Yrittäjägallup: Entistä suurempi osa pk-yrityksistä raportoi hyvästä tilanteesta
24.10.2025 10:00:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Pk-yritysten taloudellinen tilanne on kohentunut, kertoo Yrittäjägallup. Yrityksistä 49 prosenttia arvioi taloudellisen tilanteensa erittäin tai melko hyväksi. Arviot ovat parantuneet elokuusta 2025. Parhaimmat arviot antavat asiantuntija-alan yritykset sekä yli 10 henkeä työllistävät. – Tiedot ovat rohkaisevia ja kertovat osaltaan, että taloudessa on tapahtunut käänne parempaan, Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen sanoo.

– Entistä suurempi osa pk-yrityksistä raportoi hyvästä tilanteesta ja paremmista näkymistä, Salminen kommentoi tuloksia Valtakunnallisilla yrittäjäpäivillä Tampereella.
Arvion nykytilasta "ei hyvä eikä huono" antaa 31 prosenttia. Melko tai erittäin huonoksi tilanteensa kokee 19 prosenttia.
– Mielenkiintoista on, että asiantuntijapalveluissa ja rakentamisessa on suhteellisesti eniten yrityksiä, joilla on hyvä tilanne. Toisaalta rakentamisessa on myös suhteellisesti eniten huonossa tilanteessa olevia, Salminen huomauttaa.
Viikonvaihteessa Valtakunnallisille Yrittäjäpäiville Tampereelle kokoontuu noin 1 700 yrittäjää ja yrittäjyydestä kiinnostunutta. Lauantaina tapahtumassa jaetaan arvostetut yrittäjäpalkinnot, ja juhlapuheen pitää tasavallan presidentti Alexander Stubb. Tapahtumassa Suomen Yrittäjät aloittaa 30-vuotisjuhlavuotensa vieton, mikä kestää Suomi Areenaan kesäkuuhun 2026.
Suhdannenäkymät vahvistuvat – Itä-Suomessa nykytilanne hyvä, tulevaisuus epävarma
Suhdannenäkymä on Yrittäjägallupin mittaushistorian toiseksi paras. Näkymä oli parempi vain maaliskuussa 2023.
Muutos edellisestä kyselystä on pieni, mutta oikeaan suuntaan. Noin kolmannes yrityksistä (34 %) arvioi taloudellisen tilanteensa paranevan seuraavan vuoden aikana. Koko maassa heikentymistä tai lopettamista odotetaan 17 prosentissa yrityksistä.
– Erityisesti nuoret yrittäjät odottavat parempaa. Se ei ole yllätys, sillä he ovat usein teknologisesti edistyneitä.
Alueellisesti näkymät ovat erityisesti paranemassa Uudellamaalla. Itä-Suomen tilanne on mainettaan parempi.
– Alueellisessa vertailussa itäsuomalaiset yritykset raportoivat juuri nyt parhaasta taloudellisesta tilanteesta, mutta tulevaisuuden näkymät ovat siellä heikoimmat. Siksi alue tarvitsee tukitoimensa, Salminen sanoo.
Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta. Kyselyyn vastasi 1 175 pk-yrityksen edustajaa 1.–8.10.2025. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.
Suomen Yrittäjien juhlavuosisivusto tarjoaa juhlavuoteen liittyvät tapahtumat ja uutiset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri SalminenPuheenjohtaja
Puh:0400 608 812petri.salminen@yrittajat.fiMikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Pk-yritysten taloustilanne notkahti alkuvuonna – näkymät varovaisesti paranemassa28.2.2026 06:55:00 EET | Tiedote
Pk-yritysten taloustilanne heikkeni alkuvuonna, kertoo tuore Yrittäjägallup. Pienimmät yritykset ovat ahtaimmalla, sillä yksinyrittäjät ja alle viiden hengen yritykset kokevat tilanteensa selvästi muita heikommaksi. - Alkuvuosi on ollut monelle yrittäjälle vaikea, kun epävarmuus jatkuu eikä talouden käänteestä ole ollut selkeitä merkkejä, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo. Yritysten näkymät ovat nyt kuitenkin hieman valoisampaan päin.
Yrittäjägallup: Trumpin politiikka vaikuttaa laajalti ja kielteisesti yrityksiin23.2.2026 12:45:00 EET | Tiedote
Presidentti Donald Trumpin politiikalla on selviä vaikutuksia suomalaisiin pk-yrityksiin, osoittaa Yrittäjägallup. Joka toinen pk-yritys arvioi, että Trumpin toimilla on vaikutusta omaan liiketoimintaan. Neljä prosenttia yrityksistä kokee vaikutukset suuriksi, 20 prosenttia jonkin verran ja 26 prosenttia vähäisiksi. Sen sijaan 45 prosenttia arvioi, ettei vaikutuksia ole.
Yrittäjägallup: Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen notkahtanut16.2.2026 14:45:00 EET | Tiedote
Yrittäjien tyytyväisyys hallituksen toimintaan on laskenut selvästi viimeisen puolen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. Yrittäjät ovat silti edelleen selvästi tyytyväisempiä hallitukseen kuin oppositioon. Molempien arviot ovat nyt vaalikauden heikoimmissa lukemissa. Kokoomus on edelleen kirkkaasti yrittäjien ykköspuolue.
Pk-yritysbarometri: Rahoituksen saatavuus huonontunut, maksuvaikeudet vähentyneet ja tekoälyn käyttö kasvanut13.2.2026 09:17:43 EET | Tiedote
Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat melkein ennallaan viime syksyyn verrattuna ja ovat nyt samalla tasolla kuin vuosi sitten. Yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen. Tilanne on erityisen vaikea rakentamisen ja kaupan aloilla. Pk-yritysten maksuvaikeudet ovat kuitenkin selvästi vähentyneet.
Yrittäjiltä tukea krääsätalousaloitteelle – Myös Postin asema arvioitava12.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät antaa tukea kansalaisaloitteelle Krääsätalous kuriin – suomalaisyritysten ja kuluttajien oikeuksien puolesta, jota eduskunnan talousvaliokunta käsittelee huomenna perjantaina. – Kannatamme aloitteen perusajatusta siitä, että Suomen ja EU:n sisämarkkinoilla on varmistettava reilut ja tasapuoliset toimintaedellytykset kaikille toimijoille. On tärkeää, että suomalaiset yritykset eivät joudu epäreiluun asemaan halpaverkkokauppojen kanssa, jotka eivät noudata samoja sääntöjä, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme