Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Rakennusalan paketista tukea työttömyyden, asumisen ja ilmastonmuutoksen haasteisiin
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä ehdottaa ensi vuoden budjettiin energiatehokkaan korjausrakentamisen tukemista. Suhdanneluontoinen ja määräaikainen tukiväline tarjoaisi rakentajille työtä, pienentäisi asukkaiden lämmityskuluja ja auttaisi osaltaan vähentämään ilmastopäästöjä.

– Sadan miljoonan euron panostuksella korjausrakentamiseen voisi lähteä liikkeelle investointeja jopa miljardin euron edestä, jos avustuksen suuruus olisi enintään 10 prosenttia hankkeen hyväksyttävistä kustannuksista. Avustus olisi sitä suurempi, mitä enemmän kiinteistön energiatehokkuus paranee. Avustus suunnattaisiin vuokra- ja asumisoikeusasuntojen sekä asunto-osakeyhtiöiden ja pientalojen peruskorjaukseen lähiöihin painottuen, ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto kertoo.
– Korjausrakentamiseen satsaaminen on suora panostus työllisyyteen. Rakennusalan työttömyys on ollut jo pitkään korkealla, mutta näin rakentajille saataisiin töitä. Rakentaminen on verointensiivistä ja panostus maksaisi itsensä valtaosin takaisin verotuloina. Asuntorakentaminen on tällä hetkellä pitkälti valtion tukeman asuntotuotannon varassa, mutta valtion panostus kohtuuhintaiseen asuntorakentamiseen romahtaa vuonna 2027. Muukaan asuntorakentaminen ei vilkastu ennen kuin työllisyystilanne paranee ja ihmiset uskaltavat luottaa tulevaisuuteen, pohtii kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
– Hallitus on välinpitämättömällä ilmastopolitiikallaan saattanut Suomen tilanteeseen, jossa kansallisten ja EU-tason ilmastovelvoitteiden täyttäminen on entistä haastavampaa. Esittämämme panostus korjausrakentamiseen tarjoaa osaltaan helpotusta myös ilmastopolitiikkaan, kun rakennusten energiatehokkuuden parantaminen vähentää kustannusten lisäksi niiden lämmityksen energiantarvetta sekä tukee fossiilisten polttoaineiden käytöstä luopumista, kansanedustaja Johan Kvarnström kuvailee.
– On tuskallista katsoa, kuinka hallitus on reilun kahden vuoden aikana rikkonut pitkäjänteisen asuntopolitiikan tekemisen välineitä tarjoamatta mitään tilalle. Räikein esimerkki tästä on tänään lähetekeskustelussa oleva Valtion asuntorahaston lakkauttaminen ja sen varojen siirto budjettiin. SDP:n mielestä asuntorahaston alasajon myötä tulee pikaisesti aloittaa pohdinta, miten kohtuuhintainen asuntotuotanto turvataan jatkossa pitkäjänteisesti. Asunnottomuus ja häädöt ovat olleet jo nousussa. Pahoin pelkään, että näitä Orpon hallituksen jälkiä siivotaan vielä pitkään, toteaa kansanedustaja Marko Asell.
Tänään jättämässään eriävässä mielipiteessä ympäristövaliokunnan lausuntoon valtion talousarviosta vuodelle 2026 valiokunnan demariryhmä katsoo, että asuntopolitiikan välineitä on vahvistettava. Asumisoikeusasumista on kehitettävä ja luotava myös uusia kohtuuhintaisen asumisen välimalleja ja välineitä, jotta perustuslaissa turvattu oikeus asumiseen toteutuu erityisesti erityisryhmien osalta. Suurimpien kaupunkiseutujen kanssa tehtyihin MAL-sopimuksiin pitää palauttaa tavoitteet valtion tukemalle asuntotuotannolle. Ensiasunnon ostajien asemaa on helpotettava palauttamalla heille hallituksen poistama varainsiirtoverovapaus sekä määräaikaisesti mahdollisuus vähentää asuntovelan korkoja verotuksessa.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiEveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807eveliina.heinaluoma@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Hiltunen: Koulutus- ja kulttuurileikkaukset peruttava9.10.2025 19:13:17 EEST | Tiedote
Tiede- ja kulttuuriministeri Talvitie kertoi kulttuuripoliittisen selonteon palautekeskustelun yhteydessä, että hallituksen budjettiriihessä päättämät yritystukileikkaukset eivät kohdistukaan elokuva-alaan. Pia Hiltunen (sd.) muistuttaa, että kun korvaavia säästöjä etsitään marraskuussa täydentävässä budjettiesityksessä, koulutuksesta ja kulttuurista ei ole enää varaa leikata.
SDP:n Pia Viitanen: Kulttuuripoliittinen selonteko hyvä, mutta hallituksen leikkaukset vievät pohjan9.10.2025 17:57:59 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pia Viitanen (sd.) näkee, että kulttuuripoliittinen selonteko on kunnianhimoinen ja tärkeä asiakirja, mutta sen tavoitteet ovat ristiriidassa Orpon hallituksen leikkausten kanssa. – Hallituksen leikkaukset ja veronkiristykset kurjistavat kulttuurin kenttää, heikentävät kasvua ja vievät elinvoimaa. Kulttuuri on sivistyksen, hyvinvoinnin ja yhteiskunnallisen kestävyyden perusta ja sen rahoitus on nostettava yhteen prosenttiin valtion budjetista, Viitanen sanoo.
SDP:n Kumpula-Natri kysyy hallitukselta: Miksi yksityisen kopioinnin hyvitysjärjestelmän uudistus ei etene, vain leikkauslaki?9.10.2025 17:20:23 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri on valmistanut eduskunnassa kirjallisen kysymyksen hallitukselle yksityisen kopioinnin hyvitystä koskevan lakimuutoksen tekemisestä.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen talouslinja ei vakuuta9.10.2025 15:28:41 EEST | Tiedote
SDP:n ja kokoomuksen viime päivien talouspoliittinen kiistely on ollut paljastavaa kokoomuksen osalta, sanoo kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Aki Lindén (sd.).
SDP:n Riitta Kaarisalo: Lasten ja nuorten hyvinvoinnin turvaaminen edellyttäisi kestävää ja vastuullista alkoholipolitiikkaa!8.10.2025 17:45:46 EEST | Tiedote
Eduskunta kävi tänään keskustelua hallituksen esityksestä sallia alkoholin kotiinkuljetus ja etämyynti. Kaarisalo pitää käsittämättömänä, että juuri sosiaali- ja terveysministeriö on valmistellut lain, joka uhkaa vakavalla tavalla kärjistää ja lisätä alkoholista aiheutuvia haittoja – sekä taloudellisia että inhimillisiä. Kaarisalo peräänkuuluttaa hallitukselta vastuunkantoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme