Tutut kaupunkipyörät jatkavat Helsingissä ja Espoossa vielä seuraavalla kaudella
3.10.2025 09:18:51 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote
Seudullisen kaupunkipyöräpalvelun käyttöönotto siirtyy, ja nykyistä kaupunkipyöräpalvelua jatketaan Helsingissä ja Espoossa. Samat kaupunkipyörät ovat siis asiakkaiden käytettävissä myös keväällä 2026 alkavalla pyöräilykaudella, mikä takaa sujuvan kokemuksen asiakkaille ilman katkoksia. Kaupunkipyöräpalvelu on tärkeä osa Helsingin ja Espoon joukkoliikennettä. Helsingissä ja Espoossa kaupunkipyörillä tehdään vuosittain yhteensä yli 2,5 miljoonaa matkaa.

Uusi seudullinen kaupunkipyöräpalvelu oli tavoitteena ottaa käyttöön vuonna 2026, mutta hankintapäätöksestä on valitettu markkinaoikeuteen, ja tämän vuoksi uuden palvelun käyttöönotto viivästyy. Uudesta palvelusta tiedotetaan tarkemmin myöhemmin. Helsingissä ja Espoossa suosittu kaupunkipyöräjärjestelmä on oleellinen osa kuntalaisten arkea, joten palvelu halutaan tarjota myös uuden hankinnan järjestelyiden ajan.
Vantaan kaupunkipyöräpalvelu on jäämässä toistaiseksi tauolle kuluvan kauden eli 31.10.2025 jälkeen. Tämä tarkoittaa sitä, että alustavasti vuosina 2026–2028 Vantaalla ei ole käytössä kaupunkipyöriä. Päätöksen taustalla ovat kaupungin säästötavoitteet ja se, että Vantaan kaupunkipyöräpalvelun käyttö on jäänyt vähäiseksi. Vantaa on kuitenkin edelleen mukana uuden seudullisen palvelun hankinnassa ja tekee mahdollisen päätöksen palvelun käyttöönotosta myöhempänä ajankohtana. Lisätietoja Vantaan kaupungin uutisessa.
Yhteyshenkilöt
Karoliina RajakallioKaupunkiliikenne Oy, toiminnanohjausyksikön johtaja
Puh:0400 477561karoliina.rajakallio@kaupunkiliikenne.fiPauliina KuronenKaupunkiliikennepäällikkö, Espoon kaupunki
Puh:040 6343548pauliina.kuronen@espoo.fiEmmi PasanenLiikenteen kehittämispäällikkö, Vantaan kaupunki
Puh:050 314 5075emmi.pasanen@vantaa.fiSamuli MäkinenKestävän liikkumisen asiantuntija, HSL
Puh:040 662 4046samuli.makinen@hsl.fiMe Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
M400-metrojunien hankinta etenee neuvotteluvaiheeseen29.5.2026 16:34:05 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy ja Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos HKL ovat aloittaneet uusien M400-metrojunien kilpailutuksen. Lopullinen valinta M400-junien toimittajasta tehdään syksyllä 2027. Uusien metrojunien on tarkoitus aloittaa liikennöinti vuonna 2033-34.
Itäväylällä kaistamuutoksia Kalasataman kohdalla 2.6.2026 alkaen28.5.2026 09:34:30 EEST | Tiedote
Itäväylän liikennejärjestelyt muuttuvat Kalasataman kohdalla tiistaina 2.6.2026 Junatien metrosillan uusimisen vuoksi.
Raitiovaunuhankinnan toimitusaikataulu27.5.2026 16:40:40 EEST | Tiedote
Julkisuudessa on viime päivinä esitetty arvioita, joiden mukaan Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:n raitiovaunuhankinnan ratkaisu johtaisi välittömiin henkilöstövaikutuksiin tarjouskilpailuun osallistuneen yrityksen tehtaalla.
Teollisuuden kustannustason nousu kasvattaa pääkaupunkiseudun raitiovaunuhankkeiden hintoja22.5.2026 12:24:41 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy esittää korotuksia raitiovaunuhankkeiden enimmäishintoihin. Korotusten taustalla on Euroopan laajuinen kustannustason nousu, joka on nostanut erityisesti kiskokaluston hintoja viime vuosina. Kaupunkiraitiovaunujen kustannukset ovat nousseet noin 18,6 prosenttia ja pikaraitiovaunujen 4,6 prosenttia.
Keilaniemen aseman pohjoisen sisäänkäynnin kaikki liukuportaat poissa käytöstä viikolla 22 – pitkät liukuportaat suljettuna viikkoon 31 saakka18.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Huoltotöiden vuoksi Keilaniemen metroaseman liukuporrasryhmiä on vuoron perään poissa käytöstä huhti–lokakuun aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme