Ammattiliitto Pro: Irtisanomisen helpottaminen on väärä signaali vallitsevassa työllisyystilanteessa
23.10.2025 14:12:10 EEST | Ammattiliitto Pro ry | Tiedote
Henkilöstä johtuvan irtisanomiskynnyksen laskemisen ei ole arvioitu lisäävän työllisyyttä. Ajamalla muutoksen väkisin läpi hallitus antaa kuluttajille jälleen aihetta epävarmuuteen, sillä toteutuessaan lakimuutos heikentäisi työsuhdeturvaa, lisäisi oikeuskiistoja ja kasvattaisi syrjintäriskiä työelämässä.
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksensä, jonka tarkoituksena on helpottaa työntekijän irtisanomista henkilöstä johtuvista syistä. Nykyisin irtisanomisen syyn tulee olla asiallinen ja painava, jatkossa riittäisi vain asiallinen syy. Mikä katsotaan asialliseksi syyksi, selviää vasta tuomioistuinten muodostaessa oikeuskäytäntöä uuden lain pohjalta eli luvassa on toistaiseksi epävarmuutta. Varmaa kuitenkin on, että esitys heikentää työsuhdeturvaa.
– Suomalaiset ovat fiksuja ja epävarmassa talous- ja työllisyystilanteessa varautuvat pahan päivän varalle. Jos hallitus haluaa saada yksityisen kulutuksen kasvuun ja talouskasvun käyntiin, niin viisautta olisi luopua irtisanomiskynnyksen madaltamisesta, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Niko Simola toteaa.
Esityksen valmistelun aikana esillä oli varoitusmenettelystä luopuminen tietyissä tilanteissa sekä alisuoriutumisen kirjaaminen irtisanomisperusteeksi. Näistä kiristyksistä hallituksella oli viisautta luopua, mutta kokonaisuutena arvioiden esitys tulee Pron mukaan lisäämään tulkinnanvaraisia tilanteita ja johtamaan oikeusriitoihin. Heikennetyn irtisanomissuojan voi odottaa lisäävän tällaisia tapauksia etenkin pienissä ja keskisuurissa yrityksissä, sillä tilastojen ja oikeustapausten perusteella iso osa laittomista irtisanomisista ja työsuhderiidoista tapahtuu niissä. Nurinkurisesti hallitus perustelee lakimuutoksen tarvetta pienten ja keskisuurten yritysten vähäisellä henkilöstökysymyksiin perehtyneiden työntekijöiden määrällä.
– Lääke HR-osaamisen puutteeseen ei voi olla työsuhdeturvan heikentäminen, linjaa Simola.
– Sen sijaan työnantajien osaamista näissä asioissa tulisi vahvistaa.
Vaarana on lisäksi syrjinnän lisääntyminen työelämässä, vastoin hallituksen tavoitteita. Tätä riskiä korostivat sekä yhdenvertaisuusvaltuutettu että tasa-arvovaltuutettu hallituksen esityksestä antamissaan lausunnoissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko SimolaPron puheenjohtaja
Puh:+358 40 566 8517niko.simola@proliitto.fiPro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Ammattiliitto Pron johtoryhmä vahvistuu viestintäjohtajan ja yhteiskuntasuhdejohtajan nimityksillä23.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Pron johtoryhmään on nimitetty yhteiskuntasuhdejohtajaksi Henrik Haapajärvi ja viestintäjohtajaksi Salla Matilainen.
Määräaikaisen työsuhteen perusteen poisto osuu etenkin naisiin ja on ristiriidassa hallituksen omien tavoitteiden kanssa15.1.2026 13:59:41 EET | Tiedote
Hallituksen esitys määräaikaisten työsuhteiden perusteen poistamisesta heikentää työntekijöiden turvaa, lisää raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä ja uhkaa perheellistymishaaveita.
Ammattiliitto Pro: Ministeri Juuson päätös lakkauttaa työikäisten hyvinvointia edistävä toiminta on vahvasti ideologinen11.12.2025 12:52:57 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on päättänyt leikata Palkansaajien hyvinvointi ja terveys PHT ry:n avustusta tälle vuodelle ja lakkauttaa sen kokonaan. Pro pitää päätöstä ideologisena jatkona viime viikon SASK-leikkauksille.
Ammattiliitto Pro: SASKin rahoitusleikkaukset täysin poliittisia5.12.2025 12:07:30 EET | Tiedote
Ulkoministeriö on ilmoittanut huomattavista leikkauksista Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASKin rahoitukseen vastoin omien valmistelijoidensa suositusta. Ammattiliitto Pro pitää leikkauspäätöstä ay-liikkeeseen kohdistuvana vastatoimena ja siten täysin poliittisena päätöksenä, jolla on negatiivisia seurauksia myös suomalaisille yrityksille.
Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka20.11.2025 13:00:36 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pron edustajisto kehottaa yrityksiä investoimaan nyt, kun työttömyys on ennätyskorkealla ja maan hallitus on toteuttanut työnantajien villeimmätkin toiveet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme