Suvi-Anne Siimes jättää tehtävänsä Telan toimitusjohtajana
”Haluan elää vähemmän aikataulutettua elämää”, Siimes sanoo.
Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes luopuu tehtävästään. Siimes irtisanoutui työstään omasta aloitteestaan tämän vuoden syyskuussa ja hänen työsuhteensa päättyy kesällä 2026.
– Haluan elää huokoisempaa elämää ja viettää enemmän aikaa puolisoni ja läheisteni kanssa. Näin aikataulutetussa tehtävässä se ei ole mahdollista, Siimes kertoo päätöksensä syistä.
Telan hallitus on käynnistänyt Siimeksen seuraajan hakuprosessin. Siitä vastaa johdon rekrytointiin erikoistuneen konsulttitoimisto Odgers Berndtsonin osakas Piia-Noora Kauppi.
Suvi-Anne Siimes on työskennellyt Telan toimitusjohtajana vuodesta 2011 alkaen.
– Tämä on ollut tärkeää ja mielekästä työtä ja Tela on työpaikka, jota voin ehdottomasti suositella. Telan organisaatio on hyvässä kunnossa, sillä on selkeä strategia sekä osaavat ja kivat ihmiset sitä toteuttamassa.
Siimes kertoo, ettei ole jatkamassa vastaavissa operatiivisissa tehtävissä missään muussa organisaatiossa.
– Aikeenani on perustaa yritys ja tehdä jonkin verran töitä omaan lukuuni, jos osaamiselleni löytyy käyttöä. Pohjimmainen tarkoitukseni on kuitenkin löytää aikaa rauhallisemmalle elämän tahdille. Nyt oli sopiva hetki sekä Telan että itseni kannalta tehdä tämä ratkaisu, Siimes sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi-Anne Siimestoimitusjohtaja
Puh:040 0414303suvi-anne.siimes@tela.fiTyöeläkevakuuttajat Tela
Salomonkatu 17 B
00100 Helsinki
https://www.tela.fi/
Työeläkevakuuttajat Tela on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Tela-blogi: Voidaanko ”YEL-möykkyä” valaa enää uusiksi?9.1.2026 11:24:00 EET | Blogi
Uudenvuoden perinteisiin kuuluu usein 9 litran muoviämpäriin valettujen tinamöykkyjen vertailu ja tulkinta. Valinkauhassa on nyt myös yrittäjien eläkejärjestelmän uudistaminen, johon odotetaan ratkaisuja Orpon hallitukselta. Joulukuussa valmistuneen Jukka Rantalan YEL-selvityksen jälkeen yrittäjäeläkkeiden kehittämisestä on muodostunut eräänlainen ”YEL-möykky”, jonka tulkinnasta on monilla eri mielipiteitä.
Nimitys Telassa: Irja Kivijärvi johdon assistentiksi17.12.2025 10:56:44 EET | Tiedote
Tradenomi Irja Kivijärvi (57) on nimitetty Työeläkevakuuttajat Telan johdon assistentiksi. Kivijärvi aloittaa tehtävässään 26.1.2026.
Teollisuuden Palkansaajien ja Telan raportti: Teollisuuspolitiikka palaa – minkä valinnan Suomi tekee?12.12.2025 05:00:00 EET | Tiedote
Teollisuuden palkansaajat ja Työeläkevakuuttajat Tela yhdistivät voimansa vauhdittaakseen keskustelua teollisuuspolitiikan mahdollisuuksista luoda uutta kasvua Suomessa. Tänään julkaistavassa Uutta kasvua etsimässä – Millainen teollisuuspolitiikka palaa Suomeen ja Eurooppaan? -analyysissa Työn ja talouden tutkimus Laboren tutkimusohjaaja FT, VTT Ilkka Kiema ja ennustepäällikkö VTT Juho Koistinen kartoittavat teollisuuspolitiikan paluuta, sen erilaisia toteutusvaihtoehtoja ja mahdollisia painotuksia.
Tela-blogi: Rahastoinnin puute ei ole syypää YEL-maksun tasoon11.12.2025 17:15:15 EET | Blogi
Yrittäjien eläkejärjestelmän kehittäminen on noussut yhdeksi kuumista julkisen keskustelun aiheista. Tunteiden kuohuessa argumentit saattavat olla kärjekkäitä ja perustua osin virheellisiinkin näkemyksiin. Ohessa tästä pari esimerkkiä.
Eläkeuudistusta koskeva lakiesitys saa vahvan kannatuksen työeläkevakuuttajilta9.12.2025 07:21:22 EET | Tiedote
Eläkeuudistusta koskeva luonnos hallituksen esitykseksi on juuri lähtenyt lausuntokierrokselle. Työeläkevakuuttajat Telan johtaja Jari Sokan mukaan lakiesitys edesauttaa työeläkejärjestelmän rahoitusaseman parantamista ja keventää työeläkemaksun korotuspainetta tulevaisuudessa. Siksi Tela puoltaa vahvasti esityksen hyväksymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme