Peliko teki ”hattutempun” vuoden peli -kilpailuissa ja pokkasi voitot kolmessa Pohjoismaassa
Suomalainen pelitalo Peliko on saanut tunnustusta Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa, kun Pelikon kolme peliä on palkittu vuoden peli -tunnustuksilla kaikissa kolmessa maassa. Vuoden peli -tunnustus on yksi arvostetuimmista pelialan tunnustuksista.

Omaan pelituotantoon ja suunnitteluun keskittyvän suomalaisen lautapelitalon Pelikon pelit palkittiin syyskuussa Suomen Leluyhdistyksen Vuoden Peli -kilpailussa ja Tanskan lelualan järjestön Legebranchenin Årets Spil 2025 -kilpailussa. Tänään Pelikon Katten på taket -peli voitti Ruotsin lelu- ja pelialan järjestön Lek- och Babybranschenin Årets Spel -kilpailun lastenpelien sarjan.
Pelikon Muumi Taikurin hattu -peli, joka on iloinen koko perheen muistipeli, palkittiin syyskuun lopussa vuoden 2025 parhaana lastenpelinä Suomessa. Tanskassa maantieteeseen keskittyvä ja viihdyttävä tietopeli Scope voitti vuoden peli -palkinnon aikuisten pelien sarjassa. Menestystä peli on saanut myös Ruotsissa, jossa se pääsi vuoden peli -kilpailun finaalisijoille julkaisuvuonnaan. Iso saavutus on myös, että lastenpelien sarjan voiton lisäksi Vuoden Peli -kilpailussa Suomessa Kaukaa haettu -peli ylsi tänä vuonna vuoden partypelifinalistiksi.
Pelikon Katten på taket -peli pokkasi puolestaan tänään vuoden 2025 parhaan pelin Guldtärningen-tunnustuksen lastenpelien sarjassa. Voittoisa peli tunnetaan Suomessa nimellä Kissa naapurissa ja se on koko perheen muistipeli.
– Käymme vuosittain läpi suuria määriä peli-ideoita, joista valitsemme vain pienen osan edelleen kehitettäväksi. Tie ideasta valmiiksi peliksi voi kestää useamman vuoden. On hienoa saada tunnustusta pitkäjänteiselle työllemme. Se osoittaa, että olemme onnistuneet kehittämään hauskoja ja mielenkiintoisia pelejä, sanoo Pelikon toiminnasta vastaava tuoteryhmäjohtaja Jenni Jalava, jolla on vuosikymmenten kokemus pelien kehittämisestä Suomessa ja kansainvälisesti.
Pelikon pelit opettavat paremmaksi häviäjäksi ja voittajaksi, antava mahdollisuuden yhdessä vietettyyn aikaan ja opettavat pelaajilleen sosiaalisia taitoja sen lisäksi, että ne ovat mukavaa ajanvietettä ja hauskaa tekemistä.
Vuoden peli -kilpailuissa Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa palkitaan vuosittain parhaat uutuuspelit.
Palkitut pelit ovat myynnissä ympäri Suomea ja saatavissa myös hiljattain avatussa lautapeleihin ja palapeleihin erikoistuneessa peliko.com-verkkokaupassa sekä martinex.fi-verkkokaupassa. Muumi Taikurin hattu -pelin hinta on 22,90 euroa, Kissa naapurissa -pelin hinta on 11,90 euroa ja Scope-lautapelin hinta on 34,50 euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni Jalava, varatoimitusjohtaja, tuoteryhmäjohtajaMartinex Oy, Peliko
Puh:050 522 6643jennim@martinex.fiLinda Pausio, markkinointi- ja verkkokauppajohtajaMartinex Oy
Puh:040 671 5886linda.pausio@martinex.fiKuvat







Linkit
Oy Martinex Ab
Oy Martinex Ab on vuonna 1986 perustettu suomalainen perheyhtiö, jonka toiminta kattaa laadukkaiden sisustus- ja kodintarvikkeiden, leikkikalujen, pelien, tekstiilien ja laukkujen valmistuksen ja maahantuonnin. Lisäksi yhtiö toimii tukkuliikkeenä ja on yksi Suomen monipuolisimmista verkkokauppatoimijoista. Martinex vaalii tuotteissaan kotimaisuutta, vastuullisuutta, iloa ja perheläheisiä arvoja. Martinex kehittää omia kotimaisia tuotebrändejä kuten Iloleipuri, Ma-ia Family ja Peliko sekä Aarikka. Martinex on lisenssinhaltija usealle tunnetulle tuotemerkille kuten Muumi ja Peppi Pitkätossu. Vuonna 2024 Martinex-konsernin liikevaihto oli noin 25 miljoonaa euroa, konsernin palveluksessa oli 86 henkilöä ja sen tuotteita vietiin yli 50 maahan.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oy Martinex Ab
Suomen Aarre -uutuuspelissä seikkaillaan Afrikan Tähti -peliklassikon Suomi-versiossa3.9.2025 14:30:00 EEST | Tiedote
Suomalainen pelivalmistaja Peliko on julkaissut uuden Suomen Aarre -lautapelin, joka on Afrikan Tähti® -klassikkopeli Suomessa. Suomen Aarre -pelissä seikkaillaan eri puolilla Suomea neljässä luonnonmaisemassa ja etsitään maan kauneinta paikkaa, Suomen Aarretta – ja vältellään Itikoita.
Moomin by Martinex lanseeraa katumuotimalliston huippusuunnittelijan kanssa12.6.2025 11:30:05 EEST | Tiedote
Martinexin Moomin by Martinex -tuotemerkin alla lanseerataan kokonaan uusi ja ainutlaatuinen katumuotimallisto. Moomin by Martinex Street -mallisto on suunniteltu yhteistyössä innovatiivisesta ja rohkeasta tyylistään tunnetun suomalaisen muotisuunnittelijan Mert Otsamon kanssa. Mallisto juhlistaa Muumien 80-vuotisjuhlavuotta.
Suuri tuhotulva -palapeli käynnistää Muumien 80-vuotisjuhlavuoden Martinexissa28.1.2025 09:08:53 EET | Tiedote
Martinex julkaisee Muumien 80-vuotisjuhlavuoden kunniaksi Tove Janssonin kaikkien aikojen ensimmäiseen Muumi-tarinaan perustuvan Suuri tuhotulva -palapelin. Martinex on valmistanut Muumi-tuotteita Moomin by Martinex -tuotemerkillä jo yli 30 vuoden ajan. Yhtiö on yksi pitkäaikaisimpia Muumi-lisenssinhaltijoita.
TÄRKEÄ TURVALLISUUSTIEDOTE: Ma-ia Familyn Fragola-shortsit 92-134 cm12.6.2024 16:11:49 EEST | Tiedote
Tuotenumerot: 71202778, 71202779, 71202780, 71202781, 71202782, 71202783, 71202784, 71202784
Anna Lundén on nimitetty Martinexin ja Aarikan hallitusten jäseneksi29.9.2023 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisen perheyrityksen Martinexin ja Aarikan hallituksiin on nimitetty ensimmäistä kertaa ulkopuolinen jäsen, Anna Lundén.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme