Turun yliopisto

Yliopistokollegio valitsi Turun yliopiston hallituksen yliopistoyhteisön ulkopuoliset jäsenet

Jaa

Yliopistokollegio on valinnut Turun yliopiston hallitukseen 1.1.2026 alkavalle nelivuotiskaudelle kaupunginjohtaja Laura Leppäsen, johtaja Veli-Pekka Nurmen, varapääjohtaja Ilkka Salmen ja toimitusjohtaja Anne-Mari Virolaisen.

Hallitus on yliopiston ylin päättävä toimielin. Nykyisen hallituksen toimikausi päättyy vuoden 2025 lopussa. Uuden hallituksen yliopistoyhteisön ulkopuoliset jäsenet valitsee yliopistokollegio.

Yliopistokollegion puheenjohtaja, professori Jyrki Heino kertoo, että valinnassa painotettiin akateemista, yhteiskunnallista, taloudellista ja kansainvälistä kokemusta sekä verkostoituneisuutta ja yritysmaailman tuntemusta.

– Kollegio halusi, että valitut muodostavat kokonaisuuden, jossa osaamisalueet täydentävät toisiaan. Valintaprosessi osoitti hienosti, että monet yhteiskunnan ja yritysmaailman merkittävät vaikuttajat ovat olleet halukkaita antamaan aikaansa ja kokemustaan Turun yliopiston hyväksi, Heino sanoo.

Hallituksen yliopistoyhteisön ulkopuoliset jäsenet 1.1.2026 alkavalla kaudella ovat:

  • Naantalin kaupunginjohtaja, FT Laura Leppänen
  • johtaja, Teollisuuden voima, Dosentti, TkT Veli-Pekka Nurmi
  • varapääjohtaja, Euroopan unioni, varatuomari Ilkka Salmi
  • toimitusjohtaja, Lääketeollisuus ry, KTM Anne-Mari Virolainen.

Ilkka Salmi on ollut yliopiston hallituksen jäsen myös kuluvalla nelivuotiskaudella.

Yliopistojen toimintaympäristössä on tapahtunut viime vuosina nopeita ja ennustamattomia muutoksia, ja sama tulee todennäköisesti jatkumaan.

– Yliopistokollegio on varma, että nyt yliopiston hallitukseen valituilla on edellytykset kehittää monialaisen yliopiston toimintaa suotuisasti, Heino toteaa.

– Haluan samalla kiittää hyvästä yhteistyöstä nykyistä hallitusta ja erityisesti puheenjohtajana kaksi kautta toiminutta kaupunkineuvos Ritva Viljasta, joka ei ollut käytettävissä enää jatkokaudelle. 

Hallitus valitsee puheenjohtajansa ulkopuolisten jäsenten joukosta

Turun yliopistossa käydään loka–marraskuussa vaalit, joissa valitaan henkilöstön edustajat kaikkiin monijäsenisiin päätöksentekoelimiin, myös hallitukseen. Opiskelijajäsenet päätöksentekoelimiin valitaan ylioppilaskunnan omissa vaaleissa.

Uusi hallitus valitsee puheenjohtajan yliopistoyhteisön ulkopuolisten jäsenten keskuudesta.

Yliopistokollegio edustaa koko yliopistoa, ja kyseessä on yliopiston suurin, vaaleilla valittu hallintoelin. Jäsenistä 10 edustaa yliopiston professoreita, 10 muuta opetus- ja tutkimushenkilöstöä sekä muuta henkilöstöä ja 10 opiskelijoita.

Hallituksen ulkopuolisten jäsenten valinta on Heinon mukaan hyvä osoitus yliopistodemokratian toteutumisesta: valintaprosessiin osallistui koko yliopistokollegio ja alkuvaiheessa myös 30 varajäsentä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Jyrki HeinoYliopistokollegion puheenjohtaja, professoriTurun yliopisto

jyheino@utu.fi

Turun yliopisto on 25 000 opiskelijan ja työntekijän innostava ja kansainvälinen akateeminen yhteisö. Rakennamme kestävää tulevaisuutta monitieteisellä tutkimuksella, koulutuksella ja yhteistyöllä.

Turun yliopiston mediatiedotteet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun yliopisto

Suomen ensimmäinen synteettisen terveysdatan testialusta valmis – tarjoaa tutkijoille aidonkaltaista terveysdataa8.10.2025 09:18:51 EEST | Tiedote

Turun yliopiston johtamassa yhteishankkeessa on luotu Suomen ensimmäinen synteettisen terveysdatan testialusta, joka mahdollistaa aidonkaltaisen datan käytön tutkimuksen alkuvaiheessa ilman yksityisyydensuojan riskejä. Yhteistyössä alueen terveysalan toimijoiden kanssa kehitetty alusta auttaa yhdistämään tietolähteitä ja kehittämään uusia terveysalan konsepteja.

Kielenkehityksen viive 2,5 vuoden iässä jatkuu todennäköisesti heikkoina kielellisinä taitoina 5–vuotiaana7.10.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Turun yliopistossa toteutetun tutkimuksen mukaan taaperoiässä myöhään puhumaan oppivien lasten kielelliset vaikeudet todennäköisesti jatkuvat viiden vuoden iässä. Viiveen umpeen kurominen ei ole yhtä yleistä kuin aiemmin on luultu. Tutkijat korostavat, että vaikka yksittäiset lapset saattavatkin kuroa kielellisen viiveen umpeen ilman tukitoimia, uusi tutkimustulos puoltaa varhaisen kuntoutuksen aloittamista tilanteen seuraamisen sijaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye