Kokoomuksen Valtola: SDP leikkaisi 139 miljoonaa koulutuksesta
12.10.2025 17:01:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
SDP:n esittämä kahden miljardin euron juustohöyläleikkaus vaarantaisi koulutuksen ja kasvun edellytykset, varoittaa kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola.

SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen ilmoitti puolueensa olevan valmis sopeuttamaan julkista taloutta leikkaamalla tasaisesti kaikista menoista kaksi miljardia euroa. Kokoomuksen kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Oskari Valtola pitää esitystä osoituksena siitä, ettei SDP:llä ole kykyä tehdä vastuullisia valintoja yhteiskunnan tärkeimpien palveluiden turvaamiseksi.
– Räsäsen ehdottama 2 miljardin euron juustohöyläleikkaus tarkoittaisi käytännössä noin 139 miljoonan euron leikkausta koulutukseen. On vaikea keksiä vastuuttomampaa tapaa hoitaa julkista taloutta kuin leikata tulevaisuudesta, Valtola sanoo.
Valtolan mukaan SDP:n linja paljastaa räikeän ristiriidan puolueen puheiden ja tekojen välillä.
– SDP puhuu kauniisti tulevaisuusinvestoinneista, mutta samaan aikaan ehdottaa mallia, joka jättäisi koulutuksen, turvallisuuden ja kasvun täysin heitteille. Tämä on härskiä äänestäjien sumutusta, Valtola toteaa.
Hänen mukaansa kokoomus toimii päinvastoin ja kohdentaa sopeutukset siten, että ne turvaavat koulutuksen, työn ja kasvun edellytykset.
– Kuluvalla hallituskaudella olemme lisänneet perusopetuksen rahoitusta 200 miljoonalla eurolla. Taloutta täytyy sopeuttaa, mutta viisas talouspolitiikka erottaa olennaisen epäolennaisesta. Me emme leikkaa koulutuksesta, vaan rakennamme kestävää kasvua sen varaan, Valtola sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oskari ValtolaKansanedustaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kauma: SDP:n venkoilu velkajarrun kanssa kertoo eniten SDP:stä itsestään22.9.2026 15:51:33 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauman mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen uusimmat yritykset vierittää syytä velkajarrun uskottavuuskeskustelusta hallituksen niskoille ovat merkki puolueessa orastavasta epätoivosta. "SDP on puristuksissa kasvavan ja selkeälinjaisen Vasemmistoliiton sekä omien sitoumustensa välissä. Soraäänet kasvavat, mitä lähemmäs lupausten lunastamista tullaan", Kauma sanoo.
Kokoomuksen Heikkinen: Ahkeruudesta ei pidä sakottaa – työstä jää ensi vuonna enemmän käteen22.9.2026 14:07:30 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja, kansanedustaja Janne Heikkinen pitää vuoden 2027 veronkevennyksiä tärkeänä jatkona hallituksen työntekoa ja yrittämistä kannustavalle politiikalle.
Kokoomuksen Heinonen: Edelleenkö vaaditaan suunnanmuutosta?22.9.2026 12:38:55 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen korostaa ryhmäpuheenvuorossaan, että Suomen taloudessa pitkään odotettu käänne parempaan on vahvistumassa. Heinosen mukaan nyt on pidettävä kiinni työntekoa, yrittämistä ja investointeja tukevasta linjasta.
Kokoomuksen Vuornos: Hieno uutinen Suomelle – talouskasvu näkyy jo työllisyydessä22.9.2026 09:52:25 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Henrik Vuornos iloitsee tuoreista työllisyysluvuista. Suomessa oli elokuussa 34 000 työllistä enemmän kuin vuotta aiemmin. Samaan aikaan työttömien määrä väheni 5 000 henkilöllä.
Kokoomuksen Valtola: Saimme neuvoteltua merkittäviä helpotuksia naisten terveydenhuollon maksuihin22.9.2026 07:04:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja Oskari Valtola pitää tärkeänä, että hallituksen neuvotteluissa sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuista saatiin poistettua maksuja tilanteissa, jotka koskettavat suurta joukkoa naisia ja perheitä. Valtolan mukaan vaihtoehtona olisi ollut, ettei näitä helpotuksia olisi tehty lainkaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme