Vihreät pettyneitä: Kokoomus ja SDP nostavat HSL-lippujen hintoja

28.10.2025 11:19:00 EET | Helsingin Vihreät ry | Tiedote

Jaa

HSL:n hallitus päätti tänään nostaa joukkoliikenteen lippujen hintoja ensi vuodelle 3,1 prosenttia. Vihreät esitti Vasemmistoliiton kannattamana, että lippujen hintoja ei nosteta vuonna 2026. Hävisimme äänestyksen hallituksessa äänin 4–10. Esitys hävisi SDP:n, Kokoomuksen, PS:n ja RKP:n vastustamana.

HSL:n hallituksen vihreät jäsenet Amanda Alvesalo (Helsinki) ja Peppi Seppälä (Espoo)
HSL:n hallituksen vihreät jäsenet Amanda Alvesalo (Helsinki) ja Peppi Seppälä (Espoo)

Lisäksi puolueiden väliseen sopimuksen neuvotelleet Kokoomus, SDP, PS ja RKP ovat sitoutuneet nostamaan lippujen hintoja joka vuosi 3,1 prosenttia.

Vihreät muistuttaa, että HSL:n taloudellinen tilanne on parhaillaan muutoksessa. Kuntien ja HSL:n välillä on käynnissä neuvottelut infrakorvausjärjestelmän uudistamisesta. Tämä keventäisi HSL:n kulupainetta merkittävästi ja mahdollistaisi talouden tasapainottamisen ilman uusia hinnankorotuksia. Mahdollisten muutosten takia HSL:n ei tulisi sitoutua hinnankorotuksiin vuosilla eteenpäin.

“Olemme pettyneitä päätökseen korottaa lippujen hintoja. Joukkoliikenteen kustannukset ovat jo nyt monille kipurajalla, eikä lisäkorotuksia voi nykyisessä taloustilanteessa pitää kestävänä. Hinnat ovat nousseet viime vuosina merkittävästi, ja uudet korotukset uhkaavat karkottaa matkustajia entisestään. Ennen kuin HSL:n rahoituksen rakenteelliset ongelmat ratkaistaan, ei ole oikein siirtää kustannuksia matkustajien maksettavaksi. HSL:n talous ei korjaannu lippujen hinnoilla”, toteaa HSL:n hallituksen jäsen Peppi Seppälä (Vihreät, Espoo).

“Päätös ei ota huomioon kuntalaisten toiveita ja on Helsingin ja Espoon lausuntojen vastainen. Molemmat kaupungit, jotka yhdessä vastaavat yli 80 prosentista HSL:n kuntaosuuksista, ovat selvästi todenneet, ettei hintoja tulisi nostaa tulevana vuonna. Nyt tehty ratkaisu sivuuttaa suurimpien omistajakuntien näkemykset. Uusimmat korotukset osuvat juuri niihin, jotka käyttävät joukkoliikennettä päivittäin työn, opiskelun ja arjen matkoihin. Päätös on myös ristiriidassa kaupunkien ilmastotavoitteiden kanssa. Joukkoliikenteen tulisi houkutella lisää käyttäjiä edullisilla hinnoilla”, kommentoi hallituksen jäsen Amanda Alvesalo (Vihreät, Helsinki).

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry

Helsingin päiväkotipäätös: Poliitikot säästivät kaksi päiväkotia ja kolme ryhmäperhepäiväkotia8.9.2026 20:14:29 EEST | Tiedote

Helsingin kasvatus- ja koulutuslautakunta päätyi tänään 8.9. kokouksessaan muuttamaan viranhaltijoiden ehdotusta päiväkotien palveluverkon muutoksista. Kokouksessa kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Shawn Huff teki esityksen, että Pasilan ja Violan päiväkoteja sekä Aapon, Pikku-Heikin ja Pirtin ryhmäpäiväkoteja ei lakkauteta. Huffin ehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

Vihreät iloitsevat uusista liikenteen päästövähennystoimista ja kasvisruoan osuuden lisäämisestä uudessa ilmasto-ohjelmassa8.9.2026 07:19:59 EEST | Tiedote

Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi tällä viikolla uuden ilmasto-ohjelman, joka tähtää 85 prosentin päästövähennykseen vuoden 1990 tasosta vuoteen 2030 mennessä. Ohjelma luo pohjan vuoden 2040 nettonollatavoitteelle. Ohjelman suurin haaste on liikenteen päästöjen vähentäminen, johon vihreät ovat vaikuttaneet pitkäjänteisesti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye