Omsorgsfullhet förebygger jaktolyckor
27.10.2025 09:00:00 EET | Suomen riistakeskus | Pressmeddelande
Under hösten har det rapporterats om jaktolyckor och tillbud. Finlands viltcentral påminner om att säker jakt förutsätter omsorgsfullhet, omdömesförmåga och iakttagande av reglerna av alla jägare.
Största delen av jaktolyckorna beror på vårdslöshet eller felbedömningar. En olycka inträffar vanligtvis när en jägare av misstag skjuter en jaktkamrat till exempel när de rör sig bredvid varandra vid hönsfågeljakt.
Före skottet ska man alltid försäkra sig om målet och dess bakgrund. Man får endast skjuta när målet är identifierat med säkerhet och bakgrunden är säker.
– Ett skott som inte avfyrades behöver man inte ångra. Att ha för bråttom däremot kan få allvarliga konsekvenser, påminner specialplanerare Marko Mikkola från Finlands viltcentral.
Olyckor inträffar även efter avslutad jakt. Om det finns kvar en patron i vapnet kan det av misstag brinna av när det placeras i fodralet eller bilen. Ett vapen som har lagts att luta mot ett stöd under en paus kan välta och brinna av. Sådana farliga situationer kan förebyggas genom omsorgsfull vapenhantering.
– Det är viktigt att försäkra sig om att det inte finns några patroner kvar i vapnet när jakten avslutas. Inte i patronläget eller ens i magasinet om det sitter fast i vapnet, betonar Mikkola.
Finsk jakt är säker
Sällskapsjakt på hjortdjur leds alltid av en utsedd jaktledare som har till uppgift att sörja för jaktens säkerhet.
– Det rekommenderas att jaktledaren repeterar säkerhetsanvisningarna när jaktdagen inleds, även om jaktföreningen är bekant. Det är alltid bra att påminna om de grundläggande sakerna, såsom säkra skjutriktningar och säker vapenhantering, säger Mikkola.
I Finland sker få jaktolyckor. I genomsnitt inträffar 10–20 jaktolyckor per år. Siffran omfattar även vapenbrott och skador som jägare orsakat sig själva genom att vapnet avfyrats. Olyckor med dödlig utgång är sällsynta och inträffar inte varje år. Det är mycket ovanligt att utomstående skadas vid jaktolyckor.
– Jaktföreningarnas och de enskilda jägarnas ansvarsfulla agerande har gjort den finländska jakten säker även internationellt sett.
De fyra grundreglerna för vapensäkerhet
Grunden för säker jakt är kunnande i vapenhantering. Varje jägare bör komma ihåg följande fyra regler:
1. Alla vapen är alltid laddade
Förutsätt aldrig att vapnet är oladdat. Kontrollera vapnets status i början av varje hantering och följ även därefter de övriga reglerna.
2. Rikta aldrig pipan mot någonting som inte är avsett att skjutas
Vapnet får endast riktas mot ett mål som jägaren har mental beredskap att skjuta, även om avsikten inte skulle vara att skjuta. Situationen förändras inte ens av att vapnet är oladdat (se regel 1).
3. Håll fingret borta från avtryckaren
Vapen avfyras inte av sig själva, utan någon avfyrar dem. Håll fingret utanför varbygeln tills du ser objektet genom siktet.
4. Var säker på målet
Skjut inte ett objekt som du inte har identifierat. Skuggor, ljud eller silhuetter ska man inte skjuta om objektet inte syns ordentligt. Försäkra dig också om bakgrunden, så att inte en kula som genomborrar objektet helt, eller hagel som inte träffar objektet, orsakar fara.
Nyckelord
Kontakter
Marko MikkolaSpecialplanerare, Norra Tavastland
Tel:029 431 2282marko.mikkola@riista.fiLänkar
Finlands viltcentral är en självständig offentligrättslig inrättning som främjar en hållbar vilthushållning, stöder jaktvårdsföreningarnas verksamhet, ser till att viltpolitiken verkställs och svarar för de offentliga förvaltningsuppgifter som föreskrivs.
Följ Suomen riistakeskus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen riistakeskus
Kvotjakten på varg är avslutad11.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Kvotjakten på varg har avlysts och totalt erhölls 82 vargar som byte i 15 kvotområden. Jaktens inverkan på vargstammen bedöms närmare i samband med den stamuppskattning som publiceras i slutet av juni.
Suden kiintiöpyynti on päättynyt11.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Suden kiintiöpyynti on päättynyt ja saalista saatiin 15 kiintiöalueella yhteensä 82 sutta. Metsästyksen vaikutuksia susikantaan arvioidaan tarkemmin kesäkuun lopulla julkaistavan kanta-arvion yhteydessä.
Älgbytet ökar10.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Under den avslutade jaktsäsongen fälldes drygt 41 000 älgar, vilket är nio procent mer än föregående säsong. Bytesmängderna ökade i nästan hela landet.
Hirvisaalis kasvussa10.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Päättyneellä jahtikaudella kaadettiin runsaat 41 000 hirveä, mikä on yhdeksän prosenttia edellisen kauden saalista enemmän. Saalismäärissä oli kasvua lähes koko maassa.
Tre varghybrider identifierades bland bytet i den kvoterade vargjakten22.1.2026 14:28:00 EET | Pressmeddelande
Tre varghybrider identifierades genom DNA-analys av bytet i den kvoterade vargjakten. Varghybrider räknas inte med i bytesuppföljningen och jakten fortsätter i de områden där varghybriderna erhölls som byte.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum