SDP:n Kumpula-Natri kysyy hallitukselta: Miksi yksityisen kopioinnin hyvitysjärjestelmän uudistus ei etene, vain leikkauslaki?
SDP:n kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri on valmistanut eduskunnassa kirjallisen kysymyksen hallitukselle yksityisen kopioinnin hyvitystä koskevan lakimuutoksen tekemisestä.

Jo helmikuun lopussa 2025 julkaistiin opetus- ja kulttuuriministeriön tilaama hovioikeudenneuvos Kristiina Harengon selvitys, jossa esitettiin Suomen hyvitysjärjestelmän uudistamista EU-oikeuden mukaiseksi. Harenko suositti järjestelmän muuttamista tallennuspohjaiseksi, kuten on tehty kaikissa muissa EU-maissa.
Selvityksen valmistumisesta huolimatta lainvalmistelua ei ole aloitettu.
– Miten ja milloin hallitus aikoo edistää yksityisen kopioinnin hyvitystä koskevan lakimuutoksen valmistelua? Kumpula-Natri kysyy.
Yksityisen kopioinnin hyvitys on lakisääteinen korvaus teosten yksityisestä kopioinnista aiheutuvasta haitasta. Se on tärkeä osa luovan alan, erityisesti audiovisuaalisen alan, ammattilaisten tulonmuodostusta.
Vuonna 2024 hallitus päätti kuitenkin puolittaa yksityisen kopioinnin hyvityksen määrärahan 11 miljoonasta eurosta 5,5 miljoonaan euroon. Päätös johti siihen, että Audiovisuaalisen kulttuurin edistämiskeskus AVEK joutui äkillisesti keskeyttämään tukien maksamisen ja supistamaan toimintaansa vuodelle 2025. Jo valmiiksi vaikeassa tilanteessa olevalle AV-alalle tämä oli kova isku, jota hallituksen muut kulttuurileikkaukset ovat pahentaneet.
Harengon selvityksen mukaan tallennuspohjaisen järjestelmän käyttöönotto säästäisi valtiolta budjettivaroja arviolta 5,5 miljoonaa euroa – juuri saman summan, joka on leikkausten kohteena.
Arvioiden mukaan laki voisi tulla voimaan aikaisintaan vuoden 2027 alussa, ja järjestelmän mukainen korvauskertymä tulisi jakoon luovalle alalle vasta vuonna 2028.
– On kohtuutonta, että hallitus leikkaa nykyjärjestelmän rahoitusta ennen kuin korvaava järjestelmä on valmis. Näin kuritetaan kulttuurialaa toistuvasti, Kumpula-Natri toteaa.
Yksityisen kopioinnin hyvitys ei ole harkinnanvarainen kulttuurituki, vaan se perustuu tekijänoikeuslakiin ja EU:n tekijänoikeuksia tietoyhteiskunnassa koskevaan direktiiviin.
– Luovan alan toimijat tarvitsevat ripeitä toimia EU-oikeuden vastaisen tilanteen korjaamiseksi ja alan rahoituspohjan turvaamiseksi, Kumpula-Natri korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja
Puh:0505113004Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri: Europarlamentin äänestys Mercosur-kauppasopimuksesta — Onko vihreidenkin linja vastustaa EU-sopimuksia?22.1.2026 14:04:07 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti äänesti Mercosur-sopimuksen hyväksymisestä ja viemisestä EU-tuomioistuimen arvioitavaksi. Tämä on erittäin valitettavaa, sillä se luo epävarmuutta sopimuksen voimaantuloon nyt, kun EU ja erityisesti Suomi tarvitsevat uusia kauppakumppaneita kiireellisesti! korostaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
SDP:n Tuppurainen: Hallituksen on kannettava vastuunsa talouspolitiikan epäonnistumisesta ja toimittava jo tällä vaalikaudella18.1.2026 16:26:53 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen reagoi pääministeri Petteri Orpon pääministerin kyselytunnilla esittämiin arvioihin ja katsoo, että hallituksen on viimein tunnustettava talouspolitiikkansa ongelmat ja ryhdyttävä korjaaviin toimiin jo kuluvalla vaalikaudella.
SDP:n Johannes Koskinen: Ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko on päivitettävä – Euroopan on vastattava uhkailuun yhtenäisesti18.1.2026 16:02:20 EET | Tiedote
Koskinen näkee ulkopoliittisen tilanteen vakavana ja vaatii pääministeri Orpolta nopeita toimia, kuten pääministerin kyselytunnilla keskusteltiin.
Riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP): De nordiska länderna måste stärka sin egen handlingsförmåga i den arktiska omvandlingen18.1.2026 14:55:03 EET | Pressmeddelande
De nordiska ländernas verksamhetsmiljön i det arktiska området har utsatts för en omvälvning och ett tryck utan motstycke, säger riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP).
SDP:n Skinnari: Pohjoismaiden on vahvistettava omaa toimintakykyä arktisessa murroksessa18.1.2026 13:42:03 EET | Tiedote
Pohjoismaiden toimintaympäristö arktisella alueella on joutunut ennennäkemättömän murroksen ja paineen alle, sanoo kansanedustaja Ville Skinnari (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme