan talousarvio 2026: niukan tiukkaa taloudenpitoa16.10.2025 14:00:01 EEST | Tiedote
Vuoden 2026 talousarvioehdotus on luonteeltaan tiukan niukka. Nopeasti kasvavan kaupungin välttämättömät menolisäykset huomioidaan, mutta uusien avausten tekemiseen suhtaudutaan pidättyväisesti. Varsinaisen toiminnan osalta talousarvio on noin 2,5 miljoonaa euroa alijäämäinen. Tilanne on kuitenkin parantunut valmistelun edetessä verrattuna aiempaan kehykseen. Sote-kiinteistöjen yhtiöittämisestä syntyvä kertaluonteinen luovutusvoitto kääntää tilikauden 4,2 miljoonaa euroa ylijäämäiseksi.
Asukkaat toivovat kunnossapidolta panostusta haitallisten vieraslajien torjumiseen9.10.2025 11:43:40 EEST | Tiedote
Kangasalan viheralueille luodaan uutta kunnossapitoluokitusta. Asukkaiden näkemyksiä viheralueiden kunnossapidosta kartoitettiin kyselyllä. Asukkaat kaipaavat eniten toimenpiteitä haitallisten vieraslajien torjumiseen ja näkymien avaamiseen. Myös luonnon monimuotoisuutta edistävät toimenpiteet saivat kannatusta.
Aleksi Matikainen: “MAALAUKSIA” Taidetila Terrassa 16.10.–19.11.20251.10.2025 11:11:53 EEST | Tiedote
Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 16. lokakuuta kuvataiteilija Aleksi Matikaisen näyttely “MAALAUKSIA”. Näyttelyssä nähdään suurikokoisia öljy- ja akvarellimaalauksia, jotka käsittelevät outouden ja toiseuden kokemuksia.
Kauhujen Kangasalassa tuliesitys, Halloween-polku sekä kummitustarinoita26.9.2025 15:36:10 EEST | Tiedote
Eri puolilla kaupunkia tapahtuu jälleen kerran kaikenlaista kauhistuttavaa lokakuun viimeisenä viikonloppuna. Kauhujen Kangasala -tapahtumakokonaisuus pitää sisällään koettavaa kaikenikäisille, mutta osa tapahtumista on suunnattu nuorille ja aikuisille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme