Pellervon taloustutkimus PTT

Pikakommentti: Hauraita myönteisiä merkkejä työmarkkinoilla

21.10.2025 09:03:32 EEST | Pellervon taloustutkimus PTT | Tiedote

Jaa

Työllisyysluvuissa on vaihteeksi nähtävissä myönteisiä merkkejä, vaikka työttömien määrä on yhä suuri, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk aamun tilastoja. Positiivista on, että työllisyyden lasku on taittunut yksityisen sektorin ansiosta.

Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan 15–74-vuotiaita työllisiä oli vuoden 2025 syyskuussa 16 000 enemmän kuin vuosi sitten. 15–74-vuotiaita työttömiä oli vuoden 2025 syyskuussa 32 000 enemmän vuoden takaiseen verrattuna. 15–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku oli 71,1 %. 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 9,9 %.

Työllisiä miehiä oli 30 000 enemmän ja työllisiä naisia 14 000 vähemmän viime vuoden syyskuuhun verrattuna.

”Miesten työllisyys on kohentunut, minkä ajurina on yksityinen sektori. Toimialoista muun muassa teollisuudessa, kuljetuksessa ja varastoinnissa on näkyvissä positiivista kehitystä, ja ne ovat nimenomaan miesvaltaisia aloja”, sanoo Busk.

Naisten työllisyys sen sijaan laskee yhä, minkä taustalla vaikuttavat ilmeisesti julkisen sektorin vähennykset. Lisäksi pitkäaikaistyöttömyys kasvaa edelleen, eikä korkeasti koulutettujenkaan työttömyys näytä olevan vielä helpottamassa.

”Lähikuukaudet näyttävät, jatkuuko talouden hauras kasvu ja heijastuuko se työmarkkinoille”, sanoo Busk.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT

Mercosur-sopimuksen mittakaavoissa on tulkintaeroja22.1.2026 14:14:32 EET | Tiedote

Pellervon taloustutkimuksen PTT:n maatalousekonomisti Mauri Yli-Liipola arvioi tuoreessa blogissaan Mercosur-sopimuksen vaikutuksia ja nykytilannetta: Euroopan unionin jäsenmaat saavuttivat vuoden alussa sovun Mercosur-kauppasopimuksen hyväksymisestä, mutta viimeaikaisten käänteiden jälkeen sopimuksen eteneminen on jäädytetty. Parlamentti päätti lähettää sopimuksen EU:n tuomioistuimen arvioitavaksi varmistaakseen sen yhteensopivuuden perussopimusten ja oikeusjärjestelmän kanssa. Päätöksen taustalla on myös poliittinen vastustus, jota ovat esittäneet useat parlamenttiryhmät sekä viljelijäjärjestöt.

Tutkimus: Hiljaisen suojelun piirissä yli miljoona hehtaaria metsätalousmaata21.1.2026 10:05:38 EET | Tiedote

Yksityiset metsänomistajat jättävät Suomessa laajoja metsäalueita omaehtoisesti, ilman sopimusta metsätaloudellisen käsittelyn ulkopuolelle tai käsittelevät niitä vain hyvin pienimuotoisesti. Pellervon taloustutkimus PTT:n tuoreen tutkimuksen mukaan hiljainen suojelu kattaa arviolta noin 1,1 miljoonaa hehtaaria metsätalousmaata. Kyseessä on ensimmäinen valtakunnallinen arvio ilmiön laajuudesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye