Jopa puolet suomalaisista innokkaita kotileipureita - Nuoret ja onnelliset leipovat eniten
7.10.2025 14:56:37 EEST | Asuntosäätiö | Tiedote
Asuntosäätiön tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat innokkaita leipureita: jopa puolet suomalaisista kertoo leipovansa joka kuukausi tai sitä useammin. Leipomisella on myös selvä yhteys onnellisuuteen.

Syksyn viiletessä kotona puuhailu ja leipominen alkavat jälleen kiinnostaa monia. Asuntosäätiön Kotionnellisuus-tutkimuksen mukaan noin joka viides (17 %) leipoo 1–7 kertaa viikossa, ja jopa puolet suomalaisista kertoo leipovansa ainakin kerran kuukaudessa. Hieman yllättäen 18–24-vuotiaat nuoret aikuiset ovat innokkaimpia kotileipureita: heistä kolme viidestä leipoo joka kuukausi tai useammin.
”Leivonta selvästi kiinnostaa suomalaisia, iästä ja sukupuolesta riippumatta. Leipominen on paitsi matalan kynnyksen palkitseva harrastus, myös loistava tapa viettää aikaa perheen ja läheisten kanssa”, Asuntosäätiön viestintäjohtaja Johanna Otranen sanoo.
Leipomisella on tutkimuksen mukaan selvä yhteys onnellisuuteen: kaksi kolmesta hyvin onnelliseksi itsensä kokevista kertoo leipovansa vähintään kuukausittain.
”Lokakuun toisena lauantaina 11.10. vietetään jälleen vuotuista Kodin päivää, jolla halutaan juhlistaa kodin tärkeyttä. Mikä onkaan parempaa tekemistä, kuin leipominen yhdessä perheen tai ystävän kanssa”, Otranen vinkkaa.
Lapin kotikeittiöissä valmistuu pullaa, Keski-Suomessa kakkuja
Suomalaisia viehättävät yksinkertaiset reseptit, kuten makeat ja suolaiset piirakat sekä sämpylät. Kakkuja ja pullaa leivotaan lähes yhtä mielellään. Viime vuosien hapanjuuribuumista huolimatta vain noin viidennes kertoo valmistavansa mieluiten leipää.
Nuorten selvä suosikki ovat suolaiset piirakat, joita puolet alle 25-vuotiaista kertoo valmistavansa mieluiten. Yli 55-vuotiaat leipovat keskimääräistä enemmän sämpylöitä.
Maakunnilla on omat perinneherkkunsa, mutta piirakat näyttävät olevan kotileipureiden suosiossa kautta maan. Makeita piirakoita suositaan Varsinais-Suomessa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Hämeessä, kun taas Uudellamaalla, Kymenlaaksossa ja Savossa leivotaan mieluiten suolaisia piirakoita.
Satakunnassa pyöritellään innokkaimmin sämpylöitä. Lapin ja Kainuun alueella taas leivotaan huomattavasti maan keskiarvoa enemmän pullaa ja leipää. Piparit ja keksit ovat suhteellisen harvan suosiossa, mutta Satakunnassa ja Keski-Suomessa niiden leipominen on suosittua.
***
Asuntosäätiön vuotuisessa Kotionnellisuus-tutkimuksessa selvitetään suomalaisten suhdetta kotiin ja asumiseen sekä kodin merkitystä onnellisuuteen. Väestökattavaan tutkimukseen osallistui heinä-elokuussa 2025 yhteensä 1 413 vastaajaa, jotka edustavat 18–69-vuotiaita suomalaisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Otranenviestintä- ja henkilöstöjohtaja
Puh:020 161 2292Puh:040 747 2461johanna.otranen@asuntosaatio.fiEini Karhumaljaviestintäpäällikkö
Puh:020 161 2449eini.karhumalja@asuntosaatio.fiLiitteet
Asuntosäätiö on yksi suurimpia suomalaisia asuinkiinteistöjen omistajia Suomessa. Tarjoamme yli 18 000 kotia 33 paikkakunnalla; asokoteja, vuokrakoteja ja omistuskoteja. Vuosittain käynnistämme noin 400 uuden asunnon tuotannon. Liikevaihtomme oli 207 miljoonaa euroa vuonna 2024. Kaiken toimintamme ytimessä ovat vastuullisuus ja yleishyödyllisyys: emme tavoittele välitöntä voittoa tai taloudellista etua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Asuntosäätiö
Talteen otetut kasvit palaavat pihoille ja katoille Asuntosäätiön Vuosaaren uudiskohteessa4.11.2026 09:37:17 EET | Tiedote
Asuntosäätiön ja A-Kruunun uudiskohteiden pihoille ja katoille palautetaan ennen rakentamista talteen otettua kasvillisuutta Helsingin Vuosaaressa. Helsingin yliopisto seuraa kasvien selviytymistä ja tutkii, miten ratkaisuja voisi hyödyntää tulevissa rakennushankkeissa.
Asuntosäätiön uudet asumisoikeusasunnot valmistuivat Espoon Leppävaaraan30.10.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Asuntosäätiön uusi asumisoikeuskohde on valmistunut Leppävaaran Säteriin vehreälle asuinalueelle. Leirimetsäntie 8:ssa sijaitseva uudiskohde koostuu kolmesta nelikerroksisesta kerrostalosta, joissa on yhteensä 57 asumisoikeuskotia. Asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihinsa tällä viikolla.
Joka neljäs suomalainen kaipaa asumiseen yhteisöllisyyttä – keinutuoli on kotinostalgian ykkönen5.10.2026 14:43:34 EEST | Tiedote
Suomalaiset kaipaavat asumiseen menneiltä vuosikymmeniltä yhteisöllisyyttä. Asuntosäätiön tutkimuksen mukaan joka neljäs suomalainen ikävöi spontaania naapurikyläilyä ja lähes yhtä moni matalan kynnyksen naapuriapua. Kotinostalgia näkyy myös kodin esineissä, joista erityisellä lämmöllä muistellaan keinutuolia.
Asuntosäätiön 50 uutta asumisoikeusasuntoa valmistuivat Espoon uuteen Mårtensbron kaupunginosaan30.9.2026 09:02:02 EEST | Tiedote
Asuntosäätiön kahdeksankerroksinen asumisoikeuskohde on valmistunut Espoonlahteen Mårtensbron uudelle asuinalueelle. Osoitteessa Kajuuttakuja 5 sijaitseva kohde on ensimmäinen Mårtensbrohon valmistunut uudiskohde. Kohteessa on yhteensä 50 asumisoikeusasuntoa, ja asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihinsa tällä viikolla.
Tutkimus: Enemmistö suomalaisista kokee kohtuuhintaisen asumisen toteutuvan huonosti28.9.2026 15:22:34 EEST | Tiedote
Yli puolet suomalaisista kokee kohtuuhintaisen asumisen toteutuvan Suomessa huonosti. Osuus on kasvanut selvästi kahden viime vuoden aikana. Asuntosäätiön tutkimuksen mukaan asuminen vie enemmän rahaa kuin suomalaiset pitävät kohtuullisena. Samalla myös huoli asumiseen liittyvistä poliittisista päätöksistä on kasvussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme