Kaisa Riitamaan esikoisromaani Sexbots Helsingin Kirjamessuille lokakuussa ja Tampereen Kirjafestareille sekä Lukulaarin kirjallisuusklubiin marraskuussa
Pirkanmaalaisen Riitamaan romaani edustaa Suomessa harvinaista romanttista scifiä. Teoksesta on nyt tekeillä myös äänikirja.

Kaisa Riitamaan esikoisromaani Sexbots avaa viiltävästi keski-ikäisten suhteiden kipukohtia. Tarina flirttailee myös ilmiöksi nousseelle romantasia-genrelle (romanttinen fantasia) edustaen kuitenkin aikuisille suunnattua, eroottista ja romanttista scifiä.
Kirjan päähenkilö Sari on menestyvä juristi. Oikeussalissa ja haastatteluissa hän on liekeissä, mutta kotona häntä odottaa kulahtanut parisuhde ja yksinäinen vuode. Sari päättääkin piristää nuupahtanutta avioliittoaan ostamalla kotiin seksirobotin, mutta nopeasti hänen aviomiehensä innostuu robotista enemmän kuin tarpeeksi.
Sexbots on tragikoominen kolmiodraama, joka käsittelee mm. Ihmissuhteiden valta-asetelmia, yksinäisyyttä ja sitä , miksi ihminen valitsisi robotin elämänkumppanikseen ihmisen sijasta. Suurimmaksi teemaksi Riitamaa nostaa teoksestaan rakkauden kaipuun.
– Teos henkii myös samaa aikuisen naisen kapinaa ja vapautumista, jota Erika Vikmanin reteys, Tiina Lymin nykytuotanto, Demi Mooren tähdittämä Substance-elokuva ja Pamela Andersonin meikittömyys edustavat, Riitamaa kuvailee.
Chili-asteikolla, jolla romantasiassa kuvaillaan intiimikohtausten latausta, rivoutta ja määrää, Riitamaa arvioi kirjansa asteikon keskivaiheen ylemmälle puolelle. – Seksi on tärkeä osa elämää, oli sitä tai ei, se vaikuttaa, hän kommentoi.
Ajatus tarinaan syntyi viisi vuotta sitten Riitamaan nähtyä dokumentin, jossa haastateltiin sohvalla seksinukkensa vieressä istuvaa, onnellisesti hymyilevää miestä. Taka-alalla siivosi ja hääräsi miehen vaimo, jonka ääntä ei ohjelmassa kuultu kertaakaan.
Riitamaa alkoi pohtia parisuhteiden kohtaamisongelmia. Missä kohtaa toisen tarpeet muuttuvat näkymättömiksi, entä omat tarpeet itselle? Alun perin kuunnelmaksi kirjoitetusta tekstistä kasvoi kokonainen romaani. Teoksesta on nyt tekeillä myös äänikirjaversio, joka valmistuu loppuvuodesta.
Kirjaan sekä Kaisaan pääset tutustumaan lokakuussa Helsingin Kirjamessuilla sunnuntaina 26.10., jossa hän keskustelee kirjailija Liliana Lennon kanssa rajattomasta rakkaudesta: Voiko ihminen rakastua robottiin tai ihmiseen, joka on puoliksi eläin?
Marraskuussa Riitamaa esiintyy Tampereen Kirjafestareilla sunnuntaina 30.11., jossa kirjailijaa tulee haastattelemaan hänen kustannustoimittajansa Aleksandra Hintikka. Tamperelainen antikvariaatti Lukulaari on myös valinnut Sexbots-kirjan lähempään tarkasteluun heidän pitämäänsä kirjallisuusklubiin Lukunurkkaan keskiviikkona 5.11., jonne kirjan kustantaja Vesa Tompuri tulee kirjailijaa haastattelemaan klo 18 alkaen.
Kaisa Riitamaa on vuonna 1982 syntynyt kirjoittaja Kangasalta.
• Valmistunut ylioppilaaksi Tampereen Ilmaisutaidon lukiosta v. 2001, ääniteknikoksi Tampereen ammattikorkeakoulusta vuonna 2008 ja elokuvakäsikirjoittamisen maisteriksi Salfordin yliopistosta vuonna 2014.
• Riitamaan aikaisempia kirjoituksia on julkaistu mm. Portti- ja Kuiskaus pimeässä -lehdissä sekä Kapinaruno-kirjassa. Englantilainen tuotantoyhtiö Didsbury Films on kuvannut Riitamaan kirjoittaman lyhytelokuvan The Oranges.
• Työn alla on kauhukuunnelmapodcast ”Miia Jokelan viimeiset tallenteet”.
• Kaisa on mm. soittanut harmonikkaa Tampereen musiikkiopistossa, nyrkkeillyt aikoinaan Tampereen Työnväen Nyrkkeilijöissä ja viime vuosina hän on viettänyt paljon aikaa Afrikassa.
• Kaisa asuu avopuolisonsa ja isänsä kanssa Kangasalla ja hänellä on 25-vuotias tytär, joka opiskelee Turussa.
LAINAUS KIRJASTA SEXBOTS
”Liskoaivoista kumpuava pelonväre nousi Sarin selkää pitkin. Hitaasti Onsku käänsi päätään häntä kohti. Sarin iho nousi kananlihalle ja käsi hapuili seinältä valokatkaisijaa. Onsku tuijotti häntä silmät auki, ilmeettömänä kuin jokin ihmistä teeskentelevä hirviö. Vihdoin sormet löysivät valokatkaisijalle ja painoivat sitä. Valonsäteet häikäisivät ja värit pomppasivat esiin. Onskun suu kääntyi aurinkoiseen hymyyn ja silmiin syttyi pilke. Hymy tarttui Sariin sekunneissa ja äskeinen, syvältä kouraiseva pelko vaihtui lämpimään rakkaudentunteeseen.”
Sexbots on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Vuonna 2023 perustettu Momentum Kirjat kuuluu Aviador Oy:hyn, kuten myös vuonna 2012 perustettu Aviador Kustannus.
RIITAMAA, KAISA : Sexbots
228 sivua
Sidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789524170574
Ilmestymisaika: Maaliskuun loppu 2025
Pressikuvat: https://drive.google.com/drive/folders/1wV6T1oePnUSfLqpXs3JQHFyP2r4TkHYY?usp=drive_link
Arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi. Haastattelupyynnöt sekä kaikki muut tiedustelut voi joko lähettää osoitteeseenk.riitamaa@gmail.com tai soittaa numeroon +358 45 675 5592.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaMomentum Kirjat
Puh:+358 50 591 6059info@momentumkirjat.fiJarkko MaliMyyntijohtajaMomentum Kirjat
Puh:+358 50 3688335jarkko@aviador.fiKuvat
Linkit
Momentum Kirjat
Suotie 15
05200 Rajamäki
Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat
Helena Hulkon Lumisadepallot-romaanissa kehittyy rakkaustarina ja kuvitteellinen lääke krooniseen väsymysoireyhtymään9.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Helena Hulkon romaani Lumisadepallot on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Kaarinalaisyhtiö on keksinyt lääkkeen miljoonia sänkyyn kaatavaan tautiin, mutta saavatko suomalaiset sen itse? Kun yhtiön terveystaloustieteilijä Ville rakastuu sairaaseen Anniin, alkaa kiihtyvä työstö lääkkeen tuomiseksi maamme sairaaloihin. Anni valmistelee tv-lähetystä samalle sairaudelle, mutta romahtaako hänen terveytensä ennen suoraa lähetystä? Entä mitä lääkkeitä hyväksyvä viranomainen Jarmo voi tehdä, kun hänen oma lapsensa sairastuu? Lumisadepallot kertoo rakkaustarinan, joka kietoutuu ME/CFS:n eli kroonisen väsymysoireyhtymän ympärille, ja kuvaa kuvitteellisen lääkeinnovaation tuomista oireyhtymää sairastaville. Tarina kuvaa sitä osin näkymätöntä verkostoa, joka nivoutuu yhteen vakavien sairauksien voittamiseksi. Missiossaan tuoda parannus kohusairauteen päähenkilöt painivat ikärasismin, hybridityön, ulkonäköpaineiden, lapsihaaveiden, eettisten valintojen sekä tiimin johtamisen haasteissa. Luki
Tuula Salovaaran esikoisromaani on keski-ikäisen naisen kertomus kamppailusta työelämän valtarakenteissa ja oman elämän säröissä9.12.2025 07:45:00 EET | Tiedote
"Tuli tarttuu puuhun ja kirjoihin, ja viheltää valittaen, kunnes pihka paukahtaa kiehuessaan kuumassa kolossaan. Samoin valittaa arpinen sieluni koleassa illassa, paljastaa itsestäänselvyydet, jotka minun olisi pitänyt osata lukea rivien väleistä jo vuosia sitten."
Elämäkertateos kirjailija Lempi Jääskeläisestä paljastaa aidon ja herkän ihmisen loisteliaan julkisuuskuvan takana21.11.2025 12:14:03 EET | Tiedote
Raija Kanniston ja Eija-Maija Kotilaisen elämäkerta Lempi Jääskeläinen – Ei neiti vaan kirjailija on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Lempi Jääskeläinen julkaisi vuosien 1923–1963 aikana yhteensä 36 teosta ja hänet muistetaan erityisesti viipurilaisten ihmiskohtaloiden kuvaajana. Vaikka hän syntyi jo 125 vuotta sitten, on hänestä edelleen viime vuosina kirjoitettu useissa kirjoissa, lehdissä ja artikkeleissa. Kirjoitukset Lempistä ovat yleensä keskittyneet kuvaamaan häntä kirjailijana ja tutkimaan hänen teostensa sisältöjä. Mutta millainen ihminen Lempi oli julkisuuskuvan takana? Ei neiti vaan kirjailija avaa oven Lempi Jääskeläisen yksityiseen elämään. Vuonna 2023 arkistossa avatut, sinetöityinä olleet päiväkirjat paljastavat, mitä Lempi ajatteli perheestään ja lapsuudestaan, seurapiireistä, kustantamostaan ja menestyksestään. Päiväkirjojen pohjalta teos tuo esiin Lempin ailahtelevan luonteen; Lempi eli vuoristorataa päänsä sisällä, ja hänen tunteensa veivät häntä valosta var
Mervi Kaartoahon muistelmateos osoittaa, että vakava sairaus ei ole este elämästä nauttimiselle17.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Mervi Kaartoahon elämäkerta Syövästä löytyi elämän tarkoitus on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Tässä kirjassa Mervi Kaartoaho kertoo, miten syöpädiagnoosi on muuttanut hänen suhtautumistaan elämään. Hän on oppinut tiedostamaan, ettemme ole täällä vain olemassa, vaan elämässä tätä mahtavaa elämää. Siitä kannattaa nauttia ilman pakkoa tai ”minun täytyy saada jotain ennen kuin löydän onnen” -ajatusta. Sairaus, epäonni tai muu mieltä järkyttävä tapahtuma voi ollakin mahdollisuus katsoa itseään sisäänpäin. Mielikuvat ja ajatukset voi muuttaa myönteisiksi ja kirjoittaa elämälleen uuden käsikirjoituksen. Mervi Kaartoaho on toiminut perushoitajana erilaisissa työtehtävissä koko työuransa ajan. Idea kirjan kirjoittamisesta tuli ajatuksiin vaikeiden syöpähoitojen myötä ja jäi siten muhimaan. Nyt hän sai sen toteutettua. Tämä kirja on Mervin (kokemuskirjoittajan) urotyö, jossa suurena apuna on toiminut toimittaja Anna-Leena Ilmarinen. Yhdessä hyvä tulee, ja luotto elämässä tarjottuihin
Järvenpääläisen Marjo-Kaisu Niinikosken runokokoelma kuvaa etsijän matkaan omaan itseensä11.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Marjo-Kaisu Niinikosken runokokoelma Keltainen vuori on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Keltainen vuori on etsijän matka omaan itseen – unen ja valveen rajamaille, Huang Shanille. Siellä hän kohtaa Mestari Lin, josta tulee hänen opettajansa. Matkan aikana oppilas pohtii opettajansa kanssa elämän suuria teemoja: pelkoa ja rohkeutta, kärsimystä ja luopumista, myötätuntoa ja onnea, anteeksiantoa ja kuolemaa. Vähitellen oppilas havahtuu ymmärtämään: kaikki, mitä hän etsii, on jo hänessä. Keltaisen vuoren viisaus puhuu myös sinulle. Et tarvitse lopulta mestaria löytääksesi itsesi. Et myöskään löydä itseäsi etsimällä, vaan pysähtymällä rakkauden hyväksyvään läsnäoloon. Siinä voit päästää irti kaikesta, mikä estää sinua kokemasta ajatonta olemustasi. Sitä, mitä olet aina ollut. Ja tulet aina olemaan. Marjo-Kaisu Niinikoski (s. 1967) on järvenpääläinen toimittaja-kirjailija ja ratkaisukeskeinen valmentaja. Syksyllä 2025 julkaistu Keltainen vuori on hänen kolmas teoksensa. Tämän runok
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

