KKO ei muuttanut hovioikeuden tuomiota törkeitä huumausainerikoksia koskevassa Katiska 2 -asiassa
9.10.2025 09:06:30 EEST | Korkein oikeus / Högsta domstolen | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) hylkäsi syyttäjän valituksen kahdelle vastaajalle tuomittujen rangaistusten korottamisesta.
Käräjäoikeus oli tuominnut toisen vastaajan törkeistä huumausainerikoksista 2 vuoden vankeusrangaistukseen ja toisen vastaajan muun ohella törkeistä huumausainerikoksista 6 vuoden 3 kuukauden vankeusrangaistukseen. Käräjäoikeus oli ottanut rangaistusta alentavana huomioon ns. Katiska 1 -asiassa vastaajille tuomitut ehdottomat vankeusrangaistukset. Hovioikeus ei muuttanut toiselle vastaajalle tuomittua 2 vuoden vankeusrangaistusta, mutta korotti toiselle vastaajalle tuomitun rangaistuksen 6 vuoden 5 kuukauden vankeusrangaistukseksi.
Syyttäjä vaati korkeimmassa oikeudessa, että mainituille vastaajille tuomittuja rangaistuksia korotetaan, koska nyt kysymyksessä olevia rikoksia ei olisi voitu käsitellä Katiska 1 -asian yhteydessä eikä siinä annettuja rangaistuksia siten voitu ottaa alentavana huomioon. Korkeimmassa oikeudessa oli ratkaistavana kysymys siitä, tuliko aikaisempi Katiska 1 -asiassa tuomittu vankeusrangaistus ottaa vastaajille rangaistusta määrättäessä huomioon rangaistusta alentavana.
Vastaajat olivat syyllistyneet nyt kysymyksessä oleviin rikoksiin sen jälkeen, kun he olivat vapautuneet tutkintavankeudesta aikaisemman Katiska 1 -asian pääkäsittelyn aikana. Rikosten tekeminen oli jatkunut pääkäsittelyn jälkeen, mutta päättynyt ennen kuin käräjäoikeus oli Katiska 1 -asiassa antamallaan tuomiolla tuominnut heidät ehdottomiin vankeusrangaistuksiin. Korkein oikeus katsoi ennakkopäätöksessään, että aikaisemman tuomion huomioon ottamisen kannalta ratkaisevana oli pidettävä aikaisemman tuomion antamishetkeä. Se, että rikos oli tehty aikaisemman oikeudenkäynnin pääkäsittelyn jälkeen, ei antanut aihetta poiketa siitä pääsäännöstä, että aikaisempi tuomio otetaan uutta rangaistusta määrättäessä kohtuullistavana huomioon.
Molemmat vastaajat oli aikaisempi tuomio huomioon ottaen tuomittu yhteensä 13 vuoden enimmäisrangaistukseen, eikä heille tuomittuja rangaistuksia siten voitu korottaa. Korkein oikeus ei muuttanut hovioikeuden tuomion lopputulosta.
Asian diaarinumero KKO:ssa: R2024/131
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot: Esittelijä Laura Stenberg, laura.stenberg(at)oikeus.fi, p. 02956 40051
Asiakirjatilaukset: korkeimman oikeuden viestintä, viestinta.kko(at)oikeus.fi, puh. 02956 40052 ja 02956 40078
Linkit
Korkein oikeus käyttää ylintä tuomiovaltaa riita- ja rikosasioissa sekä valvoo lainkäyttöä omalla toimialallaan. Korkeimman oikeuden keskeisin tehtävä on antaa ennakkopäätöksiä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkein oikeus / Högsta domstolen
Högsta domstolen avslog ansökan om besvärstillstånd i ärendet gällande brott mot liv på McDonald’s i Sockenbacka14.4.2026 14:00:16 EEST | Pressmeddelande
Högsta domstolen (HD) beviljade inte besvärstillstånd åt en person som dömts till fängelse på livstid för mord.
Korkein oikeus hylkäsi valituslupahakemuksen Pitäjänmäen McDonald’sissa tapahtuneessa henkirikosasiassa14.4.2026 14:00:16 EEST | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) ei myöntänyt valituslupaa Pitäjänmäen McDonald’sissa tapahtuneesta murhasta elinkautiseen vankeusrangaistukseen tuomitulle henkilölle.
HD: Päivi Räsänen och den person som publicerat Räsänens skrift dömdes för hets mot folkgrupp26.3.2026 09:01:47 EET | Pressmeddelande
Högsta domstolen (HD) dömde riksdagsledamot Päivi Räsänen och den person som publicerat Räsänens skrift för hets mot folkgrupp till bötesstraff. Däremot förkastades åtalet gällande ett meddelande som Räsänen publicerat på sina konton på sociala medier.
KKO: Päivi Räsänen ja hänen kirjoituksensa julkaissut henkilö tuomittiin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan26.3.2026 09:01:47 EET | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) tuomitsi kansanedustaja Päivi Räsäsen ja tämän kirjoituksen julkaisseen henkilön kiihottamisesta kansanryhmää vastaan sakkorangaistuksiin. Sen sijaan Räsäsen sosiaalisen median tileillään julkaiseman viestin osalta syyte hylättiin.
De ändringar i rättegångsbalken som trädde i kraft 2025 syntes genast i högsta domstolens verksamhet10.3.2026 11:20:08 EET | Pressmeddelande
År 2025 var resultatrikt för högsta domstolen. Den gav 107 prejudikat under året.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme