Vasemmistoliitto

Minja Koskela: Elina Valtosen on ryhdyttävä toimiin ja otettava kantaa suomalaisaktivistien puolesta

Jaa

Global Movement to Gaza -aktivistiliikkeen Suomen jaosto kertoi eilen olevansa huolissaan pidätettyjen suomalaisaktivistien tilanteesta. Heidän mukaansa pidätetyiltä on evätty muun muassa välttämättömiä lääkkeitä ja puhdas vesi, eikä heillä ole ollut mahdollisuutta pitää yhteyttä kotiin. Lisäksi heidän oikeuttaan tavata asianajajia on rajoitettu merkittävästi.

Kansanedustaja Minja Koskela
Kuva: Elisa Salomäki

– Ihmettelen kovasti sitä, ettei Suomen ulkopoliittinen johto ole kommentoinut suomalaisten aktivistien tilannetta millään tavalla, Koskela sanoo.

Mediatietojen mukaan mukaan ruotsalaisaktivisteja ollaan vapauttamassa tänään. Avustuslaivueen ruotsalaisaktivistien oikeusavustaja on kertonut aikovansa valittaa YK:lle siitä, miten Israel on kohdellut kiinni ottamiaan aktivisteja. Myös Ruotsin ulkoministeri Maria Malmer Stenergard on kommentoinut pitävänsä väitteitä Israelin viranomaisten väkivaltaisesta kohtelusta Greta  Thunbergia kohtaan vakavina ja hän korosti,että Ruotsi tekee työtä saadakseen kansalaisensa nopeasti kotiin.  

– Samaan aikaan emme tiedä suomalaisten aktivistien tilanteesta juuri mitään.Ulkoministeri Elina Valtonen – odotamme toimia myös Suomen ulkoministeriöltä sekä ministerin kannanottoa suomalaisten aktivistien puolesta. Se on vähintä, mitä tässä tilanteessa voidaan tehdä, Koskela painottaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Veronika Honkasalo: Kuinka kauan Suomen ulkopoliittinen johto aikoo vaieta suomalaisten vapaaehtoisten tilanteesta?6.10.2025 13:12:56 EEST | Tiedote

Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Veronika Honkasalo kertoo saavansa valtavasti huolestuneita kansalaisviestejä Global Sumud Flotilla -avustuslaivueen suomalaisten vapaaehtoisten tilanteeseen liittyen. Järkytystä on herättänyt myös se, ettei Suomen ulkopoliittinen johto ole kommentoinut millään lailla Israelin kovia toimia avustuslaivuetta ja sen vapaaehtoisia kohtaan.

Minja Koskela: Kokoomuksen kiemurtelu kanneoikeuden kanssa jatkuu samalla kun hyväksikäyttövyyhti laajenee6.10.2025 09:44:21 EEST | Tiedote

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ihmettelee miksi kokoomuksen ministereiltä on mahdotonta saada suoraa kantaa ammattiliittojen kanneoikeuteen. Lauantaina Ylen ykkösaamussa työministeri Marttinen totesi kuinka kyseessä olisi “aika merkittävä muutos meidän oikeusjärjestelmään, ja siksi sitä täytyy kyllä hyvin harkiten käydä läpi”.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye